Hillary Clintonová (25. září 2013)

Hillary Clintonová (25. září 2013) | foto: Reuters

Ohrozí útok v Benghází cestu Clintonové do Bílého domu? Šlo mu zabránit

  • 6
Útoku na americký konzulát v libyjském Benghází se dalo zabránit. K tomuto závěru došel americký senátní výbor. Republikáni ze selhání viní hlavně ministerstvo zahraničí a jeho tehdejší šéfku Hillary Clintonovou. Pro ni to může mít dohru v prezidentských volbách, pokud se tedy skutečně rozhodne kandidovat.

Závěrečná zpráva Výboru pro kontrolu výzvědných služeb amerického Senátu o osudném útoku na amerických konzulát, při němž v roce 2012 zemřeli čtyři Američané včetně velvyslance Chrise Stephense, je v mnohém podobná výsledkům předešlého vyšetřování.

Liší se v tom, že vůbec poprvé zkoumala špatnou komunikaci mezi ministerstvem zahraničí a CIA během několika týdnů, které teroristickému útoku předcházely. A také poprvé kritizuje samotného ambasadora Stevense, upozorňuje list The New York Times.

"Výbor zjistil, že útokům se dalo zabránit, a to na základě rozsáhlých zpravodajských informací o teroristických aktivitách v Libyi," píše se ve zprávě. Na zvýšené hrozby upozorňoval Washington i Stevens, když však Americké armádní velitelství pro Afriku (AFRICOM) nabídlo misi v Libyi větší ochranu, velvyslanec ji odmítl.

To nicméně neznamená, že odpovědnost za nedostatečnou ochranu nenese americká diplomacie. "Ministerstvo zahraničí mělo zvýšit ochranu mise hlavně v Benghází kvůli zhoršující se bezpečonstní situaci a informacím zpravodajců o hrozbách," uvádí výbor složený z republikánů i demokratů dále ve své závěrečné zprávě.

Americký konzulát v Benghází v plamenech. (11. září 2012)

Jméno tehdejší šéfky resortu Hilary Clintonové ve zprávě nefiguruje, nicméně republikánští členové výboru zdůrazňují hlavně její odpovědnost za selhání v ochraně diplomatické mise. Mimochodem, Clintonová odpovědnost převzala ještě když byla v úřadu.

"Konečná zodpovědnost za bezpečnost diplomatických misí leží na někdejší ministryni Hillary Clintonové. Koneckonců, ona byla zodpovědná za zajištění bezpečnosti Američanů sloužících na našich diplomatických misích. Její selhání zcela jasně sehrálo roli v životech čtyř zavražděných Američanů a jejich rodin," píše republikánská část výboru v dodatku ke zprávě.

Jedním z členů výboru je i republikán Marco Rubio. Tedy jeden z možných nadějných kandidátů amerických konzervativců do prezidentských voleb v roce 2016. A byť to bývalá senátorka, ministryně zahraničí i první dáma Hillary Clintonová nepotvrdila, hojně se spekuluje i o její kandidatuře na nejvyšší americký post.

Je tedy více než pravděpodobné, že pokud se Hillary Clintonová skutečně bude o Bílý dům ucházet, útok v Benghází se jí bude v předvolebním boji vracet od republikánů jako bumerang a americká pravice přitom šáhne právě po závěrečné zprávě výboru, aby se pokusila Clintonovou zdiskreditovat.

"(Zpráva výboru) jí uškodí a bude použita k obvinění Hillary Clintonové ze selhání i když je každému jasné, že nebyla osobně zodpovědna za útok," řekl televizi MSNBC Karim Mezran z think tanku Atlantic Council.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video