Ohrožení Čechů v Basře roste

  • 24
Vodohospodářský expert v Basře Jaroslav Reif smí vycházet jen v neprůstřelné vestě a helmě. Česká polní nemocnice přijímá jen minimum pacientů. Zvýšená bezpečnostní opatření si vynutila vyostřená situace v Basře. V sobotu tam na britské vojáky zaútočili příznivci Saddámova režimu.

Tři zabili, jeden se léčí ze zranění v české nemocnici. Doposud byl v Basře, na rozdíl od hlavního města Bagdádu, klid, který narušovaly jen občanské nepokoje kvůli výpadkům proudu a nedostatku vody.

"Snažíme se minimalizovat rizika. Nechodíme do města, do práce nás z nemocnice, kde bydlíme, vozí tři ozbrojená auta," řekl pro MF DNES Jaroslav Reif.

Česká polní nemocnice zavedla kvůli hrozícím útokům na zdravotníky a personál přísnější opatření už po úterním útoku na budovu OSN v Bagdádu: kromě jiného tam platí zákaz výjezdu z jejího areálu a zpřísnila se také její ostraha.

Situace se zhoršuje, říkají Češi v Basře
V jihoirácké Basře, kde sídlí česká 7. polní nemocnice, se zvyšuje napětí. V sobotu ráno zde byli zabiti tři britští vojáci při pravidelné obhlídce města, čtvrtý muž byl zraněn a v současné době se léčí v české nemocnici.

Britská vojenská vozidla napadl irácký pick-up, který se zničehonic odpojil od projíždějících aut a zahájil střelbu. Ozbrojenci poté zaútočili granátometem.

Jeden z českých expertů působících v Basře, Jaroslav Reif, řekl v telefonickém rozhovoru MF DNES, že místní úřad Koaliční přechodné správy vedený Brity okamžitě ještě více zpřísnil dosavadní bezpečnostní opatření. Platí zákaz výjezdu, ven mohou jen vojenská auta s ozbrojenou posádkou. Zvýšila se také ochrana budov, kde provizorní správa sídlí.

Bezpečnost české polní nemocnice byla posílena už po úterním atentátu na sídlo OSN v Bagdádu. Vojáci nyní dodržují nejpřísnější bezpečnostní pravidla známá jako "Charlie 3".

Velení omezilo výjezdy, ty jsou nyní povoleny jen na rozkaz velitele kontingentu Mojmíra Mrvy, zpřísnila se ostraha objektu a nemocnice přijímá jen minimální počet pacientů. "Máme strach, což by asi měl každý člověk v této situaci," říká Reif, který na jihu Iráku působí jako poradce pro oblast vodohospodářství.

"Pokračujeme ve své práci, snažíme se však minimalizovat riziko. To znamená, že vycházíme jen v helmách a neprůstřelných vestách, nechodíme do města," říká a dodává, že se prozatím rozloučil s myšlenkou najít si ubytování mimo českou polní nemocnici.

Bezpečnost českých odborníků zajišťuje vojenská policie, která je každý den dopravuje do sídla Koaliční přechodné správy, kde pracují, třemi ozbrojenými auty. "Náš život se stal vojenským, i když vojáci nejsme," dodává expert.

Reif se příští týden chystá do České republiky, aby zde jednal s českými podnikateli, kteří chtějí na jihu Iráku investovat. "Bude se nám s nimi mnohem hůře hovořit. Těžko se mohou realizovat nějaké projekty, pokud se napětí bude zvyšovat," dodává.

Na definitivní návrat domů však Reif zatím nepomýšlí. "Zůstáváme i nadále a snažíme se pracovat co nejlépe. Čekáme ale, co se bude dít dál," říká. Pro některé jejich kolegy se však situace stala neúnosnou. Basru už opustila sedmičlenná skupina japonských expertů, kteří se přesunuli do Kuvajtu.

Situace v jihoirácké metropoli byla až donedávna poměrně klidná a hlavním úkolem provizorní správy bylo řešit sabotáže na elektrickém vedení a rozvodech vody. Britům, kteří tomuto sektoru velí, se dostalo mnohem přívětivějšího přivítání než Američanům v Bagdádu.

Na jihu Iráku totiž žije šíitská menšina, která byla u Saddáma Husajna v nemilosti. Zároveň je oficiálním tajemstvím, že Britové mnohem lépe zvládli kontakt s obyvatelstvem.

Bezpečnostní opatření proto byla uvolněnější než v Bagdádu, což mohli posoudit i čeští novináři, kteří v polovině července obě města navštívili. Zatímco v Bagdádu dostali ochranku české vojenské policie a městem se pohybovali v obrněných autech přes několik kontrolních stanovišť, v Basře cestovali na korbě vojenské tatry a projížděli pouze jedním vojenským check-pointem u letiště.

Situace se zhoršila 9. srpna, kdy Basru zasáhla vlna násilí. Místní lidé protestovali proti nedostatku pohonných hmot a častým výpadkům elektrické energie. O pět dní později zemřel britský voják ve vojenské sanitce, která najela na minu.


Video