Mládě gorily horské

Mládě gorily horské | foto: Profimedia.cz

Ohrožené horské gorily se vracejí, za sedm let jich přibyla stovka

  • 2
Počet horských goril v africkém pohoří Virunga vzrostl za posledních sedm let o třetinu. Když ochránci přírody naposledy ohrožené primáty v Kongu, Rwandě a Ugandě počítali, našli jich 380. Při letošním sčítání zajásali, přibyla jich rovná stovka. Boj o přežití vzácných zvířat ale nekončí, upozornil The Guardian.

Počet ohrožených primátů vzrostl hlavně díky obrovskému úsilí ochránit gorily před pytláky a také nemocemi. "Je to ohromný vzestup," zaradovala se odbornice na primáty Martha Robbinsová, která se podílela na sčítání afrických horských goril.

"Horské gorily v pohoří Virunga se vracejí z mnoha důvodů. Jedním z klíčových faktorů je Mezinárodní program na záchranu goril, který v roce 2003 začal zapojovat místní komunity do projektů, které jim umožní ekonomický rozvoj," přiblížila.

Horské gorily

Horské gorily byly objeveny v roce 1902, ale kvůli lovu a ničení jejich přirozeného prostředí málem vyhynuly. Dramaticky jich začalo ubývat během 60. let minulého století, v 70. letech se jejich počet stabilizoval a v 80. letech začal růst. Do roku 1989 je ale nebylo možné kvůli politické situaci a občanským válkám v oblasti spočítat. Při prvním sčítání pak vyšlo najevo, že v horách přežívá jen 250 jedinců. Od té doby se jejich počet zvýšil a v současné době žije v divoké přírodě 780 horských goril, 300 z nich se nachází v národním parku Bwindi Impenetrable National Park v Ugandě. Na seznamu ohrožených druhů zůstávají.

"Mnoho těchto komunit nyní chová včely kvůli medu nebo vyrábí předměty pro turisty. Nepotřebují tak lovit," upřesnila. Ochráncům přírody a veterinářům se také daří docílit toho, že na nemoci nebo zranění umírá méně primátů, než tomu bylo v předchozích letech.

Lépe vybavení strážci

Ředitel Mezinárodního programu na záchranu goril Eugène Rutagarama pak vidí největší zásluhu na přírůstcích v lepší práci strážců v národních parcích. Hlídek je více a jsou také lépe vybaveny, trénovány i placeny.

Počet horských goril v pohoří Virunga tak od roku 2003 narostl o celých 26,3 procenta, zjistili letos ochránci přírody společně s vědci při sčítaní goril. Našli 36 tlup a 14 osamělých samců označovaných jako silverback. Celkově počet goril vzrostl ze 380 na 480.

Masiv Virunga se skládá ze tří národních parků. Prvním z nich je Volcanoes National Park (proslavila ho Diana Fosseyová, respektive film Gorily v mlze, který zachycuje její boj o záchranu goril). Dále pak ugandský Mgahinga Gorilla National Park a konžský Parc National des Virunga.

Pohoří se nachází v zalidněné a částečně i nebezpečné oblasti, upozornil deník The Times. Ve Rwandě a Ugandě už sice panuje mír (a jsou vůči turistům přívětivé), Demokratická republika Kongo se ale stále zmítá v ozbrojených konfliktech. Tisíce lidí před boji utíkají právě do národního parku, kde pak hledají jídlo nebo pálí dřevěné uhlí, čímž ničí přirozené prostředí pro horské gorily. Skrývají se tam i konžští rebelové.

Masív Virunga


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video