Petr Nečas při tiskové konferenci ODS k předběžným výsledkům senátních a

Petr Nečas při tiskové konferenci ODS k předběžným výsledkům senátních a krajských voleb (13. října 2012) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Čtyři senátoři jsou neúspěch, zhodnotil druhé kolo voleb premiér Nečas

  • 226
Na tváři premiéra a předsedy ODS Petra Nečase se v sobotu objevil výraz nespokojenosti. To když viděl na obrazovce televize výsledek druhého kola voleb do Senátu. Označil jej za neúspěch. ODS obhájila pouze čtyři mandáty, přičemž podle Nečase úspěchem by bylo nejméně sedm křesel.

"Standardní volební výsledek ODS v senátních volbách je sedm až deset křesel. Co je nad tento počet, bývá považováno za úspěch. Co je pod tento počet, bývá považováno za neúspěch. Dosáhli jsme neúspěšného výsledku v těchto senátních volbách," konstatoval premiér.

"Toto rozhodnutí voličů musíme přijmout s pokorou, velmi pečlivě si jej musíme analyzovat, zamyslet se nad jeho příčinami a udělat všechno proto, abychom jej odrazili v lepších výsledcích dalších voleb," doplnil Petr Nečas.

ODS se podařilo získat čtyři křesla v Senátu. Do druhého kola přitom poslala deset kandidátů. Celkem obhajovala 13 křesel.

Už v polovině sečtených hlasů první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová novinářům řekla, že ODS s největší pravděpodobností získá čtyři senátory. "To je jistě malý výsledek, ale my jsme věděli, že ztratíme, protože to tak v těch cyklech bývá. Před šesti lety jsme získali my, teď získá protistrana," uvedla politička krátce po třetí hodině.

Volební účast ve volbách tehdy byla 18,61 procenta. "Ukazuje to jediné, o Senát dramatický zájem mezi voliči není. Pak je druhá otázka, koho to vyburcuje. První příklad může být střet mezi ODS a KSČM, další disciplinovanost voličů komunistické strany," popsala politička.

Předseda ODS si funkci ponechá, obhajovat ji bude na kongresu

Volby do Senátu

Senátní volby, stejně jako volby krajské, pro ODS skončily debaklem. Celkem bude mít v horní komoře parlamentu 15 zástupců. A to je nejméně v celé historii Senátu ČR.

"ODS měla velmi těžký úkol, protože obhajovala 13 senátních křesel. My jsme si ani omylemnemysleli, že by bylo možné všechna je obhájit," komentoval porážku Nečas.

Podle něj za neúspěchy strany nese odpovědnost její vedení a předseda. Nečas ovšem po volebním výsledku z funkce nehodlá odsoupit a chce ji obhajovat na kongresu ODS. "Kdyby to bylo jen o předsedovi, tak vyměníme předsedu, ale tato situace je podstatně složitější," řekl. "O míře odpovědnosti toho či onoho člena ODS rozhodne tajné hlasování na kongresu," doplnil.

Senátorku zachránil odpor ke komunistům

Asi nejpřekvapivější z hlediska kandidátů z hlediska občanských demokratů bylo vítězství v prvním kole senátních voleb poslance a komunistického místopředsedy Jiřího Dolejše nad stávající senátorkou a exministryní Danielou Filipiovou. Ta ho ale ve druhém kole hladce porazila (více zde).

"Celý minulý týden jsem byla v ulicích a reakce lidí byly jednoznačné. My jsme v prvním kole nešli volit, protože je obecné znechucení politikou, říkali. Vyburcovalo je ale to, že mým protikandidátem byl komunista. Lidé mi říkali, že nechtějí, aby je v Senátu zastupoval komunista. To na výsledky mělo obrovský, obrovský vliv," sdělila Filipiová.

Kandidáta KSČM a ODS postavilo druhé kolo proti sobě také v Teplicích, kde se utkali Jaroslav Kubera a Jaroslav Dubský. Tento souboj dopadl dobře pro prvně jmenovaného.

ČSSD s komunisty utekla jen o jeden mandát ústavní většina v Senátu. "Každý zákon, který mění ústavu, musel být i nyní dohodnut s ČSSD. V Senátu z tohoto pohledu nevzniká kvalitativně jiná situace. Vzniká tam situace, že většina levice vrací do Sněmovny velké množství běžných zákonů," uvedl premiér.

Volby do Sněmovny vrátí obstrukce

Podle Němcové kandidáti ODS do poslední chvíle bojovali o hlasy voličů. "V obvodech, kde ODS měla kandidáta na senátora, pořádala akce, oslovovala voliče e-maily a dalšími způsoby," popsala.

Straně to ale nakonec pomohlo jen zčásti. ODS přitom v listopadu čeká volební kongres a podle Němcové se na něm výsledky voleb odrazí. "Máme před sebou dva týdny do kongresu, kdy nebudeme dělat nic jiného, než se budeme bavit o výsledku voleb," doplnila Němcová, která je odhodlána obhajovat post první místopředsedkyně strany.

Kromě sebereflexe politička očekává, že volby ovlivní také atmosféru ve Sněmovně, jejíž jednání začíná příští týden. Poslanci budou hlasovat o státním rozpočtu, úsporném balíku nebo církevních restitucích. "Očekávám obstrukční a podobné kroky," míní Němcová. Podle ní je nyní 50 na 50, že se o klíčových úsporách bude ve Sněmovně hlasovat až po volebním kongresu ODS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video