Ředitel káhirské redakce televize al-Džazíra Mohamed Fahmy si společně s dvěma

Ředitel káhirské redakce televize al-Džazíra Mohamed Fahmy si společně s dvěma kolegy vyslechl rozsudek za „šíření lží“. (23. června 2014) | foto: AP

Egypt poslal do vězení tři novináře al-Džazíry, je mezi nimi i Australan

  • 8
Trojice zaměstnanců televize al-Džazíra stráví sedm let v egyptském vězení. Soud v Káhiře je tam poslal za údajné šíření lží a podporu islamistů. Jeden z novinářů dostal ještě tři roky za držení zbraní. Káhira podle agentury Reuters rovněž odsoudila 80 stoupenců Muslimského bratrstva, dostali doživotí.

Přímo do vězeňských cel zamířili po odsouzení australský reportér Peter Greste, egyptský produkční Báhir Muhammad a ředitel káhirské redakce Mohamed Fahmy s egyptským a kanadským občanstvím.

Do vězení kvůli práci

„To, co se dnes stalo v Káhiře, vysílá ke všem novinářům, kteří píší o Egyptě, zprávu, ze které mrazí. Pokud budete mluvit se skupinou, jejíž hlas chce vláda umlčet, můžete za to být stíháni a skončit v base,“ píše ve svém komentáři Hala Goraniová, přední novinářka a moderátorka CNN.

„Jinými slovy: Můžete být uvězneni za to, že děláte svou práci," dodává. Ačkoli se na katarskou televizi al-Džazíra snášela v minulosti vlna kritiky, zejména kvůli zveřejňování z dílny nahrávek islámských teroristických skupin, zatčení svých kolegů považují američtí žurnalisté za závažné porušení svobody slova.

Pondělní rozsudek si vyslechli v klecích po obvodu soudní síně. Několik dalších zaměstnanců káhirské pobočky televize al-Džazíra soudce do vězení poslal v nepřítomnosti.

Britská BBC uvedla, že soud uznal novináře vinnými z šíření nepravdivých informací a podpory islamistů z již rozpuštěného hnutí Muslimské bratrstvo. Muhammad dostal o tři roky delší trest, neboť jej prokuratura navíc obvinila z držení zbraní. Desetileté tresty dostalo i několik dalších novinářů, které se úřadům nepodařilo zadržet.

Podle úřadů novináři hrubě manipulovali s informacemi o egyptských nepokojích, aby přesvědčili diváky, že v zemi hrozí občanská válka. Údajně při tom stranili Muslimskému bratrstvu, které současný kabinet považuje za teroristickou organizaci.

Jako důkaz posloužil i hudební klip

Zatčení novinářů přišlo půl roku poté, co armáda provedla v Egyptě vojenský puč, svrhla prezidenta Muhammada Mursího a postavila Muslimské bratrstvo mimo zákon. Odsouzení se ještě mohou odvolat, nemyslí si však, že by jim to mohlo výrazně pomoci.

Samotná katarská stanice na svém webu k Muhammadovu „držení zbraní“ píše, že její produkční pouze zvedl ze země použitou nábojnici. Ostře odmítá i všechna ostatní obvinění, stojí za svými zaměstnanci a od jejich prosincového zatčení uspořádala řadu protestních akcí, například twitterovou kampaň #FreeAJStaff.

Pondělní rozsudek šokoval nejen redakci al-Džazíry, ale i vrcholné představitele světové politiky.

Kvůli australskému a kanadskému občanství odsouzených novinářů má totiž celá kauza mezinárodní rozměr.

Australský premiér Tony Abbott se až do poslední chvíle snažil přesvědčit nově zvoleného egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího, aby rozsudek nad Peterem Grestem zvrátil.

„Když jsem se o dnešním verdiktu dozvěděl, znepokojil a zklamal mne natolik, že jsem okamžitě zvedl telefon. Zavolal jsem egyptskému ministru zahraničí, abych jej informoval, jak jsme nesmírně pohoršeni,“ uvedl ve svém prohlášení šéf americké diplomacie John Kerry, který upozornil na důležitou roli občanské společnosti v nově se rodících demokraciích.

80 islamistů má strávit zbytek života ve věznici

Katarská televize se rovněž pozastavuje nad důkazy, které egyptská prokuratura předložila. Je mezi nimi třeba videoklip australského zpěváka Gotye nebo přepis zpravodajství al-Džazíry z doby, kdy v Egyptě nikdo z odsouzených nebyl. Proti Peteru Gresteovi pak svědčila série jeho starších reportáží z jiných zemí.

Agentura Reuters v pátek rovněž informovala o tom, že jiný egyptský soudce poslal na doživotí za mříže 83 stoupenců Muslimského bratrstva. Viní je z účastí na násilnostech v ulicích Káhiry po zmiňovaném svržení prezidenta Mursího. Dalších 62 lidí údajně vyvázlo s nepodmíněnými tresty od tři do deseti let.

V Egyptě však poslední dobou nejsou výjimkou ani hromadné rozsudky smrti. Zatím poslední padl v sobotu ve městě Mínja. Vyslechlo si jej 183 islamistů. Mezi odsouzenými byl i Muhammad Badí, jeden z vůdců Muslimského bratrstva (více o rozsudku se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video