Ministerstvo zdravotnictví žádné změny v systému odvozu zemřelých pohřebními službami neplánuje. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Odvoz mrtvých nikdo neřeší, těla hnijí kvůli špatné domluvě

  • 60
Odvoz zemřelých z ústavů soudního lékařství či patologií v Česku nefunguje. Mrtvá těla mnohdy hnijí třeba i několik dní na chodbách zdravotnických zařízení. Potvrdila to reportáž MF DNES o zesnulém Vladimíru Nečasovi, jehož tělo leželo na chodbě Ústavu soudního lékařství na pražském Albertově pět dní.

Problém byl v tom, že tělo pana Nečase bylo připraveno po pitvě k odvozu už ve čtvrtek, pohřební služba Helfi si ho však neodvezla ani v pátek při sjednání pohřbu s vysvětlením, že to může udělat až následující pracovní den - tedy v pondělí.

Celou tu dobu se ostatky Vladimíra Nečase kvůli přeplněným chladicím boxům v teple rychle rozkládaly. Ústav soudního lékařství a pohřební služba Helfi se teď vzájemně obviňují z nedbalosti.

Přednosta Ústavu patologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Václav Mandys říká, že je nejvyšší čas změnit systém odvozu zemřelých: "Musí vzniknout norma, aby si pohřební služby odvážely těla, která odpitváme, do čtyřiadvaceti hodin. Jinak vždy hrozí riziko, že se jimi chladicí boxy zaplní."

Ministerstvo zdravotnictví přesto žádné systémové změny neplánuje. "Je to spíš selhání jednotlivců," říká náměstek ministryně Marek Šnajdr.

Přednosta Václav Mandys navrhuje, aby se řešením zabývalo vedení měst spolu s řediteli nemocnic a pohřebních služeb. Mnohdy by podle něj pomohl i lidštější přístup pracovníků pohřebního ústavu, kteří se zajímají, zda si mohou zemřelého již odvézt.

Těla leží na chodbách a rozkládají se

Příběh ženy a jejího zesnulého muže v reportáži MF DNES

"Příběh z reportáže mne dost ohromil," přiznává i Michal Beran, přednosta Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice Bulovka v Praze.

Mezi Ústavem soudního lékařství na pražském Albertově a pohřební službou Helfi, jejichž postup MF DNES zmapovala, muselo podle přednosty dojít k velkému nedorozumění. Jinak by ostatky Vladimíra Nečase neležely pět dnů mimo chladicí box a kvůli hnilobě by nemusel být při pohřbu vydán zákaz otevřít rakev.

Nonstop služba je drahá

Některé pohřební služby se podle profesora Mandyse samy zajímají, kdy už si mohou pro tělo co nejrychleji přijet. Jiné si naopak dělají z ústavu na Vinohradech skladiště nebožtíků, pro něž si přijíždějí až po několika dnech.

Nemocnice na Vinohradech se snaží hromadění mrtvol mimo chladicí boxy předejít čtyřiadvacetihodinovou službou na patologii. "Je to ale finančně velmi nákladné, to si nemůže dovolit každý," dodává Mandys.

Senátor a bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek si myslí, že primář Otto Boubelík, u něhož ostatky Vladimíra Nečase shnily, by měl odejít. I pro něj prý platí zákon o pohřebnictví, podle něhož se s těly zemřelých musí zacházet důstojně: "A pokud s tím má pan primář problém, tak je to na jeho výměnu."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video