Odvoleno. Podle odhadů vyhrála ODS

  • 1030
Historicky první volby do Evropského parlamentu v Česku skončily. Podle odhadů, jak je uvedla ČT, zvítězila ODS se 31 procenty, druhá je KSČM, třetí ČSSD. Do EP se dostali i lidovci, Železný a Zieleniec. Oficiální výsledky budou patrně známy v noci z neděle na pondělí.

Článek aktualizujeme.

Podle zpřesněných odhadů SC&C získala první ODS 31 procent hlasů a v europarlamentu jí patří 9 křesel. Druhá KSČM má 17 procent a 5 křesel. Teprve třetí je ČSSD s 10,5 procenta, která má nárok na tři poslanecká křesla. - viz GRAF A EUROVOLBY SPECIÁL

Podle upřesněných odhadů se původně uvedená 27procentní volební účast zvýšila na 29 procent.

Do lavic se podle odhadů dostanou i zástupci Zieleniecova Sdružení nezávislých spolu s Evropskými demokraty. Dostali 10 hlasů a mějí tak tři křesla stejně jako komunisté. Jen o něco méně, tedy 8,5 procenta mají Nezávislí Vladimíra Železného, kteří obsadí křesla dvě.

Až šestí jsou s osmi procenty hlasů a dvěma křesly lidovci. US-DEU propadla a v eurovolbách neuspěla.

Na sedmé pozici skončila Strana zelených. Volilo ji čtyři a půl procenta lidí. Do EP by ji ještě mohla dostat možná jednoprocentní chyba, kterou SC&C připouští. Takovou možnost po upřesnění odhadů ztratila osmá Unie liberálních demokratů. Její součástí je i US-DEU. Ačkoli to původně vypadalo, že získala také čtyři procenta hlasů, teď už jí zbývají jen dvě.

Několik stran dostalo jediné procento: Pravý blok, Nezávislá iniciativa, Republikáni Miroslava Sládka, Koruna česká, Strana za životní jistoty, Sdružení nestraníků a Balbínova poetická strana.

Podle odhadů ČT posílají voliči do europarlamentu Janu Bobošíkovou. Dvojka kandidátky hnutí Nezávislí získala 35 % preferenčních hlasů. Po 25 % mají shodně lídr stejného hnutí Vladimír Železný a jednička kandidátky Sdružení nezávislých a Evropských demokratů Jozef Zieleniec. - více zde

iDNES bude sledovat průběh sčítání hlasů on-line. Výsledky jednotlivých stran doplní přepočet na mandáty. Čtenáři se tak hned dozvědí, kteří kandidáti uspěli. iDNES nabídne také výsledky voleb ve všech českých obcích a grafy za celou EU. - více zde

Jak to vidí politici
Premiér Vladimír Špidla byl, když komentoval první odhady, viditelně zklamán. Neúspěch vládní ČSSD připsal zejména nízké volební účasti. "Naši kandidáti byli první liga, za neúspěch nemohou. Lidé volili spíš strany, ne jednotlivé osobnosti," soudí.

"Tři křesla nejsou žádný úspěch, doufali jsme alespoň ve čtyři." Výsledky voleb ale podle něj samotnou vládu neoslabí. "Jsme ve volebním poločase, to je vždy pro vládní stranu složité. Věřím, že v roce 2006 budou výsledky voleb jiné."

Premiér se nebojí ani prohry US-DEU a případného odchodu jejího předsedy Petra Mareše z postu vicepremiéra. Podle něj se o tom povede hlubší debata, ale vládu to rozhodně neoslabí.

Šéf ODS Mirek Topolánek je za celou ODS s odhadem spokojen. Volby byly podle něj referendem o současné koaliční vládě. "Uspěli jsme. Čekali jsme trochu vyšší volební účast, ale i toto je vzkaz." Strana teď podle svého šéfa bude čekat, jaký bude osud koalice.

Lídr kandidátky ODS a místopředseda strany Jan Zahradil považuje fatální neúspěch koalice za jasný vzkaz voličů, co si myslí o této vládě a o jejím dalším setrvání u moci.

Předseda US-DEU Petr Mareš potvrdil, že je připraven vzdát se funkce v reakci na fatální neúspěch strany ve volbách do Evropského parlamentu. Na červnový sjezd strany nebude čekat. Zároveň ale doplnil, že nevidí ani důvod k tomu, aby strana opouštěla vládu, ani aby vláda žádala o důvěru. - více zde

Velký neúspěch vidí hlavně v úspěchu komunistů. "Nad tím by se měly zamyslet všechny demokratické strany," doplnil Mareš.

Z Želetic na Znojemsku se nechal slyšet lídr Nezávislých Vladimír Železný: "Je to jen odhad, je třeba být střízliví a klidní a čekat na konečné výsledky. Je to ale pro nás velmi nadějné. Předpokládám, že budeme mít tři mandáty, i dva by ale byly dobré."

Sčítat se začne v neděli ve 22 hodin
Hlasy se začnou sčítat v neděli ve 22 hodin. Evropská komise rozhodla, že se výsledky voleb smějí oznámit, až skončí hlasování po celé EU.

Jedna země by mohla ovlivnit volby v jiné zemi. V rozporu s tímto rozhodnutím ale nizozemská vláda výsledek voleb, které tam proběhly ve čtvrtek, už v pátek zveřejnila. - více zde 

Tři hodiny před koncem voleb do EP se volební účast v Česku pohybovala kolem 25 procent. Původní odhady předpokládaly, že k urnám dorazí asi čtyřicet procent voličů.

Volby proběhly podle ČTK bez vážnějších incidentů. Jen ve Zlíně zkomplikovaly voličům cestu k urnám rojící se včely, které nakonec zlikvidovali hasiči. Na Jihlavsku někdo ukradl vlajky před volební místností.

Většina předních českých politiků a lídrů kandidátek hlasovala už v pátek. - více zde

Předseda KSČM Miroslav Grebeníček volil dnes v Mikulově na Břeclavsku, předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek v Bechyni na Táborsku.

Prezident Václav Klaus, který se ráno vrátil z Washingtonu z pohřbu Ronalda Reagana, volil krátce po poledni v základní škole v pražských Kobylisích.

"Včera jsem mluvil s řadou evropských politiků ve washingtonské katedrále a všichni unisono říkají, že lidé u nich neberou volby do Evropského parlamentu jako volby s evropskými tématy, ale jako volby s domácí tematikou," řekl.

DÁLE ČTĚTE:
Ekonomové: Výsledky voleb zbrzdí reformy
Brusel zaskočila účast i propad ČSSD
Čekání na výsledky voleb se protáhne
Preference favorizují Bobošíkovou

Prezident Václav Klaus odevzdal svůj hlas do Evropského parlamentu krátce po poledni v základní škole v pražských Kobylisích. (12. června 2004)

,

Video