Generál Petr Pavel na návštěvě provizorního vojenského tábora u Haluzic.

Generál Petr Pavel na návštěvě provizorního vojenského tábora u Haluzic. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Není důvod, abych žádal prezidenta o své odvolání, řekl generál Pavel

  • 101
Náčelník generálního štábu Petr Pavel nepožádá prezidenta, aby jej odvolal z funkce. Úvahu o tomto kroku předestřel Pavel v pátek v souvislosti se spory s ministrem obrany Martinem Stropnickým. Podle něj však nejsou ohrožené hodnoty, které jsou pro armádu důležité.

Petr Pavel úvahy o svém odchodu z velení české armády upřesňoval v nedělních Otázkách Václava Moravce.

„Pokud bych měl požádat o předčasné odvolání z funkce, tak by muselo být jasné, že se stává normou nerespektování základních pravidel. Myslím si ale, že asi nikdo z nás si nedokáže představit, že by k tomu mělo dojít,“ řekl České televizi armádní generál.

„Pokud by hodnoty, které jsem tam (v pátečním textu pro Právo, pozn. red.) rozepsal, měly být považovány za překážku normálního fungování armády, pak samozřejmě bych neviděl svoje místo v čele takové armády a svoji žádost bych panu prezidentovi podal. Jsem přesvědčen, že taková situace není a hodnoty pro naši armádu, ale nakonec i pro společnost, budou platit i nadále a že nebude důvod, bych tu žádost podával,“ dodal Pavel.

V pátečním textu napsal, že pokud by měl být „překážkou pro normální fungování armády“, je připraven „sám požádat prezidenta republiky o odvolání z funkce“ (více o jeho textu čtěte zde).

Textu předcházela kritika nasazení vojáků při hlídání muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku (více čtěte zde) i záměru ministra obrany Martina Stropnického dosadit do čela vojenské policie Pavla Kříže (o této kritice čtěte zde).

Pavel v pátečním textu psal v souvislosti s muničními sklady o principu civilní kontroly či o principu výběru šéfa vojenské policie. „Médii citované ‚slovní přestřelky’ nebo ‚křížení mečů’ však ani zdaleka nejsou sporem mezi Pavlem a vládou nebo Pavlem a Stropnickým. Jde v nich o princip, o respekt k pravidlům, ne o ješitné uspokojení ega, kdo si prosadí svoje,“ napsal Pavel v pátečním Právu. „Moje úloha není bojovat s politiky, ale upozornit je na rizika, což je mojí povinností,“ dodal v nedělí.

Pavla nahradí Bečvář nejspíš 29. května

Pavel a Stropnický se na konci týdne osobně sešli (více čtěte zde). Podle Pavla se mimo jiné bavili o obsazení místa šéfa vojenské policie. „Měl jsme možnost v pátek si s panem ministrem o tom promluvit. Já jsem mu všechna stanoviska vysvětlil a nemám k tomu dál co dodat, protože další opatření jsou v jeho gesci a jeho odpovědnosti,“ uvedl v neděli Pavel.

Ještě letos se stane Petr Pavel předsedou Vojenského výboru Severoatlantické aliance. Ve funkci náčelníka generálního štábu jej nahradí Josef Bečvář. 

„Navrhl jsem panu prezidentovi, stejně tak panu ministrovi, aby k výměně došlo 29. května, což je termín, který mi vytvoří prostor pro řádné převzetí funkce v Bruselu a zároveň mi umožní dotáhnout do konce všechny plánované akce do konce prvního pololetí letošního roku,“ uvedl v neděli Pavel.

Podle něj je Bečvář s termínem srozuměn a nemá s ním problém. „Předpokládám, že se mi podaří přesvědčit i pana ministra a prezidenta,“ dodal končící náčelník generálního štábu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video