Odvolání snížilo trest žárlivému střelci

  • 3
Vrchní soud o tři roky snížil trest táborskému podnikateli Josefu Mařincovi, který loni zastřelil milence své ženy. Krajský soud v Táboře původně uložil výjimečný trest 17 let, odvolací soud ale neuznal žárlivost jako zvlášť zavrženíhodnou pohnutku. Obžalovaný vinu popírá.

Josef Mařinec podle obžaloby zastřelil Františka Štroufa proto, že mu chodil se ženou. Těžce zraněný muž zemřel, útočníka ale ještě stačil postřelit.

Soud první instance vycházel z toho, že Mařinec jednal z pomstychtivosti a na svůj čin se dlouho připravoval.

Podle předsedy odvolacího senátu Jiřího Lněničky se však pomstychtivost projevuje téměř u každé vraždy. Žárlivost je podle něj běžný cit, nebylo proto možné výjimečný trest potvrdit. Vrchní soud nicméně neměl o Mařincově vině pochybnosti.

Jednací síň zcela zaplnili známí a příbuzní Mařince i jeho oběti. Příbuzní zastřeleného muže dávali najevo, že jsou odvolacím řízením znechuceni. Když obžalovaný vyprávěl svou verzi události, z lavic se ozývalo "už zase začíná" a "to snad není pravda."

Josef Mařinec si pak postěžoval soudci, že každá jeho řeč je provázena úšklebky ze strany poškozených. Podle něj se událost stala zcela jinak, soud však jeho hodinové výpovědi neuvěřil.

Krajský soud uložil výjimečný trest
Táborský soud loni v prosinci poslal Mařince na sedmnáct let za mříže. Žárlivost totiž posoudil jako zvlášť zavrženíhodnou pohnutku. Podnikatel se na místě proti verdiktu odvolal.

Po celou dobu líčení působil chladným dojmem a stylizoval se pozice člověka, kterému je křivděno. Znalci z oboru psychologie soudu potvrdili, že Mařinec špatně nese jakékoli odmítnutí.

Jeho přístup k manželčině nevěře popsal předseda táborského senátu slovy: "Sebrali mi hračku. Když ji nemůžu mít já, nebude ji mít ani on!" 

Zabitý František Štrouf chodil s Mařincovou ženou, což byla roznětka k dalšími podnikatelovu jednání. Podle státní zástupkyně Aleny Píchové číhal Mařinec dlouhé hodiny na svého soka na sídlišti Nad Lužnicí nedaleko supermarketu Hypernova.

"Po krátké hádce na muže třikrát vystřelil z nelegálně držené zbraně. Dvakrát ho zasáhl do krku a hrudníku. Čin spáchal ze žárlivosti," uvedla.

Obžalovaný tuto verzi odmítá. Vinu svalil na milence své ženy, který na něho z auta vytáhl zbraň. "Přirazil jsem mu dveře auta. Vyšla jedna rána, druhá." Pak prý utekl, aby se zachránil. Zbraň údajně nevlastní.

"Proklínám tě až do konce tvého života," častovala ho jedna pozůstalá. "Obžalovaný u soudu lhal. Je to normální lhář už od narození. Nevěřila jsem mu ani slovo," zlobila se dcera zastřeleného muže Pavla Štroufová.

Předseda senátu v předchozím líčení přečetl dřívější Mařincovy výpovědi, v nichž se k držení vražedné zbraně přiznal. Obžalovaný obvinil policisty z manipulace protokolu a nátlaku, jemuž podlehl v přesvědčení, že pravda snadno vyjde najevo.

Znalci v oboru soudního lékařství prakticky vyloučili, že se Štrouf mohl postřelit sám. Obžalovaný poukázal na záhadného muže v saku, který se pohyboval v okolí.

Josef Mařinec během prvního líčení před Krajským soudem v Táboře. Soud ho nakonec potrestal 17 lety vězení za vraždu milence své ženy. (8. prosince 2003)

, ,

Nejlepší videa na Revue