Státní zástupkyně Lenka Bradáčová přichází do sídla ÚOOZ v Praze (15. května...

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová přichází do sídla ÚOOZ v Praze (15. května 2012). | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Paroubka jsem viděla jednou a Jurečku neznám, ohradila se Bradáčová

  • 1361
Státní zástupkyně Lenka Bradáčová se ostře ohradila proti tvrzení premiéra Petra Nečase, proč ji část ODS nepovažuje za vhodnou kandidátku na vrchní pražskou žalobkyni. Nečas podle ní neříká pravdu, když o ní tvrdí, že má blízko k Jiřímu Paroubkovi nebo naopak k Romanu Jurečkovi, vlivnému členovi plzeňské ODS.

Premiér Petr Nečas sice tvrdí, že by respektoval, kdyby se Lenka Bradáčová stala vrchní státní zástupkyní v Praze, zároveň se ale do ústecké žalobkyně už dvakrát v posledních dnech navezl.

"Tam jsou informace z minulosti o jejích intenzivních kontaktech s Jiřím Paroubkem před rokem 2010. Nevím, zda jsou pravdivé, či nikoliv. Ale je skutečností, že díky tomu má u části ODS pověst...," prohlásil v úterý pro MF DNES.

A o den později přidal další kritiku. V rozhovoru pro Lidové noviny Bradáčovou nepřímo přirovnal k bývalé nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové, která je od roku 2007 členkou ČSSD. A pak přidal ještě další poznámku, že někteří občanští demokraté by ústeckou žalobkyni ve funkci v Praze přivítali. "Část ODS paní Bradáčovou naopak vítala. Třeba Roman Jurečko je velký zastánce paní Bradáčové," uvedl Nečas.

Ministrův konec

Bradáčová, která je šéfkou Unie státních zástupců, se proti oběma výrokům tvrdě ohradila. "S Jiřím Paroubkem jsem se setkala jen jednou. Na schůzku jsem šla z pověření výkonné rady unie," řekla Bradáčová. Stejné to bylo i v případě premiéra Nečase. "S ním jsem mluvila jen na oficiálních akcích, kam jsem šla za unii," dodala.

S Jurečkem, který je označován za vlivného zákulisního hráče v ODS, se prý neviděla ani jednou. "Vůbec ho neznám. Nechápu, jak může premiér tvrdit, že by právě pan Jurečko měl z mého jmenování radost," dodala Bradáčová, která je celý týden na dovolené v zahraničí.

Kdo se bojí Bradáčové?

O sporu o Bradáčovou se začalo veřejně mluvit poté, co Nečas v úterý nečekaně odvolal ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Nečas řekl, že se k tomu odhodlal, protože Pospíšil podle něj "manažersky nezvládl svůj resort." Okamžitě se ale vyrojily informace, že pravým důvodem je, že si část členů ODS nepřeje jmenování Bradáčové do funkce pražské vrchní žalobkyně.

"Bradáčová by okamžitě po jmenování odvolala Rampulova náměstka Libora Grygárka, který je považován za faktického šéfa vrchních žalobců v Praze a má blízko k některým lidem z ODS," řekl už v úterý nejmenovaný zdroj z justice. O Grygárkovi se například loni v prosinci psalo, když se provalilo, že si často telefonuje s lobbistou Romanem Janouškem.

TOP 09 už přispěchala s požadavkem, aby premiér Bradáčovou do funkce v Praze jmenoval (více o politické debatě čtěte zde). A souhlasí s tím i někteří vysoce postavení členové ODS - třeba Miroslava Němcová. Do funkce by však Bradáčovou musel schválit Pospíšilův nástupce. "Nechci se zatím vyjadřovat k tomu, jestli bych od něj nabídku přijala," dodala Bradáčová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video