Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu v Kempton Parku.

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu v Kempton Parku. | foto: AP

Soud zmírnil Krejčířovi trest. Za daňový únik dostal 10,5 roku za mřížemi

  • 8
O půl roku zmírnil Vrchní soud v Praze trest Radovanu Krejčířovi za více než půlmiliardový daňový únik. Uprchlý podnikatel by tak měl jít do vězení na deset a půl roku. Navíc musí zaplatit náhradu škody. Rozsudek je pravomocný.

Krejčíř tak neuspěl se svým odvoláním. kromě toho, že změna trestu není příliš velká, totiž musí zaplatit ještě dohromady devět milionů korun jako náhradu škody. Třetina z toho je za kradené obrazy, které se u Krejčíře našly při domovní prohlídce. Šest milionů potom musí podnikatel uhradit slovenské firmě Madax Trade, která se k řízení přihlásila jako poškozená.

Důvodem pro snížení sazby byly podle soudkyně Lenky Konopové drobné nedostatky, které provázely prvoinstanční rozsudek. "Nepovšiml si toho, že obžaloba omylem vypustila dva dovozy a tyto dva útoky pojal do rozsudku, ačkoliv nebyly uvedeny v obžalobě. Ve čtyřech případech dovozů byla určitá, byť naprosto nevýznamná část celního dluhu, uhrazena," vysvětlila soudkyně. Další nepřesnosti odvolací soud shledal v kvalifikaci části spáchaných trestných činů.

Konopová ve čtvrtek přes hodinu rekapitulovala odůvodnění loňského rozsudku. Státní zástupce i Krejčířův obhájce Lukáš Blahuš poté přednesli závěrečné návrhy.

 Žalobce navrhl, aby vrchní soud Krejčířovo odvolání zamítl jako nedůvodné. "Podstatná část odvolání je zaměřena na polemiku s odůvodněním. Argumentace spočívá v účelovém zkreslení důkazů," prohlásil ve svém vyjádření. Naopak obhájce uprchlého podnikatele Lukáš Blahuš požaduje, aby soud původní rozsudek zrušil a vrátil ho Městskému soudu v Praze k novému projednání.

Dováželi pohonné hmoty, neplatili však daně

Krejčíř nesouhlasil se závěrem městského soudu, který loni v listopadu konstatoval, že spolu s tehdy ještě spoluobžalovaným Jaroslavem Kovářem organizovali rozsáhlé krácení daně, když spolu s dalšími dvěma lidmi dováželi pohonné hmoty, za které však nezaplatili spotřební daň ani DPH.

K tomuto účelu ovládli firmu M5, do jejíhož čela jako bíleho koně dosadili Milana Vítka. Získali oprávnění pro obchod s pohonnými hmotami i povolení o nezajištění celního dluhu. Z Německa pak od listopadu 2001 do ledna 2002 dovezli 35 dodávek hmot, které v Česku následně prodali se spotřební daní i DPH.

Vítek i Kovář dostali loni v listopadu shodně sedm let. Kvůli tomu, že rozhodnutí bylo nepravomocné, se na ně však vztahovala amnestie. Krejčíř, proti kterému je řízení vedeno jako proti uprchlému, dostal souhrnný trest o čtyři roky vyšší. Soud totiž zohlednil i předchozí verdikty, týkající se podvodu, nedovoleného ozbrojování a podílnictví.

Krejčíř je momentálně v jihoafrické nemocnici, kam byl na příkaz soudu převezen po svém zatčení. Jeho právníci totiž tvrdí, že tamní policie Krejčíře při výslechu mučila. V pondělí by potom soud měl rozhodnout o případném propuštění podnikatele z vazby. Jihoafrická justice ho viní z pokusu o vraždu a únosu.


Video