Rumunský prezident Basescu definitivně zůstává ve funkci po rozhodnutí ústavního soudu. (Iiustrační snímek)

Rumunský prezident Basescu definitivně zůstává ve funkci po rozhodnutí ústavního soudu. (Iiustrační snímek) | foto: Reuters

Referendum o odvolání prezidenta Rumunska vážně neplatí, rozhodl soud

  • 9
Rumunský ústavní soud označil červencové referendum o odvolání prezidenta Traiana Baseska za neplatné a rozhodl o setrvání hlavy státu v nejvyšší ústavní funkci. Někteří politici totiž zpochybňovali fakt, že původní výsledek referenda neplatil pro nezájem voličů.

Premiér Victor Ponta vyvolal referendum s obviněním, že prezident se snaží blokovat politiku vlády, toleruje korupci a pořádá hon na politické oponenty. Všelidové hlasování sice koncem července odvolání Baseska drtivou většinou podpořilo, ale hlasovat nepřišla zákonem stanovená polovina voličů. Pro Baseskovo odvolání se vyslovilo 87 procent hlasujících, k urnám ale přišlo jen 46 procent registrovaných voličů.

Referendum bylo prohlášeno za neplatné, ale podle tvrzení premiéra Ponty volební komise vycházela ze zastaralých údajů o počtu obyvatel. Výsledky loňského sčítání lidu prý ukazují, že počet obyvatelstva v Rumunsku se snížil asi o dva miliony lidí.

Podle Ponty ze seznamů voličů mělo být vyškrtnuto kolem 35 000 lidí, z nichž většina je již mrtvá, a přes půl milionu osob, které mají prošlé průkazy totožnosti. To vše by mohlo mít za následek, že by bylo dosaženo minimální účasti v hlasování požadované zákonem a odvolání Baseska by bylo platné.

Ústavní soud si revidované seznamy voličů nechal předložit a své rozhodnutí kvůli jejich zkoumání několikrát odložil. Pontovy argumenty k potvrzení platnosti referenda ale nakonec nestačily.

Levicová koalice už oznámila, že bude rozhodnutí ústavních soudců respektovat. "Beru na vědomí verdikt (ústavního soudu). Jak už jsme dříve oznámili, jeho rozhodnutí budeme respektovat," řekl novinářům předseda rumunského senátu Crin Antonescu, který dočasně zastával funkci hlavy státu. Antonescu je šéfem Národní liberální strany (PNL), která spolu s Pontovou Sociálnědemokratickou stranou (PSD) vystupuje pod hlavičkou Sociálně-liberální unie (USL).

Boj jako zkouška rumunské demokracie

Podle agentury AP je poměr hlasů šest ku třem ve prospěch neplatnosti referenda překvapením. Analytici prý očekávali těsné hlasování pět ku čtyřem. Rozhodování doprovázelo napětí a vyhrocené emoce. Rada Evropy počátkem srpna označila politický tlak na ústavní soud za "šokující" a vyzvala k ochraně soudců v zájmu jejich nezávislého rozhodování.

Podle agentury Reuters otevírá rozhodnutí soudu novou etapu v zápase prezidenta Baseska s premiérem Pontou, kterou uzavřou zřejmě až podzimní parlamentní volby.

V očích západních zemí je jejich boj zkouškou demokracie po dvou desetiletích postkomunistického vývoje. Krize v nejvyšších patrech rumunského vedení vyvolala pokles měny, vnesla zmatek do rumunského politického systému, podkopala svrchovanost práva a znejistila soudcovský stav obviňovaný z korupce a pletich, píše Reuters.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video