Jiří Kutner u Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Jiří Kutner u Krajského soudu v Ústí nad Labem. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Odvolací soud zrušil trest za 17 let starou vraždu, je promlčená

  • 51
Vrchní soud v Praze zrušil třináct let vězení Jiřímu Kutnerovi. Analýza DNA ho sice usvědčila, že v roce 1994 uškrtil silonkami ženu v Ústí nad Labem, za což mu krajský soud uložil právě třináctiletý trest. Podle odvolacího soudu ale použil špatný paragraf a díky tomu je vražda promlčená.

Proti verdiktu krajského soudu se odvolal jen Jiří Kutner. Pražský vrchní soud tak nemohl změnit rozsudek v jeho neprospěch. Chyba krajského soudu a nepozornost státního zástupce, který si jí nevšiml, tak nakonec zřejmě navždy zabránila potrestání vraždy.

"Ústecký soud se dopustil celé řady vážných pochybení, navíc se proti takto nekvalitnímu rozsudku měl odvolat i žalobce," neskrývala rozhořčení předsedkyně soudního senátu Jaroslava Maternová.

Chyba byla v užití špatného paragrafu. Zatímco u vraždy je promlčecí lhůta dvacet let, v tomto případě to bylo jen deset. Test DNA přitom ukázal shodu po 17 letech.

Sám Kutner při projednávání odvolání vypadal znuděně, často jen bezcílně zíral do stropu. Emoce neukázal ani ve chvíli, kdy se dozvěděl, že mu chyba soudu ušetřila třináct let života. 

Babičku udusil ručníkem, ženu uškrtil silonkou

Kutner, který pochází z Litvínova, v roce 1999 udusil ručníkem svoji osmasedmdesátiletou babičku. Pak jí sebral důchod 3 087 korun. Soud ho poslal do vězení na 23 let. Za majetkové a násilné činy už byl Kutner odsouzený celkem šestkrát.

Vražda v Ústí nad Labem se stala jen půl roku poté, co ho soud propustil na podmínku z více než osmiletého trestu za loupež, který dostal v roce 1988.

Krajský soud v Ústí nad Labem ho za uškrcení z roku 1994 v červnu poslal na dalších třináct let za mříže. Více nemohl, protože musel trest dopočítat k původním třiadvaceti letům, za které byl muž odsouzený za vraždu babičky.

Ústeckou vraždu se policistům nejdřív nedařilo objasnit. V šestém patře paneláku v ulici Velká Hradební objevili sousedé 21. června 1994 pětapadesátiletou ženu uškrcenou silonovou punčochou. Byt někdo prohledával, všude byly rozházené papíry, zmizela ale jen hudební věž za 2 700 korun. K dopadení vraha dlouho nic nevedlo.

Policisté ale už tehdy zajistili DNA pachatele ze stopy krve, kterou po sobě zanechal na růžovém tričku oběti. Tehdy ještě kriminalisté testy DNA nedělali, dnes se ale vracejí ke starým nevyřešeným případům a porovnávají stopy DNA s databází DNA odsouzených zločinců.

Loni tak zjistili, že se genetický materiál zajištěný při ústecké vraždě shoduje s tím, který jejich kolegové odebrali při hromadném odběru ve věznici ve Valdicích dnes již padesátiletému Kutnerovi.

,

Video