Obžalovaná Ilona Balogová u Krajského soudu v Plzni.

Obžalovaná Ilona Balogová u Krajského soudu v Plzni. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Za smrtící vývar z náplastí soud zvýšil trest, žena si odsedí šest let

  • 11
Pražský vrchní soud uložil šest let vězení Iloně Balogové za smrt muže v drogové komunitě. Balogová vyvařila fentanylové náplasti a její známý, který si drogu aplikoval, zemřel. Odvolací soud zpřísnil původní 3,5letý trest, státní zástupkyni však vyhověl jen částečně. Odvolání Balogové, která žádala zproštění, zamítl.

Neštěstí se stalo loni 20. října v opuštěném chebském klášteře, kde se scházela skupina drogově závislých. Balogová zde podle obžaloby vyvařila fentanylové náplasti, které jsou určené k tlumení silných bolestí. Fentanyl je silné analgetikum, které působí rychleji než morfin nebo heroin.

Vývar v injekční stříkačce podle verdiktu předala v té době 33letému Michalovi S., ačkoli věděla, že je pod vlivem drog. Ten látku aplikoval, usnul a kolem jedné hodiny v noci zemřel kvůli otoku mozku v následku otravy. Pitva odhalila metamfetamin a fentanyl, přičemž i samotné množství fentanylu bylo smrtelné.

Ilona Balogová se při vyšetřování přiznala, že dvanáct let bere drogy a provozovala prostituci. Vařením fentanylových náplastí získávala náhražku klasických drog. Odmítla však, že by to byla ona, kdo injekční stříkačku s kapalinou Michalovi S. předala.

Její obhájce při odvolání tvrdil, že se soudu prvního stupně podařilo dokázat, že „v komunitě drogově závislých došlo k aplikaci drog“. Podle něj však nebylo dokázáno, kdo přesně injekční stříkačku oběti předal, protože výpovědi svědků se rozcházely.

Odmítal také, že by Balogová snad mohla předpokládat, že muž po aplikaci zemře. Připomněl, že si sama aplikovala větší dávku, ale ta na ní neměla výrazný účinek. Žádal proto zrušení původního rozsudku na 3,5 roku vězení a vynesení zprošťujícího verdiktu (více o původním rozsudku zde).

Státní zástupkyně byla o vině obžalované přesvědčena, a odvolala se proto, že jí původní trest připadal nepřiměřeně nízký. Podle ní nebyly zákonné důvody, aby soud uložil trest pod spodní hranicí sazby, která byla 10 až 18 let vězení. Žádala trest při spodní hranici sazby.

Odvolací soud ji vyhověl jen částečně. Rozhodl, že je možné, aby uložený trest byl nižší, než je zákonná sazba. Původní verdikt však zpřísnil na šest let za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. „Vzhledem k následku byl původní trest nepřiměřeně nízký,“ uvedl soudce Lubomír Klimáček.


Video