Jozef Višváder nepopírá, že peníze převedl na svůj účet. Hájil se tím, že nešlo o trestný čin. Částku prý jen včas nestihl vrátit na účet exekutorského úřadu.

Jozef Višváder nepopírá, že peníze převedl na svůj účet. Hájil se tím, že nešlo o trestný čin. Částku prý jen včas nestihl vrátit na účet exekutorského úřadu. | foto: ČTK

Odvolací soud přidal exekutorovi rok vězení za zpronevěru 80 milionů

  • 11
Exekutor Jozef Višváder si za zneužití pravomoci a zpronevěru víc než 80 milionů korun odpyká 8,5 roku vězení. Odvolací Vrchní soud v Praze mu o rok zpřísnil původní trest. Exekutorovi také na pět let zakázal jakoukoliv činnost spojenou s hmotnou odpovědností. Višváder si nyní odpykává tříletý trest za podvod.

Podle rozsudku exekutor zpronevěřil takzvanou jistotu, kterou u něj složil dlužník z exekučního řízení, stavební firma Geosan Group. Ačkoliv si byl vědom toho, že to jsou cizí peníze, převedl je v letech 2011 a 2012 z depozitního účtu Exekutorského úřadu Praha-západ na svůj soukromý účet i na účty dalších lidí a společností.

Peníze použil pro osobní potřebu, k úhradě vlastních obchodních aktivit a především dluhů.

Poté údajně přestal komunikovat a nebyl k nalezení. V dubnu 2012 ho policisté zadrželi v Rumunsku, kde se Višváder snažil žádat o azyl (o útěku více čtěte zde).

Višváder nepopírá, že peníze převedl. Hájil se tím, že to nebyl trestný čin. Částku prý jen včas nestihl vrátit na účet exekutorského úřadu.

Exekutorská komora navrhovala Višváderovo odvolání z funkce již v roce 2006 v souvislosti s jeho odsouzením za podvod. V roce 2005 ho soud potrestal tříletým podmíněným trestem za podvod, v podmínce se však neosvědčil a nastoupil do vězení.

Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec však muže z úřadu neodvolal. Argumentoval tím, že Višváder trestný čin spáchal v době, kdy ještě nebyl exekutorem.

Exekutorskou praxí Višvádera se v minulosti zabýval také kárný senát Nejvyššího správního soudu. Za dva prohřešky mu uložil pokutu 1,5 milionu korun (více zde).

Višváder už není exekutor

Exekutorská komora se Jozefa Višvádera distancuje. Jeho jednání podle tiskové zprávy Exekutorské komory pomohla odkrýt právě její kontrolní činnost. "Ukazuje se, že dohled nad soudními exekutory vykonáváme spolehlivě," poznamenal prezident komory Jiří Prošek.

Na tuto kauzu zareagovala Exekutorská komora i legislativní změnou. "Podařilo se jí prosadit, aby v novele exekučního řádu účinné od 1. ledna 2013 bylo stanoveno, že soudní exekutor má povinnost vést vymožené prostředky odděleně od vlastních prostředků, a to na zvláštním účtu úschov," vysvětlila mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová. To má zabránit smíšení exekutorových vlastních prostředků a prostředků věřitele či dlužníka.

Rozhodnutím vrchního soudu podle Báčové pro Višvádera zároveň zaniká výkon exekutorského úřadu. "Dosud nebyl žádnému soudnímu exekutorovi udělen nepodmíněný trest odnětí svobody," doplnila mluvčí.

,

Video