Policisté z Vratimova obžalovaní z příjímání úplatků u Okresního soudu ve Frýdku-Místku

Policisté z Vratimova obžalovaní z příjímání úplatků u Okresního soudu ve Frýdku-Místku | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Odvolací soud potvrdil tresty úplatným policistům z Vratimova

  • 11
Krajský soud v Ostravě nevyhověl odvolání bývalých policistů z Vratimova, kteří v létě a na podzim 2007 brali od řidičů úplatky. Potvrdil 28 měsíců pro bývalého policistu Dalibora Radu a podmínky pro jeho kolegy.

Odvolací soud v podstatě zopakoval výčet trestů, které deseti policistům uložil letos v dubnu Okresní soud ve Frýdku-Místku. Devět bývalých policistů tehdy dostalo podmíněné tresty, část z nich i peněžité tresty a všichni pak zákaz práce u policejních složek na několik let.

Krajský soud, stejně jako ten frýdecko-místecký, potvrdil jediný nepodmíněný trest pro bývalého policistu Dalibora Radu. Půjde na 28 měsíců do vězení s dozorem a nesmí osm let pracovat u policie.

Rada se zúčastnil nejvíce případů, při nichž policisté zastavovali řidiče a nabízeli jim, že jejich přestupky vyřeší "domluvou", tedy nejčastěji úplatkem v podobě peněz. V jednom případě vzali zavděk taškou s několika lahvemi alkoholu.

Ukázka z odposlechů

Jeden automobil, jehož nepřipoutaní pasažéři vezli do sběrny kolejnici, která nepředpisově přečnívala z auta, policisté doprovodili až ke sběrně. Nejdříve vyzvali řidiče, aby za prohřešky zaplatil, a když jim řekl, že nemá peníze, nechali jej odevzdat do šrotu kolejnici a spokojili se alespoň s utrženými dvěma stokorunami.

První policista: K...a, co je, kde máš praporek, vole?
Druhý policista: Ty p..o, co to je?
První policista: Hoši, k...a, tak to ne... deset lidí v autě, k...a, to odevzdáte a všechny prachy ke mně...
Druhý policista: Hmm, blinkry mu nejde vidět, k...a, praporek nemá... Tu kolejnicu ukradli, vole...
Druhý policista: Tak co, budeme počítat?

Když posádka vozu policistům dala úplatek, aby mohla jet dál, policisté to komentovali slovy:

První policista: To jsou kšefty, co? Kolik dali?
Druhý policista: Stovku každý, bych se na to mohl v....t, vole, tu pizzu si ale objednat můžu, vole...

Policisté vinu po celou dobu odmítají. Jediným, kdo se přiznal, byl strážník, který měl k dispozici radar a na přání vratimovských policistů a bez vědomí jeho nadřízených vyrazil do terénu na měření.

"Já měřil a oni vybírali pokuty. Poprvé jsem dostal šestnáct set, kolik si nechali peněz, to nevím. Podruhé se policisté z Vratimova dozvěděli, že jdu měřit, a zase vybírali, zatímco jsem měřil. Ten den mi dali tři tisíce dvě stě korun. Mrzí mě, co jsem udělal," uvedl.

Finty, které policisté používali

Zastavovali řidiče a když zjistili, že pili před jízdou alkohol, řekli jim, že záleží jen na nich, jak se věc vyřeší. V několika případech nechali podnapilé řidiče odjet domů či do firmy pro peníze, jednou se dokonce spokojili s několika lahvemi alkoholu, které jim dovezla kontrolovaná řidička.

V některých případech se zjevně policistům nechtělo čekat, až narazí na opilého řidiče, a vytvářeli si přestupky sami. Například jednoho Vietnamce zastavili a když dýchl do trubičky, řekli mu, že nadýchal, i když to nebyla pravda.

Když se bránil, že to není možné, aby mu tedy ukázali výsledek zkoušky, vzali policisté starší výsledek dechové zkoušky opravdu opilého řidiče a Vietnamci jej ukázali. Odposlechy prokazují, že se při tom policisté báječně bavili.

Nebo další finta - radar půjčený strážníkem městské policie nastavili tak, aby zaznamenal do paměti pouze průjezdy rychlostí 240 kilometrů v hodině - aby později nebylo možné záznam o měření dohledat.

Originální vysvětlení použili policisté také pro to, jak se v přístroji na zjišťování alkoholu v dechu vzalo tolik pozitivních záznamů, když oficiálně chycených opilých řidičů bylo tak málo. Kdo šel náhodou kolem a chtěl si dýchnout, tak tomu to prý policisté umožnili.


Video