Petr Laušman na archivním snímku z roku 2005.

Petr Laušman na archivním snímku z roku 2005. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Omluva nestačí, bývalý šéf ŘSD má nárok na peníze, rozhodl odvolací soud

  • 5
Městský soud v Praze vyhověl odvolání bývalého šéfa Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Petra Laušmana. Obvodní soud pro Prahu 2 bude muset znovu jednat o jeho žalobě, kterou se domáhá milionové satisfakce. Peníze požaduje za to, že byl neoprávněně stíhán policií kvůli nevýhodnému pronájmu sídla ŘSD na pražském Kačerově.

Obvodní soud pro Prahu 2 11. března Laušmanovi přiznal 51 tisíc korun za majetkovou újmu. U nemajetkové újmy soud prvního stupně rozhodl, že dostatečnou satisfakcí je konstatování v nařízené omluvě, že byla v jeho případě porušena práva.

S tím však odvolací soud nesouhlasil. Soudkyně Jana Jirmářová, která přednesla odůvodnění, uvedla, že omluva a konstatování porušení práva není dostatečnou satisfakci a Laušman má nárok na finanční odškodnění.

Podle odvolacího soudu je zřejmé, že stíhání mělo „faktický negativní dopad jak do sféry osobní, tak profesní“. Jirmářová uvedla, že Laušman byl stíhán téměř dva roky, a na rozdíl od obvodního soudu se městský soud nedomnívá, že je to krátká doba. Navíc mu hrozil poměrně vysoký trest až osm let vězení.

Městský soud souhlasil i s argumentem z odvolání, že to bylo už druhé stíhání, které „frustraci žalobce prohloubilo“. Podle něj také není pochyb, že byl případ mediálně sledovaný. Obvodní soud tak musí rozhodnout znovu, a protože je vázán názorem odvolacího soudu, má bývalý šéf ŘSD šanci, že nějakou finanční částku vysoudí.

Policie Laušmana a další pracovníky ŘSD obvinila v roce 2012 kvůli porušování povinnosti při správě cizího majetku, konkrétně kvůli údajně nevýhodnému pronájmu sídla budovy na Kačerově. Nakonec se ukázalo, že obvinění padlo v době, kdy byl případ promlčen.

Laušman se domáhá odškodnění i za stíhání, které se týkalo dálničních odpočívadel. Kvůli nevýhodným pronájmům pozemků zatkla policie na konci roku 2011 celkem sedm lidí (více zde). Laušman skončil ve vazbě a z věznice vyšel až po třech měsících v březnu 2012 (více o propuštění zde).


Video