Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem

Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem | foto: Karel Pešek, MF DNES

Exsenátor Novák odmítal podmínku za úplatek. Při odvolání dostal 4 roky

  • 861
Krajský soud v Ústí nad Labem poslal bývalého senátora ODS a starostu Chomutova Alexandra Nováka za braní úplatků na čtyři roky do vězení. Odvolací soud tak zpřísnil původní podmíněný trest. Rozsudek je pravomocný, Novák bude v nejbližších dnech vyzván k nástupu do vězení.

V prosinci 2010 dostal Novák za čtyřicetimilionový úplatek dvouletou podmínku se zkušební dobou pěti let. Okresní soud v Chomutově mu navíc uložil pokutu pět milionů korun, s čímž politik nesouhlasil a proti verdiktu se odvolal. Odvolání podal ovšem i státní zástupce, což krajskému soudu umožnilo zpřísnit původní trest. A z dřívější podmínky se najednou staly čtyři roky "natvrdo". Pokuta zůstala stejná.

Alexandr Novák

V letech 1998-2002 byl za ODS starostou Chomutova, v letech 2000 až 2006 byl senátorem.

Kromě zmíněné kauzy má Novák na kontě i další podezřelé transakce. Od roku 2008 jeho firmy či on sám koupil řadu pozemků, na kterých pak několikanásobně vydělal. Na Mostecku třeba několik bezcenných parcel, později se však ukázalo, že přes ně mají vést plynovody. Ve velkém skupoval pozemky i na Lounsku, kde chce státní společnost ČEPS postavit sloupy elektrického napětí.

Novákovy firmy také načerno postavily benzinku v Jiříkově či elektrárnu v Moldavě. Analytici ministerstva financí navíc zmapovali, že Novák ve velkém údajně krátil daně. Věc předali protikorupční policii.

"Takový rozsudek jsem nepředpokládal. Určitě podáme dovolání k Nejvyššímu soudu," reagoval po vynesení verdiktu Novák. Na svůj nástup do věznice reagoval rezignovaně: "Co se na to dá říct?" řekl a rozhodil rukama.

Novákův případ sahá do roku 1999. Jeden z nejsilnějších hráčů ODS měl podle obžaloby ještě jako starosta Chomutova za zprostředkování prodeje akcií energetických firem společnosti VNG inkasovat úplatek 42 milionů korun.

Zastupitelstvo Chomutova ho tehdy jako starostu pověřilo, aby zorganizoval prodej akcií Severočeské plynárenské a Severočeské energetiky. Akcie nakonec odkoupila německá firma VNG za 317 milionů korun.

Smlouva o půjčce chybí, řekl soud

Krátce po transakci přišlo na čerstvě zřízený rakouský účet Nováka a jeho ženy 42 milionů korun z Německa přes firmu Intercontractor na Kypru. Podle chomutovského soudu to byla "odměna" za to, že akcie získala VNG. Peníze podle obžaloby poslal Novákovi německý podnikatel Peter Schmel, který kšeft mezi Novákem a firmou zařídil.

Podle Novákova obhájce Jana Růžka však soud neprokázal, že oněch 42 milionů korun byl úplatek. Peníze prý byly půjčkou Novákově manželce Evě na vybudování truckcentra u rakouské dálnice.

Verzi o údajné půjčce však soudkyně Věra Kloudová odmítla. "Eva Nováková neměla k dispozici smlouvu o půjčce, i když to bylo tak lukrativní, ani pracovní smlouvu, kterou každý z nás má," uvedla mimo jiné soudkyně při vynesení rozsudku.

Soudy se kauzou zabývaly dlouhá léta. Proces se táhl i kvůli tomu, že hlavní svědek Schmel byl nezvěstný. U soudu se v minulosti ukázal jen jednou, posléze však už byl úředně prohlášen za mrtvého.

,

Video