Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odveta USA se blíží

  16:31aktualizováno  16:31
Pravděpodobnost vojenského úderu USA v Afghánistánu se stále zvyšuje s tím, jak vládnoucí afghánské hnutí Taliban urputně hájí ukrývání podezřelého teroristy číslo jedna Usámy bin Ládina. Spojené státy pokračují v hromadění vojenských sil v regionu. Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf prohlásil, že dny Talibanu jsou sečteny. "Postoj Talibanu vede k nevyhnutelné konfrontaci," řekl.

Vypadá to, že za stále se zhoršující patové situace je rozhodnutí Washingtonu o zahájení vojenské operace na spadnutí, píše Reuters. Podle afghánské opozice je to otázka několika dnů.

Krátce poté, co velvyslanec Talibanu v Pákistánu mulla Abdas Salám Zaíf v neděli prohlásil, že bin Ládina ukrývají na tajném místě, aby zajistili jeho bezpečnost, začal další pohyb amerických vojenských sil.

Přesun vojenských sil
Ráno opustila americká letadlová loď Kitty Hawk domovský přístav v japonské Jokusace a vyplula neznámým směrem. Mluvčí amerického námořnictva oznámil, že 40letá loď s atomovým pohonem se zapojí do americké operace proti mezinárodnímu terorismu.

Kitty Hawk opustila přístav v Jokusace poprvé 21. září, tedy deset dnů po teroristických útocích v New Yorku a ve Washingtonu z 11. září. Loď se na základnu vrátila teprve v neděli. Japonská agentura Kjódo napsala, že loď o výtlaku 81 tisíc tun pojme 5500 lidí a na 70 letadel.

Cvičení v Ománu
V pondělí zahájily ománské a britské jednotky v Ománu společné vojenské cvičení pod krycím názvem Swift Sword 2, které bude trvat měsíc. Britská média spekulují, že britské jednotky potom možná zasáhnou společně s USA v Afghánistánu. Rozsáhlého cvičení se účastní na 24 tisíc britských a 11 tisíc ománských vojáků.

VŠECHNY SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A ON-LINE REPORTÁŽE

ZPRÁVY ON-LINE čtvrtek 27. září

ZPRÁVY ON-LINE
pátek 28. - neděle 30. září

ON-LINE PONDĚLÍ
1. října

V neděli potvrdil velitel íránského námořnictva, že do oblasti Perského a Ománského zálivu dorazilo 41 britských a amerických válečných lodí.

V pondělí potom Írán důrazně zopakoval, že nepřipustí, aby USA využily jeho vzdušný prostor k útoku na Afghánistán. V případě, že by americké bojové letouny tento zákaz porušily, íránská armáda je napadne, varoval ministr obrany Alí Šamchání. Na druhou stranu ale Teherán také sdělil, že dodají afghánské protitalibanské Severní alianci zbraně.

Před pár dny se nicméně objevily zprávy, že americké zvláštní jednotky už na území Afghánistánu operují. Deník USA Today a CNN informovaly, že vojenská akce pod krycím názvem "Operace trvalá svoboda" byla v podstatě zahájena 13. září.

Tehdy byly v pákistánském městě Kvéta vysazeny zvláštní oddíly a jednotky americké 82. a 101. letecké divize. Poblíž bylo zřízeno řídící středisko, které činnost těchto sil koordinuje. Komanda přemísťují vrtulníky typu Blackhawk MH-60K. Vojáci pátrají v jeskyních a podzemních bunkrech na jihozápadě Afghánistánu poblíž města Kandahár, což je místo, kde se bin Ládin údajně naposledy skrýval.

Uprchlická krize
V pondělí dorazil do Pákistánu zvláštní vyslanec OSN, který zde má s pákistánskými činiteli jednat o stále se zhoršující uprchlické krizi. Přestože Pákistán hranice uzavřel, afghánským uprchlíkům se stejně daří do země proniknout.

Do afghánské metropole Kábulu mezitím v neděli dorazil humanitární konvoj s moukou, první od útoků v New Yorku a ve Washingtonu z 11. září. Druhý konvoj WFP s moukou je na cestě do západoafghánského Herátu a dojet by tam měl do dvou dnů.

Afghánská opozice se dohodla s monarchou
Zástupci afghánské opozice a vojenští velitelé jednotek bojujících proti vládnoucímu muslimskému hnutí Taliban se v Římě dohodli s bývalým afghánským králem Muhammadem Záhirem šáhem na vytvoření nejvyšší rady pro sjednocení Afghánistánu.

O víkendu jednala s afghánskou opozicí a se Záhirem delegace amerického Kongresu. Američtí diplomaté nabídli afghánským představitelům podporu Spojených států v boji proti vládě Talibanu a proti mezinárodnímu terorismu.

Prudké boje Talibanu a opozice v Afghánistánu zatím pokračují. Talibanské jednotky v pondělí znovu dostaly pod kontrolu klíčové území v západním Afghánistánu v provincii Baghís, které o víkendu v bojích s opoziční Severní aliancí ztratily. Po těžkých bojích na dalším místě země, v severní provincii Tachár, k nim také údajně přeběhlo 60 vojáků opozice.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ UDÁLOSTI

Souhrnný článek událostí od 24. - 21. září

neděle 30. září BLAIR VIDĚL DůKAZY PROTI LÁDINOVI
Britský premiér Blair prohlásil, že viděl nevyvratitelné důkazy spojující Ládina s teroristickými útoky v USA.
Ládin je pod kontrolou Talibanu, které ho ukrývá v zájmu zajištění jeho bezpečnosti, tvrdí velvyslanec Talibanu.
Poprvé od teroristických útoků přijely do Afghánistánu ze sousedního Pákistánu konvoje s humanitární pomocí.
sobota 29. září TALIBAN POPŘEL PŘÍTOMNOST CIZÍCH VOJÁKů
Taliban popřel, že by americké či britské jednotky vstoupily na území pod jeho kontrolou.

Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci předloženou USA, která vyzývá země ke zmrazení financí osob podezřelých z terorismu a k zásahu proti skupinám, které jim pomáhají.

pátek 28. září USA: S TALIBANEM NEJEDNÁME
Bush: S Talibanem nebudeme jednat.
Pákistánští duchovní jednali s Talibanem. V Pákistánu se sešly dvě protiamerické demonstrace.
USA Today a CNN: V Afghánistánu jsou tajně americká komanda.
Taliban zadržel britskou novinářku.
čtvrtek 27. září TALIBAN PŘEDAL LÁDINOVI VÝZVU
Taliban předal Usámovi bin Ládinovi výzvu duchovních, aby opustil Afghánistán.
Česko posílilo bezpečnostní opatření amerických budov. Radio Svobodná Evropa přijely střežit tři obrněné transportéry.
středa 26. září USA O POMOC NATO NEŽÁDÁ
Spojené státy nežádají spojence v NATO o pomoc. Na jednání rady aliance neoznámily USA ani podrobnosti chystané vojenské operace ani nepředložily důkazy o pachatelích a okolnostech teroristických útoků.
V pákistánském Karáčí poprvé stovky lidí podpořily americké tažení proti terorismu. Do davu stříleli zatím neznámí ozbrojenci. Podle svědků zranili tři lidi.
úterý 25. září S TALIBANEM JE UŽ JEN PÁKISTÁN
Hnutí Taliban ztrácí spojence. Diplomatické styky s Afghánistánem přerušila Saúdská Arábie. Poslední zemí, která vládu v Kábulu uznává, je Pákistán. Ten tak chce zprostředkovat jednání s mezinárodním společenstvím.
Český premiér Miloš Zeman po zasedání Bezpečnostní rady státu prohlásil, že ČR je připravena poskytnout vojenskou pomoc, pokud o ni bude oficiálně požádána. Dodal, že zemi nehrozí bezprostřední nebezpečí teroristického útoku.
pondělí 24. září TALIBAN MOBILIZUJE
Afghánské vládní hnutí Taliban zahájilo mobilizaci. Podle ministra bude zemi proti útoku USA bránit až 300 tisíc mužů, kteří jsou odhodláni proti nepříteli vést svatou válku.
neděle 23. září LÁDIN ZMIZEL, TVRDÍ TALIBAN
Afghánské hnutí Taliban tvrdí, že neví, kde se pohybuje terorista Usáma bin Ládin. "Moc dobře vědí, kde je," reagoval americký ministr obrany Donald Rumsfeld.
sobota 22. září AFGHÁNISTÁN PŘIŠEL O SPOJENCE
Spojené arabské - jedna ze tří zemí, které vládu Talibanu uznaly - přerušily s Afghánistánem diplomatické styky.

Souhrnný článek událostí od 21. - 19. září

pátek 21. září ARMÁDA USA STAHUJE SMYČKU, BUSH OSTŘE VYSTOUPIL
Do oblasti Blízkého východu a Tichého oceánu zamířila technika nejmodernější armády na světě. Výčet známých zbraní, které jsou nasazeny, najdete ZDE.
Americký prezident George Bush přednesl ostrý projev v Kongresu. Každý národ na světě si podle něj musí vybrat, jestli je s USA, nebo s teroristy.
čtvrtek 20. září USA ZATÍM NEŽÁDAJÍ ANI POMOC NATO
Spojené státy zatím nepožádají spojence o vojenskou pomoc při odvetě za teroristické útoky. Stejně tak zatím zdvořile odmítají nabídky pomoci při odstraňování následků atentátů.
středa 19. září AMERIČANÉ ZVEDAjÍ DO BOJE PŘES STO LETADEL
USA rozhodly, že pošlou do Perského záliva sto bojových letadel. Kromě stíhaček F-16 a F-15 půjde i o "neviditelné" bombardéry B1.

Souhrnný článek událostí od 19. - 15. září

úterý 18. září PÁKISTÁNSKÉ VYJEDNÁVÁNÍ ZKRACHOVALO

Jednání pákistánské mise v sousedním Afghánistánu zkrachovalo. Vyjednávači, kteří se snažili s afghánským vládním hnutím Taliban dohodnout vydání teroristy Usámy bin Ládina, se vrátili zpět domů s tím, že se do afghánistánu nehodlají vrátit.
pondělí 17. září PÁKISTÁN JEDNÁ O VYDÁNÍ LÁDINA
Česká vláda připravuje opatření proti lidem, kteří veřejně schvalují terorizmus nebo ho veřejně podporují
Pákistánská delegace začala v Afghánistánu jednání s Talibanem o vydání teroristy bin Ládina.
neděle 16. září AFGHÁNISTÁN POSILUJE OBRANU
Taliban začal posilovat obranu. Podle pákistánských zdrojů se afghánské jednotky začaly přesunovat na hranici.
Podle ministra zahraničí Donalda Rumsfelda sehrají v boji proti pachatelům útoků na USA americké jednotky cvičené pro nekonvenční válku.
Pákostán po jednání s USA v pondělí vyšle dlelgaci do sousedního Afghánistánu. Mise má za úkol předat ultimátum: vydejte do tří dnů Ládina, jinak riskujete masivní ozbrojenou odvetu.
sobota 15. září - AMERIKA CHYSTÁ ODVETU
Jsme ve válce, řekl prezident Bush a slíbil důkladnou a účinnou odvetu. Podporují ji obě komory amerického parlamentu a většina Američanů.
Podporu americkým akcím přislíbily Pákistán, Kazachstán a další státy, proti se vyslovil Irák. Afghánské vládní hnutí Taliban vyzvalo cizince, aby kvůli možnému útoku opustili zemi.
FBI zatkla další muže podezřelé ze spojení s útokem. Z vyšetřování vyplynulo, že cílem teroristů mohla být také Atlanta.
Letecké společnosti postupně obnovují lety do Spojených států, provázejí je však zvýšená bezpečnostní opatření a omezení pro cestující.

Souhrnný článek událostí od 14. - 11. září

pátek 14. září - DEN SMUTKU

Americký ministr obrany Rumsfeld povolal prvních 35 tisíc vojáků v záloze do aktivní služby. Krok následuje poté, co Senát schválil rezoluci, která Bushovi umožňuje ozbrojenou odvetu za úterní atentáty. Senát rovněž schválil pomoc ve výši 40 miliard dolarů na odstranění následků útoků a boj proti terorismu.

FBI zveřejnila jména 19 únosců letadel. Sedm z nich bylo vycvičenými pilot. Řada z nich měla základnu na Floridě.

USA udělaly první viditelný krok k odvetě. Požádaly Pákistán, aby uzavřel hranice. Vyzvaly ho o povolení přeletů v případě útoku amerických letadel proti teroristům.

čtvrtek 13. září - POPRVÉ OFICIÁLNĚ OZNAČEN LÁDIN

Amerika poprvé oficiálně pojmenovává podezřelého z teroristického útoku. Jde o teroristu bin Ládina, řekl ministr zahraničí Colin Powell.

Policisté zadrželi v souvislosti s útokem několik lidí. Pátrání je zavedlo i do Hamburku. Někteří podezřelí měli pilotní licence.
Bush vyhlásil pátek dnem smutku. Přidávají se země EU včetně Česka.
New York pohřešuje na 5000 lidí. Zachráněno jen 7 lidí, vyproštěno 94 těl.
středa 12. září - BUSH: JE TO VÁLKA
Bush označil útoky za válečný akt.
Policie i armáda pátrá po původci útoků. Stopy vedou k bin Ládinovi.
Taliban vinu Ládina popřel. Jeho vydání je předčasné, prohlásil.
První odhady ztrát na životech: newyorský starosta hovoří o tisících.
NATO v Bruselu rozhodlo, že útok na USA je útokem na celou Alianci.
Po Evropě se šíří výhrůžky, evakuují se budovy. Kontinent hlídá tisíce policistů.
úterý 11. září - TERORISTÉ ÚTOČÍ
Bush slibuje, že viníci tragédie a jakákoli země, která je kryje, budou potrestáni.
New York - 14:50 SELČ: první letadlo naráží do 110 patrového mrakodrapu, 15:08 SELČ: do druhé věže narazilo další letadlo; Washington - 15:30 SELČ: třetí letadlo se zřítilo na budovu Pentagonu; Pensylvánie - poslední letoun se zřítil do neobydlené oblasti. Teroristé zřejmě mířili na Camp David.

Americká letadlová loď Kitty Hawk opustila domovský přístav v japonské Jokusace a vyplula neznámým směrem. Mluvčí amerického námořnictva oznámil, že 40letá loď s atomovým pohonem se zapojí do americké operace proti mezinárodnímu terorismu, 1. října 2001

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Italský politik a zakladatel Hnutí 5 Hvězd Beppe Grillo na archivním snímku
Itálie chce bojovat proti fake news, zavádí do škol nový předmět

Italská vláda zavádí do škol předmět, v němž se budou studenti učit, jak rozeznat fake news a konspirační teorie na sociálních sítích. Jedním z důvodů je, že...  celý článek

Ilustrační snímek
Z německé přírody mizí létající hmyz, vědci varují před pohromou

Během posledních sedmadvaceti let zmizely z přírody až tři čtvrtiny létajícího hmyzu. Vyplývá to ze studie založené na výzkumech a statistických údajích...  celý článek

Kevin Wilshaw
Jsem gay s židovskými předky, přiznal v televizi vlivný britský neonacista

Jeden z čelních představitelů britské neonacistické scény Kevin Wilshaw se odhodlal k velkému kroku. Před pár dny veřejně prohlásil, že je homosexuál a jeho...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.