Odvedou nás v poutech, hájili poslanci imunitu

  • 168
Poslanci ODS a KSČM ve čtvrtek ve sněmovně znovu bojovali proti všem, kteří jim chtějí sáhnout na imunitu. Čeští zákonodárci jsou přitom světovým unikátem: chrání je snad nejrozsáhlejší imunita ze všech poslanců v demokratických parlamentech.

Ve čtvrtek projednávali novelu ústavy, která by změnila alespoň to, že imunita poslance chrání doživotně.

"Dovedu si docela dobře představit, že na konci volebního období před Poslaneckou sněmovnou a Senátem budou stát řady příslušníků policie, a jak poslanci a senátoři vyjdou ze sněmovny a ze Senátu, neb jim skončil mandát, tak jim budou nasazovat klepeta," volal v sále komunista Karel Vymětal.

Pak se obrátil ke stolku, kde na něj nevěřícně hleděl ministr spravedlnosti, a dodal: "Já to chápu, že to je způsob, jak vládní koalice vymyslela, jak ústavou zastrašit opozici."

Jiní pak vytáhli osvědčenou kartu. "Jsou to návrhy z mého pohledu populistické, vedené jakousi zdánlivou vůlí lidu k tomu, abychom nebyli beztrestní," řekla poslankyně ODS Eva Dundáčková.  Podle poslankyně Dundáčkové není vina na straně poslanců. Chyba je prý v tom, jak imunitu občané a novináři chápou.

"Dnes je možné stíhat poslance a senátory ve dvou režimech, to znamená, že mohou býti stíháni stejně jako všichni ostatní občané," prohlásila.

To tedy pravděpodobně znamená, že nejen poslanci a senátoři, ale i všichni občané mají možnost si vybrat, kdo je bude stíhat například při spáchání dopravního přestupku: zda to budou jejich kolegové "z práce", nebo policie.

A že to není těžká volba, ukazuje případ předsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka, který vloni vyjížděl z Lidového domu v centru Prahy a naboural. Policii ukázal poslanecký průkaz a ta musela odjet. Celý případ putoval na mandátový výbor sněmovny.

"Je to naprosto absurdní," komentoval  jednání po skončení debaty předkladatel novely Pavel Rychetský. "Ustanovení v ústavě, že trestní stíhání je navěky vyloučeno, pokud se tak rozhodne komora, je nevyšší čas odstranit," dodal cestou ze sněmovny.

A kdy to bude? To není jasné. Poslanci totiž počítají s tím, že novelou se nyní asi půl roku budou zabývat v komisi pro ústavu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video