Devatenáctiletá Nisrín na nemocničním lůžku v Tripolisu (28. srpna 2011)

Devatenáctiletá Nisrín na nemocničním lůžku v Tripolisu (28. srpna 2011) | foto: Profimedia.cz

Odvedli mě z domu, znásilnili a donutili vraždit, vzpomíná mladá Libyjka

  • 325
Patřila do známé Kaddáfího brigády složené pouze z žen. Když rebelové dobývali Tripolis, jedenáct jich "popravila". Donutili mě k tomu, říká devatenáctiletá Nisrín, jejíž příběh odvyprávěla televize CNN. Kaddáfího věrní prý nejprve odtrhli mladou Libyjku od rodiny, poté ji znásilňovali a nakonec donutili vraždit.

Alespoň tak to vypráví dívka, které se nakonec podařilo uprchnout skokem z okna a nyní leží v nemocnici v Tripolisu. Tam na ni dohlížejí povstalci, kteří ji chtějí postavit před soud. Vypadá to ale, že mnoho z nich ji lituje, píše CNN na svém webu.

Její smutný příběh se začal odvíjet zhruba před rokem, kdy ji velitelka známé plukovníkovy ženské brigády a rodinná přítelkyně odvedla z domova. Matka Nisrín dceru nechtěla dát a obě ženy se pohádaly. Nepomohlo to.

Mladičká Libyjka skončila v kasárnách vedle Kaddáfího základny a sídla Báb al-Azízíja. Spolu se stovkami dalších žen ji velitelé drželi v izolaci od okolního světa. Nesměly se stýkat ani s rodinami. Některým ženám to nevadilo, excentrického vládce země zbožňovaly a věrně mu sloužily.

Devatenáctiletá Nisrín na nemocničním lůžku v Tripolisu (28. srpna 2011)

Nisrín ale chtěla pryč. Jenže to nešlo. "Přišel si pro mě můj bratr a pokusil se mě dostat ven," popisuje z nemocničního lůžka dívka s tím, že mu stráže pohrozily a poručily mu, aby odešel.

Velitelé ji znásilnili

Když pak nespokojení obyvatelé země rozpoutali v únoru povstání proti dlouholetému despotovi, velitelka jednotky poslala Nisrín k veliteli 77. brigády. Ten ji znásilnil. "Křičela jsem," popsala. Jenže to nijak nepomohlo. Později si ji předvolali ještě další dva velitelé, oba ji zneužili.

Šéfka její jednotky jí tehdy poradila, aby si na to zvykla. Podobně prý na tom byly i další dívky z jednotky, o svém utrpení však měly zakázáno mluvit. Jak se rebelové přibližovali k Tripolisu, režim si ženy z jednotky povolal jako posily.

Nisrín ještě se dvěma kolegyněmi byly vyslány do čtvrti Búsalím, kde se odehrávaly jedny z nejtvrdších bojů. A tam musela mladá dívka zajaté povstalce popravovat. "Všichni byli tak mladí," vzpomíná a na chvíli se odmlčí.

"Přiváděli je po jednom a řekli, abych je zastřelila (...) Někdo byl vedle mě a další muž za mnou a řekli, že když nevystřelím, zastřelí oni mě. Odvrátila jsem hlavu a střelila. Viděla jsem pak kapat krev, pořád tekla," popsala dívka. Přiznala, že takto zastřelila jedenáct lidí.

Litují ji povstalci i zdravotníci. Otec to vůbec neví

Pak už to ale nevydržela a z druhého patra vyskočila oknem. Ještě slyšela, jak po ní vojáci začali střílet. Když už byla na svobodě, zajali ji rebelové a odvezli do nemocnice. Přestože ji chtějí soudit, vypadají, že ji zároveň i litují, píše CNN.

Podobně se na ni dívají i někteří zdravotníci. "Když jsem ji uviděla, řekla jsem si, že vypadá jako dítě. Její tvář je tak mladá, nevinná, totálně nevinná. Přišla tak o svůj život. Byla bohužel zmanipulována Kaddáfího jednotkami. Kaddáfí manipuloval s námi se všemi," míní například lékařka Nadja Benúnis.

Vojáci podle ní připravili Nisrín o vše, o její čest i rodinu a udělali z ní vražedkyni. "Pořád se pokouší spát, aby unikla z téhle reality," podotkla lékařka.

Nisrín prý v tuhle chvíli touží nejvíce po návratu domů. "Chci svou matku," říká se slzami v očích. Její otec detaily o jejím životě v posledním roce nezná. Rodina se bojí, že vzhledem ke své těžké nemoci by to neunesl. Nisrínina matka je v Tunisku, kde se podrobuje léčbě rakoviny. "Byla velmi smutná," popsala dívka moment, kdy se jí se vším svěřila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video