Bývalou ministryni obrany Parkanovou premiér Topolánek v kauze nákupu pandurů obešel prý pro to, že její odvaha o čemkoli rozhodnout byla nulová.

Bývalou ministryni obrany Parkanovou premiér Topolánek v kauze nákupu pandurů obešel prý pro to, že její odvaha o čemkoli rozhodnout byla nulová. | foto: Radek Miča, MAFRA

Odvaha Parkanové byla nulová, hájí Topolánek tlak v kauze pandurů

  • 879
Šéf ODS Mirek Topolánek připustil, že osobně rázně vstoupil do nákupu pandurů. Jeho vláda ale prý usilovala o to, aby se změnily smlouvy nevýhodné pro Českou republiku. Nový kontrakt dostal podle Topolánka na starost náměstek Martin Barták proto, že ministryně obrany Vlasta Parkanová byla neschopná.

Parkanová (tehdy z KDU-ČSL, dnes TOP 09) byla podle Topolánka loajální ministryní jeho vlády, "Její největší nevýhodou ale bylo, že její odvaha k jakémukoli rozhodnutí se blížila nule," prohlásil předseda ODS a bývalý premiér.

Ještě v létě 2008 Topolánek svou ministryni obrany chválil. Po inspekční cestě resortem obrany veřejně vyzdvihl Parkanovou za to, že se za jejího úřadování v některých aspektech výrazně zlepšila situace v české armádě. Ta byla prý do té doby spojována mimo jiné s korupcí či špatným nakládáním s majetkem. Chválil také mise.

Předělání smluv na nákup pandurů dostal tedy na starost náměstek Parkanové Barták, kterého na resort obrany vyslala ODS. Barták, dnes sám ministr obrany, je jedním z mužů, na nějž poukázali bývalí manažeři firmy Steyr.

Reportér MF DNES na skrytou kameru natočil výpovědi Wolfganga Habitzla a Herwiga Jedlaucnika, podle nichž měli být klíčovými figurami v české politice při nákupu transportérů bývalý premiér Stanislav Gross, exministr obrany Karel Kühnl a právě Barták. (více o záznamu natočeném skrytou kamerou čtěte zde)

Všichni tři kategoricky popírají, že by s Rakušany jednali a že by měli něco společného s "provizemi", které měli politici z více stran dostat, aby česká vláda pandury pro armádu nakoupila.

Původní smlouvu podepsal Kühnl po volbách v roce 2006, když už byla Paroubkova vláda v demisi. Tedy těsně před tím, než opustil křeslo ministra obrany.

Moje vláda na pandurech ušetřila, tvrdí šéf ODS

Topolánek znovu zopakoval, že zatímco za vlády ČSSD s lidovci a unionisty byla uzavřena smlouva o nákupu 199 pandurů za 20 miliard korun, jeho vládě se podařilo snížit počet nakoupených vojenských transportérů a ještě přitom ušetřit šest miliard korun.

Původní nákup nebyl podle Topolánka výhodný ani cenově, ani tím, jak měly pandury vypadat. Průměrná cena za jedno vozidlo se však napodruhé zvýšila. Podle šéfa ODS tomu ale odpovídá také lepší vybavenost, za jejíž parametry odpovídalo ministerstvo obrany.

"Můj tlak byl evidentní a pokládám to za správné," zdůraznil Topolánek v reakci na to, že si exministryně obrany Parkanová postěžovala, že byla kvůli pandurům pod jeho tlakem.

Za naprosto logické také Topolánek pokládá, že byl z jednání o nové smlouvě o obrněných transportérech vyšachován i náměstek pro vyzbrojování Jaroslav Kopřiva: "Byl součástí starého problému, tak nemohl být součástí nového řešení,"

Kauzu začala znovu řešit také protikorupční policie. Předseda ČSSD Jiří Paroubek žádal o rychlé vyšetřování premiéra Jana Fischera. Vadí mu totiž, že Jedlaucnik a Habitzl na záznamu skryté kamery mluvili o tom, že do nákupu pandurů měla být zaangažována "vycházející hvězda" ČSSD z Prahy a že Rakušané zmínili, že jednání probíhalo i s Paroubkem.

Sociální demokraté v této souvislosti v pátek prohlásili, že onou vycházející hvězdou ČSSD nebyl Paroubek, ale bývalý předseda stranické buňky na Praze 1 Miloslav Kožnar, který se k tomu sám přihlásil.

Paroubek také z rozpoutání kauzy kolem pandurů obvinil lobbistu Michala Kuzmiaka a zbrojaře Richarda Hávu, blízkého přítele místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Prý to má oslabit obě největší strany. Kalousek označil Paroubkovo prohlášení pronesené bez důkazů za lživé. (více o Paroubkově útoku na TOP 09 čtěte zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video