Jana Nečasová (dříve Nagyová) s manželem Petrem Nečasem u soudu v Praze. (20. 11. 2014) | foto: Michal Šula, MAFRA

Soudkyně uvěřila Nečasovi, že rodinu nechal sledovat on, ne Nagyová

  • 810
Soudkyně Helena Králová vysvětlila, proč v květnu zprostila Janu Nečasovou a trojici vojenských zpravodajců obžaloby. V písemném verdiktu uvedla, že klíčovou pro ni byla výpověď expremiéra Petra Nečase. Ten uvedl, že o pomoc požádal zpravodajce sám, protože měl obavy o sebe i svou rodinu.

„Obžalovaní i svědek Nečas shodně potvrdili, že to bylo v obou případech na jeho pokyn, neboť se obával jednak o bezpečnost své tehdejší rodiny a jednak o svou bezpečnost,“ citoval deník Právo z rozsudku.

Nečas vypovídal kvůli utajovaným skutečnostem za zavřenými dveřmi. Z rozsudku vyplývá, že mluvil o svých obavách spojených s rozhodnutími ve strategických zakázkách. Někdy v roce 2012 si všiml nezvyklého pohybu osob v místě bývalého bydliště. Proto požádal o pomoc tehdejšího šéfa vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka. Za kontaktní osobu pak určil Janu Nečasovou, tehdy ještě Nagyovou.

Kdo je kdo v kauze Nagyová

Motivem podle soudkyně nebyl Nečasův rozchod s manželkou Radkou, protože na něm už v té době byl tehdejší premiér a jeho žena domluveni. A Jana Nečasová prý uvedla, že její vztah s Petrem Nečasem už v té době trval devět let.

Právo píše, že podle soudkyně bylo v pořádku i sledování dvojice zaměstnanců Úřadu vlády, protože se jednalo o prověřování zneužití služebního auta a i zde hrály svou roli obavy tehdejšího premiéra o rodinu.

Soudkyně zcela odmítla tvrzení žalobců. „Jedinou skutečností, se kterou se nalézací soud shoduje s obžalobou, je skutečnost, že Páleník, Kovanda a Pohůnek byli úředními osobami,“ citoval deník z odůvodnění.

Státní zástupce Rostislav Bajger uvedl, že má písemný rozsudek od pondělí k dispozici. „Vše uvedeme do odůvodnění odvolání. Až ho napíšeme a dostane ho soud, pak určitě zveřejníme, co namítáme a co je předmětem odvolání,“ řekl Bajger iDNES.cz.

Obžaloba vinila Janu Nečasovou a zpravodajce Ondreje Páleníka, Milana Kovandu a Jana Pohůnka ze zneužití vojenského zpravodajství. Soudkyně Králová z Obvodního soudu pro Prahu 1 je však v květnu zprostila obžaloby. „V žalobě označené skutky nejsou trestným činem,“ stručně tehdy zdůvodnila verdikt. Co ji k němu vedlo, je ale zřejmé až nyní z písemného verdiktu. (více o zproštění obžaloby zde)

Poslechněte si, jak Nečasová (dříve Nagyová) mluvila s Pohůnkem:

18. května 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue