Plovoucí ledovec (ilustrační snímek)

Plovoucí ledovec (ilustrační snímek) | foto: seaice.org.uk

Odtržení obřího ledovce vytvořilo z moře u Antarktidy živou laboratoř

  • 40
Náraz ledové kry do ledovce ve východní Antarktidě loni odlomil 78 kilometrů dlouhou masu ledu a odkryl tak pruh oceánu, který se skrýval mezi stovkami metrů ledu. Unikátní prostor byl vystaven nečekaně rychlé změně podnebí, a proto ho teď mohou využít vědci pro pokusy v oblasti klimatických změn.

Vědci teď na místě mohou zkoumat mořský život včetně neobvykle velkých mořských hvězd. Do oblasti se vypravila skupina asi čtyřiceti australských a mezinárodních vědců, kteří studují vliv odlomení ledu.

Neočekávaným důsledkem pohybu masy ledu, která má zhruba 10 tisíc metrů čtverečních, bylo její rozpuštění ve vodě se sníženou slaností. To způsobilo, že mořský fytoplankton začal intenzivně kvést. Podle vědců za to může vděčit neobvykle velkému množství železa, které uvolnil tající led.

Rostliny totiž k růstu potřebují kromě světla a živin i malé množství železa, které obvykle padá z nebe jako prach. "Starý led v sobě desetiletí shromažďoval železo a když se odlomil a rozpustil, vypadalo to, že fytoplankton dostal dávku železa jako za dvacet až čtyřicet let najednou," uvedl australský oceánograf a člen expedice Steve Rintoul.

Dalším zajímavým vedlejším efektem, které odlomení kusu ledovce způsobilo, je vystavení mořských živočichů přirozenému světlu. Většina z nich strávila desetiletí v tmavých arktických vodách. Vědci tak mohou testovat teorie reakce mořských mikrosystémů na změny klimatu, které by měly být využitelné pro předpovědi vývoje v budoucnosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue