Odsun Němců byla chyba, chce říci Brno

B r n o - Brno jako první z tuzemských měst bude hlasovat o oficiálním vyjádření lítosti nad odsunem sudetských Němců. Doporučuje to komise, která byla ustanovena brněnskou radnicí a zabývala se událostmi v roce 1945. "Členové komise se jasně shodli na tom, že město má vyjádřit lítost, neboť jsme za války a po ní přišli o mnoho spoluobčanů. Je nám líto všech - Němců, Židů i českých Romů," řekl předseda komise Jiří Löw. Podobné prohlášení je důležité pro ty, kteří pochod smrti přežili. Nejméně tisíc lidí však zemřelo.

Má Brno oficiálně vyjádřit lítost nad odsunem sudetských Němců? Hlasujte ZDE
"Nejde o omluvu, jde o to, aby nám někdo dal pocit, že jedeme domů, ne do cizího města jako turisté," říká Rudolf Hawiger, jemuž bylo v květnu 1945 dvanáct let. Dnes žije v Karlsruhe, ale stále mluví česky a považuje se za "Brňáka".

V závěrečném stanovisku komise je sice uvedeno, že by se tato událost měla stále připomínat, ale na druhé straně se tam neobjevilo slovo "omluva".

Právě omluvu však požadovalo občanské sdružení Mládež pro interkulturní porozumění, které před rokem vyzvalo vedení města, aby k této tragické události zaujalo jasné stanovisko.

31. května 1945 se tisíce Němců musely shromáždit a za doprovodu Národní stráže a dělníků z brněnské Zbrojovky byly vyvedeny z města směrem k rakouské hranici. Pochod se odehrál ještě před schválením odsunu Němců Postupimskou konferencí. Mezi Němci vypukla epidemie úplavice a přes tisíc jich zemřelo. Leží v hromadném hrobě v Pohořelicích. Další masový hrob je v Rakousku.

Návrh pracovní skupiny musí však definitivně odsouhlasit brněnská městská rada.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video