Jedno z posledních setkání odstupujících ministrů ve Strakově akademii bude mít na programu zejména to, které vládní novely jsou ve Sněmovně bez šance a které do ní naopak ještě urychleně poslat.

Jedno z posledních setkání odstupujících ministrů ve Strakově akademii bude mít na programu zejména to, které vládní novely jsou ve Sněmovně bez šance a které do ní naopak ještě urychleně poslat. | foto: ČTK

Odstupující kabinet dělal inventuru, ze Sněmovny stáhne desetinu zákonů

  • 5
Odstupující vláda Mirka Topolánka na jednom ze svých posledních zasedání pořádala inventuru svých návrhů. Ministři se zamýšleli nad tím, co ještě stihnout do předání moci úřednické vládě Jana Fischera. Vláda vzdala celkem šest zákonů, mezi nimi například zdravotnickou reformu.

Ministři posuzovali, které z více než šedesáti vládních návrhů nyní projednávaných Sněmovnou z dolní komory stáhnou.

"Je to zhruba šest zákonů z těch přibližně šedesáti," řekl dnes premiér Mirek Topolánek. Podle něj jde především o zdravotnické zákony a některé další, které blíže nespecifikoval.

"Vyhrazujeme si právo do konce druhého čtení stáhnout případně některé další," dodal ale odstupující premiér. Učiní tak v případě, že by měly "znehodnotit dvouletou práci vlády". Kabinet by tak zákony zřejmě stáhl v případě, že by je poslanci zásadně změnili svými připomínkami.

"Všechny ostatní zákony zůstávají v legislativním procesu," dodal Topolánek. Jsou to podle něj především takové, na kterých buď existuje širší politická shoda, nebo ty, které jsou pro vládu klíčové, byť nemají šance na schválení. "I prohra je signálem nebo informací," uvedl Topolánek.

Důchodová reforma ano, úpravy Listiny práv ne

Končící ministři tak požádají Sněmovnu o urychlené projednání řady návrhů, aby se s nimi poslanci stihli vypořádat do předčasných voleb v říjnu.

Schválili tak například poslaneckou novelu důchodového zákona. Kdyby ji odsouhlasili poslanci i senátoři a podepsal prezident, přeměnily by se současné důchodové fondy v nové důchodové společnosti. Ty by klientům nabízely větší možnosti výběru způsobu spoření, nezaručily by jim však již minimální roční zhodnocení vkladů. Při hlasování se dva ministři zdrželi.

Naopak šanci na schválení neměla změna Listiny základních práv a svobod. Ta nebude v nejbližší době rozšířena o formulaci, která má výslovně potvrzovat rovnoprávnost i zdravotně postižených. Předlohu ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába vláda stáhla z jednání pro "zcela zjevnou neprosaditelnost do konce volebního období".

Vláda v demisi přerušila také jednání o změnách v nástrojích státní bytové politiky. Změny se měly týkat například rozšíření státní podpory oprav a zateplování i na nepanelové domy nebo dotací na výstavbu sociálního bydlení.

Stažen byl i materiál, který se týkal dalšího postupu provozování a budování vodních cest. "Počká to na vládu s mandátem," řekl Topolánek.

"Přerušili jsme také všechny body, které se týkají nařízení vlády o platových poměrech všech zaměstnanců státní a veřejné správy," dodal končící ministerský předseda.

Fischer začne jednat s ministerskými kandidáty

Zatímco se dnes vláda radila, co ještě do 9. května stihne, designovaný premiér Jan Fischer pokračuje v týdenní sérii schůzek s kandidáty na ministry ve svém úřednickém kabinetu.

Dnes se setkal s Martinem Pecinou (navrženým ČSSD na vnitro) a Martinem Bartákem (navrženým ODS na obranu). Bude jednat také se Štefanem Fülem, který má být ministrem pro evropské záležitosti, a Martou Smolíkovou, kterou zelení navrhli na ministryni kultury. - podívejte se, jak by mohl vypadat Fischerův tým

Fischerův kabinet by měl vládnout od 9. května do podzimu, kdy vzejde nová politická vláda z předčasných voleb.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video