I přes hrozbu smrti chodí denně do ulic syrských měst tisíce lidí, kteří protestují proti režimu Bašára Asada.

I přes hrozbu smrti chodí denně do ulic syrských měst tisíce lidí, kteří protestují proti režimu Bašára Asada. | foto: Reuters

Odstup, Asade, zní poprvé z arabského světa. Vůdce propustil vězně

  • 62
Mezinárodní tlak na syrského vládce Bašára Asada roste a výzvy k odstoupení se poprvé oficiálně ozvaly i z arabského světa. Režim zabil během úterý dalších 70 demonstrantů. Autoritářský Asad se rozhodl napětí ve světě zmírnit propuštěním 1 180 vězněných odpůrců režimu.

Ke složení funkce autoritářského vládce vybídl jordánský král Abdalláh II. V rozhovoru pro BBC prohlásil, že kdyby byl na Asadově místě, zahájil by jednání, aby zajistil spořádanou změnu režimu. "Odstoupil bych a ujistil se, že můj nástupce bude schopný změnit status quo, kterého jsme svědky," doporučil Asadovi vládce sousední země.

Aktuální dění

Sýrie vyřeší ztráty způsobené západními ekonomickými sankcemi posílením vztahů s asijskými a africkými zeměmi. Podle ministra obchodu Muhammada Nidála Šaára sankce poškodí spíš Evropu než Sýrii.

Moskva vyzvala delegaci syrské opozice, aby oponenti režimu začali jednat s prezidentem Bašárem Asadem a přispěli k ukončení násilností. Ruští diplomaté chtějí, aby všechny syrské opoziční skupiny odmítly násilí. Opozice zase chce, aby se Moskva připojila k těm, kdo vyzývají Asada k rezignaci.

Zdroj: ČTK

"Pokud má Bašár Asad na srdci zájmy své země, měl by odstoupit," dodal jordánský král s tím, že by s jeho odchodem mohla v Sýrii začít nová etapa politického života. "Pokud se dopouštíte násilí na vlastních lidech, nikdy to nedopadne dobře," dodal.

Asad ze svého trůnu sice neodstoupil, ale úřady v úterý propustily 1 180 vězňů "zapojených" do protestního hnutí proti jeho režimu. Na svobodu se dostali zadržení, kteří "nemají krev na rukou", oznámila podle agentury AFP syrská státní televize.

Propuštění vězňů proběhlo v době, kdy svět čím dál víc tlačí na režim, který už osm měsíců systematicky potlačuje vlastní lid a pozabíjel nejméně 3 500 lidí. V sobotu uštědřila zemi diplomatický políček i Liga arabských států, která Sýrii za násilí pozastavila členství v organizaci (více o pozastavení členství zde).

EU rozšířila sankce proti režimu

Damašek krok odsoudil jako nebezpečný a za nesprávný ho označila také Moskva. Evropská unie naopak v pondělí rozšířila vůči režimu sankce. Na seznam lidí, kteří nesmějí cestovat do EU a mají v ní i zmražená bankovní konta, přibylo 18 jmen. EU zamezila i přístupu k fondům Evropské investiční banky.

Sankce OSN minulý měsíc vetovalo Rusko a Čína. Spojené státy naopak krok Ligy arabských států a EU vítají. Vojenský útok na Sýrii však zatím všechny strany vylučují, připomíná britská BBC. Režim si mezitím opět ostře vyšlápl proti vlastním lidem, kteří žádají politické reformy a nyní také odstoupení prezidenta Asada. 

Jen v pondělí podle aktivistů zemřelo v Sýrii sedmdesát lidí. Většina obětí zahynula v Dará na jihu země. Údaje aktivistů není možné ověřit, protože režim do země nepouští zahraniční novináře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue