Pytláci na Maltě jsou postrachem pro migrující ptáky.

Pytláci na Maltě jsou postrachem pro migrující ptáky. | foto: Profimedia.cz

Malta je peklem pro migrující ptáky, pytláci jich zabijí dva miliony

  • 40
Britští ochránci zvířat se pustili do středomořské Malty. Vadí jim, že tamní vláda se dlouhodobě nedokáže vypořádat s pytláky, kteří zabíjejí ohrožené druhy ptactva při jejich jarní migraci do Evropy.

Na hlavní evropsko-africké migrační trase tažných ptáků se nachází malé území, kde každý rok skončí putování statisíců opeřenců. Jedná se o Maltské souostroví, které se skládá z obydlených ostrovů Malta, Gozo a Comino a několika neobydlených ostrůvků. Toto souostroví zasahuje do skladby populací celých 389 druhů ptáků z celkem 46 zemí.

Na vině jsou místní pytláci. Ti totiž ročně, ať už na hraně zákona, či zcela nelegálně, zabijí asi dva miliony ptáků během jednoho migračního období, jak uvádí organizace ochránců ptáků BirdLife Malta. Pytláci navíc cílí i na velmi ohrožené druhy, mezi kterými je například volavka červená, kvakoš noční či včelojed lesní.

Maltští lovci mají jako jediní v celé Evropské unii výjimku na lov hrdličky divoké a křepelky během období jarní migrace. Britský moderátor televizního pořadu o divoké přírodě Chris Packham pro server BBC uvedl, že kvůli řádění maltských pytláků populace těchto dvou druhů ve Velké Británii poklesla o 95 procent. Packham dodal, že pytláci navíc nedodržují výjimku EU a během migrace loví i další ptáky. Za moderátora se staví desítky dalších ochránců zvířat po celém světě.

Minimální postih a agresivita pytláků

Sergej Golovkin, ředitel maltské organizace pro regulaci populace divokých ptáků, však trvá na tom, že úřady mají pytláky pod kontrolou. Malta podle něj v posledních letech dramaticky zlepšila dodržování výjimky EU a v Evropě zaměstnává nejvíce lidí, kteří mají zabránit ilegálnímu lovu.

Maltská policie však podle hlasů ochránců zvířat s pytláky nebojuje dostatečně. Připomínají, že mnoho policistů po práci také vyjde na útesy a loví. Aktivisté a ochránci přírody jsou pak na Maltě pod stálým tlakem agresivnějších pytláků. Strážce ptačí rezervace Foresta 2000 byl v letech 2007 a 2009 postřelen neznámými vandaly, v roce 2008 pak byla vypálena jeho farma, připomíná jeden z příběhů server ekolist.cz

Pokud už si policie na konkrétního pytláka došlápne, v podstatě mu nehrozí žádný větší postih. Pokuty jsou minimální a odebrání licence je až krajním a zcela výjimečným řešením.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video