Odsouzený poslanec Roman Pekárek nastoupil v půli února do vězení, nadále však zůstává poslancem.

Odsouzený poslanec Roman Pekárek nastoupil v půli února do vězení, nadále však zůstává poslancem. | foto: ČTK

Vnitro nechce další Pekárky, odsouzení poslanci mají přijít o mandát

  • 21
Poslanci a senátoři, které soud pravomocně odsoudí nepodmíněným trestem, možná ztratí svůj post. Po šéfce Sněmovny Miroslavě Němcově přichází s podobnou změnou ústavy i ministerstvo vnitra. K návrhu je přiměl případ Romana Pekárka, který se po nástupu do vězení nevzdal mandátu a nadále pobírá plat.

Ministerstvo chce změnit současný stav, kdy odsouzený zákonodárce mandát neztrácí, přestože jej nemůže vykonávat. "Náš návrh je jistou paralelou s tím, co již mají zastupitelé krajů a obcí. Těm v případě odsouzení mandát zaniká," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. 

Úřad ministra Jana Kubiceho navrhuje, aby mandát poslance nebo senátora skončil v okamžiku nabytí právní moci rozsudku. Návrh je nyní v připomínkovém řízení.

"V případě odsouzení k nepodmíněnému trestu odnětí svobody je takové odsouzení neslučitelné, ať už z hlediska morálního nebo praktického, s výkonem mandátu poslance nebo senátora. Poslanec nebo senátor v takovém případě nemůže vykonávat svá práva a povinnosti vyplývající mu ze zvolení za člena Parlamentu České republiky," uvádí se v důvodové zprávě.

Resort podotýká, že mandát je založen na osobním výkonu, tedy že poslanec nebo senátor je povinen účastnit se jednání ve svých komorách. "Jakékoliv zastupování je nepřípustné," dodává ministerstvo. 

Podobnou změnu navrhla i šéfka Sněmovny

Stejnou změnu už před rokem navrhla předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Poslanci její materiál schválili v prvním čtení letos v únoru. Členové ústavně-právního výboru se ale 18. dubna shodli, že změnit dnešní stav nebude jednoduché, a projednávání tohoto bodu přerušili do další schůze výboru, která proběhne 28. května (více o argumentech výboru čtěte zde).

Ministerstvo vysvětluje, že vlastní návrh předložilo v souvislosti s volebním kodexem. "Ten jsme se zavázali přijmout, abychom komplexně upravili a sjednotili všechny volební zákony. Zánik mandátu je pouze jeden z několika bodů, které navrhujeme," uvedl Řepka.

Ve Sněmovně se nyní také projednává novela zákona o platu představitelů státní moci (více o novele čtěte zde). Podle ní by pravomocně odsouzení poslanci neměli nárok na plat a náhrady.

Zákonodárci chtějí zamezit současné situaci, kdy poslaneckou mzdu nadále dostává Roman Pekárek, byť od půlky února sedí ve vězení (více čtěte zde). Poslanec dostal pětiletý trest za to, že si ve funkci místostarosty Kolína v roce 2009 řekl o milionový úplatek. Do Sněmovny se dostal jako náhradník loni v listopadu za ODS v době, kdy čekal na odvolací řízení. Stranu i poslanecký klub posléze opustil.

Plat pobírá i jiný nezařazený poslanec David Rath, který je obviněný z přijetí úplatku a ve vazební věznici v pražské Ruzyni čeká na soudní proces. Rath je ve vazbě rok (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video