Aktéři kauzy MUS přicházejí se svými právníky k soudu ve švýcarské Bellinzoně.

Aktéři kauzy MUS přicházejí se svými právníky k soudu ve švýcarské Bellinzoně. (10. října 2013) | foto: Kateřina Koubová , MF DNES

Šéfové MUS jsou doma v bezpečí. Švýcarsko na ně nemůže a Česko je nevydá

  • 779
Exmanažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) odsouzení ve Švýcarsku za vytunelování společnosti k nepodmíněným trestům jsou v Česku v bezpečí. Neexistuje způsob, jak je donutit do švýcarského vězení nastoupit. Česko totiž své občany nevydává.

Bývalí manažeři mosteckých dolů Antonín Koláček a Petr Kraus byli bledí jako stěna. Očividně se cítili zaskočeni.

Byl čtvrtek a soudci Federálního trestního tribunálu ve švýcarské Bellinzoně jim krátce předtím udělili nepodmíněné tresty za miliardové podvody při ovládnutí dolů. A rozhodovali, zda je rovnou zavřou. Nečekaně, bez rozloučení s rodinou. Podle švýcarského práva je trest vykonatelný okamžitě. Teprve v půl deváté večer oznámili soudci verdikt: Nezatknout, pustit zatím domů. Na příštích několik měsíců, než soud dokončí a vyhotoví písemně rozsudek. Potom však budou muset zřejmě za mříže.

Koláček a Kraus se od soudu beze slova vytratili, odešli mimo zraky novinářů zadním vchodem. Zřejmě spěchali zpět do Česka. Jako čeští občané jsou doma v bezpečí. Nepůjdou-li za mříže dobrovolně, švýcarská justice na ně nedosáhne. Shodují se na tom nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman i dozorující žalobce Petr Šereda.

O procesu s manažery MUSČtěte v sobotu, 12. 10.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Verdikt Federálního trestního tribunálu v Bellinzoně je totiž vykonatelný jen na území Švýcarska. Kdyby tedy Kraus, Koláček a další tři Češi dobrovolně nevyslyšeli "povolávací rozkaz" do Bellinzony (zatím tvrdí, že tak učiní) a tamní soud na ně vydal mezinárodní zatykač, naše úřady mu nevyhoví. "Ne, nemohli bychom je zatknout, a už vůbec ne vydat do Švýcarska," potvrdil nejvyšší žalobce Zeman.

Česko své občany nevydává

Česko totiž své občany zásadně nevydává. Nejvyšší soud v Brně může jen nařídit, že si v naší věznici odpykají trest, k němuž byli pravomocně odsouzeni v zahraničí.

"Vtip" je však ve slově pravomocně. Švýcarský rozsudek v kauze privatizace mosteckých dolů bude totiž pravomocný až v případě, že jej potvrdí odvolací soud. A to se stane nejdříve v příštím roce, dost možná až v roce 2015.

"Do té doby nelze z naší strany nic konat. Můžeme maximálně doručit výzvu švýcarského soudu k nástupu trestu," souhlasí dozorující žalobce Šereda. "Nemůžeme konat na základě nepravomocného rozsudku cizího státu."

Koláček a spol. tedy budou v příštích měsících nejvíce v bezpečí doma v Česku. Tedy v zemi, kterou podle rozsudku podvedli a "okradli". Je to paradox, ale je to tak.

Jiná situace může nastat u odsouzených Jiřího Diviše a Marka Čmejly, kteří mají trvalé bydliště v Monaku. V tomto případě je otázka, zda by knížectví vyhovělo švýcarskému zatykači. A to nedokážou žalobci v Česku předpovědět.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video