Rozdělování majetku po zemřelém se dnes řídí hlavně podle příbuzenských vztahů. V budoucnu by se mělo víc dbát na závěť.

Rozdělování majetku po zemřelém se dnes řídí hlavně podle příbuzenských vztahů. V budoucnu by se mělo víc dbát na závěť. | foto: iDNES.cz

Odškodnění za těžkou újmu určí soud, plánuje Pospíšilův zákoník

  • 27
Nesmyslná část zákona, podle níž má lidský život cenu 240 tisíc korun, zřejmě bude zrušena. Zaniknou i tabulky, podle kterých se vypočítává směšně nízké odškodnění v případě, že vás někdo připraví o oko nebo o nohu. Obě věci chce upravit v novém občanském zákoníku ministerstvo spravedlnosti.

Rozsáhlý kodex, který se dotkne všech a má platit od ledna 2012, už ministerstvo poslalo vládě. Jaké hlavní novinky přináší zákoník, který se dotýká každého?

1. Bezdůvodný vyhazov z bytu hrozit nebude

Autoři zákoníku chtěli umožnit majitelům nemovitostí, aby mohli se svým majetkem víc nakládat. Chtěli proto zavést pravidlo, aby vlastník mohl dát nájemníkovi výpověď z nájmu bez udání důvodu s dvouletou výpovědní lhůtou. Ministerstvo nakonec tuto variantu stáhlo. Přesto to může být ještě ve hře. "Počítáme, že se ve vládě o tom bude jednat. Záleží také na tom, kdo nově povede ministerstvo pro místní rozvoj," řekl včera ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

2. Svatby na úřadě i v kostele

Ministerstvo spravedlnosti také původně počítalo, že zruší možnost uzavřít sňatek před některou v Česku zaregistrovanou církví nebo náboženskou společností. Po protestech od nápadu ustoupilo. "Byla to jedna z častých připomínek, kterou nám k návrhu zákoníku občané posílali," připustil hlavní autor zákoníku Karel Eliáš. Zároveň se však nebude rozšiřovat seznam církví, které mají právo sňatek potvrdit.

3. Závěť bude mít větší váhu

Rozdělování majetku po zemřelém se dnes řídí hlavně podle příbuzenských vztahů. V budoucnu by se mělo víc dbát na závěť, pokud ji zemřelý po sobě zanechal. Zároveň se do zákona dostane možnost, aby každý mohl se svými dědici sepsat speciální smlouvy. Ty budou mít dokonce větší váhu než závěť a nepůjde je tak lehce změnit. Novinkou má být také možnost, kdy se některých z dědiců zřekne svého práva na majetek už za života toho, po kom by dědil.

4. Osvojit půjde i dospělého člověka

Platné zákony nyní povolují jen adopci nezletilých dětí a autoři nového kodexu se to rozhodli změnit. V praxi totiž nyní dochází k případům, kdy chce některá rodina adoptovat dva sourozence – dítě a toho, komu je už více než osmnáct let. Podle zákona to není možné. Ministerstvo spravedlnosti navrhuje, aby se to změnilo. Zároveň by se v případech osvojování více sledovalo, zda děti starší dvanácti let s adopcí souhlasí.

5. Víc peněz za zranění a smrt příbuzného

Pokud vám nyní při dopravní nehodě někdo usmrtí blízkého příbuzného, můžete získat odškodnění maximálně 240 tisíc korun. Nízké jsou i částky, které dostanete, když vinou někoho jiného utrpíte úraz. Odškodnění se počítá podle tabulek ministerstva spravedlnosti. Od roku 2012 se už soudy tabulkami řídit nebudou. "Každý případ se bude posuzovat individuálně. Zároveň chceme, aby čeští soudci při náhradách škody přihlíželi k tomu, jaká rozhodnutí vynášejí v podobných případech jejich kolegové v Evropě," uvedl ministr Pospíšil.

6. Lidí zbavených svéprávnosti bude méně

V Česku je v současnosti zhruba 23 tisíc lidí, kteří jsou zbaveni svéprávnosti. V budoucnu se to má změnit a soudy budou více zvažovat, koho o svéprávnost připraví. V zákoně se také objeví možnost, kdy si člověk trpící vážnou nemocí bude moci stanovit, co se s ním má stát. "Pokud někdo trpí například Alzheimerovou nemocí, bude si moci předběžně určit, kdo se případně stane jeho opatrovníkem a pomocníkem v případě jednání na úřadech," uvedl Eliáš.

7. Zvíře není věc, řekne zákon

Nový zákoník má víc chránit lidi, ale zároveň znamená větší ochranu i pro zvířata. Dnes je třeba pes považován za věc a při jeho usmrcení se na něj tak pohlíží. "Když vám někdo poškodí auto a zabije psa, je to rozdíl. Proto by se měla rozlišit i náhrada škody," řekl tvůrce zákona Eliáš. Zákon také zamezí, aby si zvířata mohly kupovat děti mladší patnácti let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video