Jaroslav Hlavatý s fotografií zesnulé manželky Jitky Hlavaté.

Jaroslav Hlavatý s fotografií zesnulé manželky Jitky Hlavaté. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Za smrt rodičky nemocnice stále nezaplatila, nemá na to prý peníze

  • 12
Třebíčská nemocnice má rodině Hlavatých vyplatit za nepovedený porod, při kterém zemřela šestatřicetiletá žena, 3,5 milionu korun. Peníze ale stále neposlala. Brání se, že je nemá. Podle advokáta to je jen prodlužování nepříjemností, postup nemocnice kritizuje i hejtman.

Maminka z Myslibořic zemřela vinou lékařů v roce 2006. Po dlouhých tahanicích Krajský soud v Brně loni v srpnu rozhodl, že nemocnice musí rodině vyplatit odškodnění. Dosud zaplatila z pojistného jen milion. Na zbylé peníze rodina čeká, byť je měla mít na účtu už loni v půli října.

Jak šel čas v případu

  • 7. 11. 2006
    Jitka Hlavatá porodila dceru, po pár hodinách zemřela.
  • červen 2007
    Obviněn je primář porodnice Václav Žižlavský.
  • listopad 2008
    Primáře soud v Třebíči zprostil obžaloby.
  • březen 2009
    Odvolací soud v Jihlavě vrátil případ do Třebíče.
  • červen 2009
    Soud v Třebíči opět zprostil Žižlavského obžaloby. 
  • srpen 2012
    Krajský soud v Brně rozhodl o vině i odškodném. 
  • říjen 2012
    Odvolání nemocnice k Vrchnímu soudu v Olomouci. 
  • 15. května 2013
    Uskuteční se stání u vrchního soudu.

Vedení nemocnice se tehdy odvolalo k Vrchnímu soudu v Olomouci. Zdůvodnilo to nedostatkem peněz a strachem z toho, aby rodina na nemocnici neposlala exekutory. "Než bude jednání v Olomouci, dávno Hlavatí peníze budou mít, zaplatíme do konce února. Odvolání je jen pojistka," řekl tehdy ředitel nemocnice Leoš Dostál.

Své slovo však nedodržel a Hlavatí stále peníze nemají. Nemocnice tvrdí, že nemá volné prostředky, ale pokouší se je sehnat. Přičemž se blíží termín stání u olomouckého soudu, které je naplánované na 15. května.

"Důvod je pořád stejný - finanční problémy nemocnice. Nechceme ohrozit finanční tok pro zajištění provozu. Nelze to interpretovat tak, že odškodnění vyplatit odmítáme. Zažádali jsme o rozšíření limitu kontokorentního úvěru, který by nám měl pomoci. Pak jsme připraveni se okamžitě vyrovnat," řekl v úterý Leoš Dostál.

Zbytečné prodlužování bolesti

Podle něho by Hlavatí mohli mít peníze na účtu ještě před začátkem soudu. "Rozšíření kontokorentu by mělo zastupitelstvo kraje schvalovat 14. května. S bankou jsme dohodnutí, pak to hned může proběhnout," dodal.

"Je to jen prodlužování nepříjemností, které klient prožil," kroutí hlavou advokát rodiny Pavel Prášek. "Zemřela mu žena, zůstal sám na tři děti a po soudech chodí už několik let," konstatoval.

Podle něj si nemocnice mohla na odškodnění dávno půjčit. Místo toho se brání. Samotný Jaroslav Hlavatý, manžel zemřelé rodičky, už odmítá celou věc komentovat, je to pro něj nepříjemné.

Zřizovatelem nemocnice je Kraj Vysočina. Když padl rozsudek, hejtman Jiří Běhounek důrazně doporučil záležitost neprotahovat, neodvolávat se, přijmout pochybení a s rodinou se bezodkladně vyrovnat. "Zpětně to na mě působí jako rétorika před volbami," řekl Prášek.

Vůči takovým slovům se však hejtman ohradil. "Na tomto názoru a doporučení trvám. Je společensky nevhodné, že dosud Hlavatí nedostali odškodnění," konstatoval Běhounek.

Nemocnice si podle něho opravdu mohla na odškodnění půjčit. "Vedení každé krajské nemocnice má své vlastní hospodaření a taky zodpovědnost za své zaměstnance. Své problémy si tedy musí řešit sama," trvá na svém.

Že lékaři pochybili přiznala nemocnice až po šesti letech

Jitka Hlavatá v roce 2006 rodila třetí dítě ve svých šestatřiceti letech. Další dvě už měla odrostlé, synovi a dceři tehdy bylo 17 a 12 let. Hlavatá zemřela kvůli chybě lékařů, kteří si nevšimli vnitřního krvácení z dělohy do břicha.

Nyní šestiletá dcera, při jejímž porodu matka zemřela, vyrůstá s otcem a jeho přítelkyní.

Brněnská soudkyně Dagmar Bastlová přiznala rodině plnou částku 3,5 milionu korun, kterou po nemocnici požadovali. "Lékaři nechali paní prostě vykrvácet. Několik hodin po porodu ležela na lůžku ve stále se zhoršujícím stavu a lékaři neudělali nic, aby jí pomohli," odůvodnila.

"Tak vysokou částku jsem přiznala právě kvůli laxnosti lékařů i vedení nemocnice, které svou chybu navíc odmítalo přiznat. Žalobci - prostá rodina, která nikdy neměla žádné zkušenosti s právníky - tak kromě žalu bojovali ještě se soudržností lékařů, kteří drželi při sobě jako profesní elitní skupina," dodala soudkyně.

Třebíčská nemocnice dlouho tvrdila, že se lékaři pochybení nedopustili. Teprve loni v srpnu poprvé právník nemocnice přiznal, že vina je na její straně. Šest let po nepovedeném porodu se situace otočila ve prospěch pozůstalých. Krajský soud každému z dětí přiřkl po milionu, jejich otci pak pět set tisíc korun.


Video