Starší žena navštívila v japonském městě Namie hřbitov, kde jsou pochováni její...

Starší žena navštívila v japonském městě Namie hřbitov, kde jsou pochováni její příbuzní. Hrob našla zdevastovaný. Celá oblast je od března 2011, kdy došlo k havárii nedaleké jaderné elektrárny Fukušima, evakuovaná. | foto: Damir SagoljReuters

Odškodné za sebevraždu. Smrt Japonky zavinilo vedení Fukušimy, míní soud

  • 21
Japonská společnost Tepco musí zaplatit odškodnění muži, jehož manželka spáchala sebevraždu kvůli havárii elektrárny Fukušima. Soud rozhodl, že jsou energetici za její smrt zodpovědní. Deprese z nucené evakuace dovedou k sebevraždě každý rok desítky Japonců, kteří museli okolí elektrárny opustit.

Když pobřeží japonské prefektury Fukušima v březnu 2011 zasáhla vlna tsunami, která zničila tamní jadernou elektrárnu, musela osmapadesátiletá Hamako Wanatabeová narychlo opustit svůj domov. V náhradním přístřeší ji ovšem rychle dostihly deprese. V červenci se zoufalá Japonka polila petrolejem a zapálila.

Tři roky po Fukušimě

Malé děti prakticky nevědí, jaké je to hrát si venku. Kvůli strachu z radiace totiž strávily většinu života doma.

Její manžel Mikio se od té doby soudí s energetickou společností Tepco. Hamako podle něj zemřela kvůli nedbalosti manažerů elektrárny, kteří podcenili bezpečnostní opatření a způsobili tak desítkám tisíc Japonců doživotní trauma. A soudce mu dal v úterý za pravdu. Provozovatel elektrárny je podle rozsudku za smrt Hamako Wanatabeové zodpovědný a vdovec od něj dostane 49 milionů jenů. To je v přepočtu bezmála deset milionů korun.

„Rádi bychom se opět hluboce omluvili za obavy a komplikace, které nehoda v elektrárně způsobila mnoha lidem, zejména a především obyvatelům Fukušimy. Modlíme se za to, aby Hamako Wanatabeová našla svůj klid,“ uvedli ve svém prohlášení provozovatelé elektrárny. Zatím se neví, zda se proti rozsudku odvolají. Energetická společnost platí lidem rovněž odškodnění za ztrátu domova, což ji podle odhadů bude stát 48 miliard dolarů.

Jak píše agentura Reuters, pozůstalý zpočátku požadoval 91 milionů jenů (18,4 milionu korun). Soudce tak jeho odškodnění snížil zhruba na polovinu. Pro společnost Tepco, kterou už Japonsko kvůli finančním potížím zestátnilo výměnou za obří finanční injekci, může mít však přelomový rozsudek drtivý dopad. Hamako totiž není ani zdaleka jedinou obyvatelkou zasažené oblasti, která se rozhodla zemřít.

Sebevražd ve Fukušimě neustále přibývá

Deník Japan Times vydal v úterý statistiku dobrovolných úmrtí v prefektuře Fukušima, které souvisejí s havárií elektrárny. Místní vláda ji vede od června 2011, do konce letošního července už zaznamenala 56 případů. O tom, zda úřady sebevraždě konkrétního Japonce přiznají souvislost s jadernou havárií, rozhodují dopisy na rozloučenou a výpovědi příbuzných.

Počet lidí, kteří si kvůli depresím a stresu z nucené evakuace vezmou život, navíc rok od roku stoupá. Před třemi lety jich bylo deset, v roce 2012 už třináct a loni dokonce 23. Letošní bilance hovořila na konci července o deseti sebevraždách.

V ostatních japonských prefekturách, které zemětřesení a přílivová vlna na jaře 2011 tvrdě zasáhla, jsou souhrnná čísla menší. Prefektura Mijagi hlásí zatím 37 sebevražd, sousední Iwate třicet. Právě v těchto dvou oblastech přitom tsunami před třemi lety zabila drtivou většinu z více než 18 tisíc obětí. 

Ve Fukušimě muselo svá obydlí opustit asi 150 tisíc lidí, které podle úřadů ohrozil únik radiace. V náhradních obydlích dodnes zůstává asi třetina z nich. Odborníci už před půl rokem zjistili, že kvůli stresu a depresím vyvolaným rychlou evakuací zemřelo ve zmíněné prefektuře už více lidí, než kolik jich zabila samotná přívalová vlna (více se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue