Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Dienstbier chce odškodnit sterilizované ženy, můžou dostat až 150 tisíc

  • 200
Neoprávněně sterilizované ženy se po letech čekání možná dočkají odškodnění. Podle Lidových novin chystá ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier ve spolupráci s Českým helsinským výborem návrh zákona, který jim přisuzuje finanční satisfakci. Ta se bude nejspíše pohybovat mezi sto a sto padesáti tisíci korun.

„Cílem je odškodnění za zásadní zásah státu do tělesné integrity obětí, který proběhl bez jejich svobodného souhlasu,“ řekla Lidovým novinám Dienstbierova mluvčí Jarmila Balážová. Konkrétní podoba návrhu teprve vzniká ve spolupráci s ostatními ministerstvy.

Ředitelka Českého helsinského výboru Lucie Rybová a Elena Gorolová ze Spolku žen poškozených sterilizací odhadují, že o peníze by mohla zažádat necelá tisícovka žen.

„Je to i otázka zachování dobrého jména České republiky, aby se k tomuto problému postavila tak, jak se sluší a patří,“ řekl v únoru iDNES.cz Dienstbier (více čtěte zde).

Finančně odškodnit protiprávně sterilizované ženy doporučila kabinetu v únoru 2012 Rada vlády pro lidská práva. Ta uložila ministrům financí, práce a sociálních věcí, spravedlnosti a zdravotnictví a zmocněnkyni vlády pro lidská práva, aby do 31. prosince 2013 předložili vládě návrh, jak odškodnění provést. Vláda Petra Nečase to už ale nestihla.

Peníze mají dostat hlavně ženy sterilizované v letech 1972 až 1991

Vládní rada před dvěma lety navrhovala, aby každá žena dostala zhruba sto tisíc korun. Na odškodnění mají nárok zejména ženy, které nedobrovolnou sterilizaci podstoupily v letech 1972 až 1991, kdy platila vyhláška umožňující vyplacení deseti tisíc korun za ukončení plodnosti.

Český helsinský výbor, který vlastní návrh odškodňovacího zákona připravil už loni v prosinci, sice má na svém webu rok výzvu, aby se mu poškozené ženy ozvaly, učinilo jich tak ale jen několik desítek.

Vyplatit odškodnění už v roce 2005 navrhoval tehdejší ombudsman Otakar Motejl, na kterého se se stížností obrátilo zhruba devadesát žen. Situaci dříve kritizovalo i Evropské centrum pro práva Romů. V roce 2009 se vláda Jana Fischera ženám omluvila.

Většina nedobrovolně sterilizovaných žen jsou Romky. V minulosti totiž byla snaha regulovat porodnost romské menšiny. Většina případů je už promlčená a není možné je před soudem řešit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video