Nemocnice ve Valašském Meziříčí se dlouho bránila převozu nemocné dívky, správně ji diagnostikovat však sama nedokázala. (Ilustrační snímek)

Nemocnice ve Valašském Meziříčí se dlouho bránila převozu nemocné dívky, správně ji diagnostikovat však sama nedokázala. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nemocnice vyplatila rodičům Elišky zřejmě rekordní milionové odškodné

  • 26
Rodiče šestileté Elišky se tři roky soudili s nemocnicí ve Valašském Meziříčí. Tvrdili, že lékaři dítěti nevratně poškodili zdraví. Soud jim dal za pravdu, nemocnice nyní zaplatila rodičům odškodnění.

Nemocnice ve Valašském Meziříčí vyplatila rodině své pacientky více než čtyři miliony korun jako odškodnění.

Definitivně tak skončil spor, který se vlekl přes tři roky. S největší pravděpodobností jde o rekordní částku. Přesná statistika, která by to dokazovala, však neexistuje.

"Nemocnice se rozhodla výsledek soudního rozhodnutí respektovat," potvrdila MF DNES mluvčí nemocnice Hana Szotkowská. Peníze vyplatil špitál z pojistky.

Soud ve Valašském Meziříčí rozhodl o vině nemocnice letos v lednu (více o závěru soudu čtěte zde).

Nemocnice přistoupila na převoz pozdě

Proti špitálu před soudem stáli manželé Marschawellovi z Valašské Bystřice. V roce 2008 přivezli svou dvouletou dceru Elišku do nemocnice s horečkou a se záškuby ve tváři. Když se stav dítěte v následujících dnech zhoršoval, žádali rodiče o přeložení dítěte do olomoucké fakultní nemocnice.

Na to však lékaři přistoupili teprve v okamžiku, kdy byli rodiče rozhodnutí, že dítě převezou sami. V olomoucké nemocnici lékaři diagnostikovali herpetický vir, který vyvolal zánět mozku a mozkových blan. Dívce sice zachránili život, trvalému poškození mozku už však zabránit nedokázali.

Z původně zdravé holčičky se tak stalo dítě odkázané na soustavnou pomoc. Sama dokáže pouze ležet, a odborníci navíc dávají jen minimální šance na zlepšení.

Peníze použijí na bezbariérové úpravy domu

Původně rodiče žádali 12,5 milionu korun, výsledná částka je však nižší. "Hlavní je, že soud potvrdil, že celé tři roky říkáme pravdu," reagoval po vynesení rozsudku otec Elišky Tomáš Marschawella.

Peníze rodina použije na bezbariérové úpravy domu, které při péči o dcerku nutně potřebují.

Rozhodnutí soudu protahovalo čekání na expertizy soudních znalců. Na jejich základě pak soud vyměřil odškodné.

"Nemocnice pochybila na poli diagnostiky. Znalecký ústav posoudil její postup jako non lege artis (v rozporu se současnými poznatky lékařské vědy - pozn. red.)," zdůvodnila své rozhodnutí soudkyně Kateřina Punčochářová.

Nemocnice upozornila, že je v nevýhodě, protože nemá svolení rodiny zveřejnit podrobnosti o léčbě malé Elišky, a že posudky mluvily v její prospěch.

"Všichni soudní znalci se shodli na tom, že nemoci a jejímu následnému rozvoji nešlo v žádném případě nijak zabránit," uvedla Szotkowská.

Zároveň se vedení špitálu postavilo za své lékaře, kteří v případu Elišky figurovali. "I nadále se domníváme, že nepochybili, což také u soudu potvrdila disciplinární komise České lékařské komory," doplnila mluvčí nemocnice.

Podobnému problému čelila nemocnice ve Valašském Meziříčí také v roce 2010. Tehdy se však soud přiklonil na její stranu a žádost o odškodné zamítl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video