Jan Šafránek se u Obvodního soudu pro Prahu 2 domáhá odškodného na ministerstvu

Jan Šafránek se u Obvodního soudu pro Prahu 2 domáhá odškodného na ministerstvu spravedlnosti. Byl odsouzen za znásilnění, chce 35 milionů korun. (21. února 2012, Praha). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Odseděl si rok za znásilnění, které nespáchal. Soud mu přiznal 366 tisíc

  • 424
Obvodní soud pro Prahu 2 přiznal 39letému Janu Šafránkovi 366 tisíc odškodnění za neoprávněné věznění. Muž byl v roce 1993 souzen za znásilnění, ale po letech se ukázalo, že čin nespáchal. Šafránek celkem požaduje odškodnění 35 milionů. Soud ale nyní rozhodoval jen o části ve výši 2,8 milionu korun.

Jan Šafránek se před soud dostal kvůli znásilnění. Za to ho okresní soud poslal do vězení na tři roky, odvolací soud kvalifikaci změnil a uložil muži rok za vydírání. 

Celý příběh začal už před dvaceti roky. V srpnu 1992 prověřovali policisté znásilnění 17leté dívky a zatkli tehdy 19letého Jana Šafránka. Při výslechu se mladík přiznal, ale později to odvolal s tím, že byl pod nátlakem vyšetřovatelů, kteří ho měli bít. Když potom podepisoval protokol, tak prý ani nevěděl, že v něm je i přiznání. Už při projednávání případu byl ve spise důkaz, že nemohl být pachatelem. Přesto skončil ve vězení, protože si listiny nikdo nevšiml.

Navíc ho vyšetřovatelé nechali na chodbě sedět se znásilněnou dívkou těsně před tím, než šla identifikovat pachatele při takzvané rekognici. Oběť pak prstem ukázala právě na Šafránka, i když původně vypověděla, že útočníkovi bylo mezi 40 a 50 lety.

Nakonec policie dopadla skutečného pachatele a Šafránka soudy zcela očistily v roce 2010. Muž se nyní domáhá odškodnění.

"Pan Jan Šafránek se  8. 11. 2010 obrátil na ministerstvo spravedlnosti s podnětem, jímž se domáhal náhrady škody a nemajetkové újmy ve výši celkem 35 138 104,60 korun. Z toho 35 milionů korun za nemajetkovou újmu," řekl iDNES.cz Jiří Hovorka  z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Ministerstvo muži ale přiznalo za nespravedlivou vazbu a vězení jen 340 500 korun. Konkrétně za trestní stíhání 120 000 korun, za vazbu 145 500 korun (500 korun za každý z 291 dnů vazby) a za pobyt ve věznici 75 000 korun (tisíc korun za každý ze 75 dní ve věznici).

Soud nyní částky zvýšil na 1 500 korun za každý den ve vazbě a 2 000 korun za den ve vězení. Rozdíl pak činí přiznaných 366 tisíc korun.

O miliony se suďte jinde

Odškodnění

Ministerstvo spravedlnosti stát zastupuje i v dalších podobných sporech a ročně dává desítky milionů lidem, kteří trpěli soudními průtahy nebo byli "omylem" ve vazbě nebo vězení. Loni například resort mimosoudně vyplatil skoro 78 milionů korun, dalších 24 milionů odteklo ze státní kasy po verdiktech soudů. Většina peněz z tohoto balíku ale putovala lidem poškozeným soudními průtahy, odškodnění za nezákonnou vazbu nebo vězení představuje jen zlomek celkové sumy.

Šafránek ale požaduje mnohem víc. Soud však rozhodoval jen o části požadované částky, a to o 2,8 milionech z celkových 35. Kdo rozhodne o zbývajících milionech, kterých se Šafránek domáhá jako kompenzace na ochranu jeho osobnosti, musí ještě určit pražský vrchní soud.

Že se jí zdá 2,8 milionu korun za vazbu a vězení moc, dala jasně najevo i právní zástupkyně ministerstva spravedlnosti. Ta se nebála natvrdo říct, že Jan Šafránek vycházel při výpočtu náhrady škody z volné úvahy ve stylu "chceme co nejvíce peněz a jím předložená suma tak nemá žádný reálný základ".

Marná byla argumentace advokáta Petra Kočího, který se snažil poukázat i na případ legendární facky, kterou Miroslav Macek počastoval Davida Ratha. "Když za ni pan Rath vysoudil sto tisíc, myslím, že můj klient by měl dostat mnohonásobně vyšší odškodnění," horoval právník.

Sám Jan Šafránek sice k soudu dorazil, verdikt ale vůbec nekomentoval. Celé líčení nepronesl jediné slovo.

Rozsudek ještě není pravomocný. Advokátka ministerstva totiž neřekla, jestli se proti verdiktu odvolá, lhůtu na rozmyšlenou si nechal i Šafránek.

,

Nejlepší videa na Revue