Přemysl Sobotka a Mirek Topolánek

Přemysl Sobotka a Mirek Topolánek - Šéf Mirek Topolánek (vpravo) oslavuje vítězství ODS v senátních volbách se šéfem Senátu Přemyslem Sobotkou. | foto: ČTK

ODS získala většinu v Senátu, s ČSSD i ústavní

  • 2841
Občanští demokraté ovládli Senát. Získali 14 křesel, dres ODS tam teď nosí 41 senátorů. S ČSSD mají v obou komorách ústavní většinu a mohou například změnit volební systém a sami vrátit Sněmovně každý zákon, který se jim nebude líbit. Spojení ODS a lidovců by Klausovi vyneslo další pětiletku na Hradě.

Volební speciál

SEZNAM ZVOLENÝCH SENÁTORŮ A CELKOVÉ VÝSLEDKY VOLEB NAJDETE ZDE 

ODS opanovala Senát poprvé v historii. Její vítězství přitom mohlo být ještě přesvědčivější, protože ve druhém kole soupeřila o 26 mandátů.

Zisk čtrnácti křesel nicméně stačí k většině se současnými 27 členy horní komory. Případná vláda občanských demokratů by se tak mohla opřít o Senát při prosazování svých záměrů.

VÝSLEDEK SENÁTNÍCH VOLEB 2006

zisky a ztráty

Ústavní většina s ČSSD Topolánka uráží
Spolu s ČSSD mají občanští demokraté v Senátu ústavní většinu, dohromady 53 mandátů. Případná velká koalice těchto stran, kterou ale ODS odmítá, by tak dokázala sama prosadit ústavní změny. Převahu totiž mají obě partaje dohromady i v Poslanecké sněmovně.

"Je to fantastický výsledek," řekl šéf ODS a dosluhující premiér Mirek Topolánek. Ovšem komentáře o ústavní většině ho prý urážejí.

Co by bylo, kdyby se dohodl s ČSSD, nepovažuje za důležité. "Mnohem významnější pro demokratický vývoj v zemi je, že většinu má ODS v Senátu spolu s KDU-ČSL," tvrdí Topolánek.

Paroubek je spokojený
Šéf ČSSD Jiří Paroubek řekl novinářům, že je s výsledky spokojený. ČSSD si v Senátu polepšila o pět mandátů.

Co se týče dalšího vývoje vyjednávání o vládě, je to podle Paroubka dále 50 na 50 mezi variantou velké koalice a menšinové vlády. "Úřednická vláda podle mě vypadává ze hry," uvedl Paroubek.

Možnost využití ústavní většiny s hlavním rivalem ale podle něj ČSSD nevyužije. "Je to spíš zajímavost," řekl šéf Lidového domu v České televizi.

Menší strany mají obavy
Dohody největších stran, které mohou například změnit volební systém, se obávají menší strany, například zelení.

"Posílí totiž politiky těchto stran, kteří dlouhodobě prosazují velkou koalici a mají zálusk na změnu volebního zákona ve svůj prospěch," řekl ČTK Martin Bursík.

Předseda lidovců Jan Kasal není převahou občanských demokratů v Senátu a ústavní většinou ODS a ČSSD vystrašen. "Tyto strany už toho mohly několikrát a opakovaně zneužít," dodal pro MF DNES Kasal.

Paroubek stále doufá ve Strakovu akademii
Jiří Paroubek přiznal, že stále počítá s tím, že by mohl být pověřen po neúspěšném pokusu předsedy ODS Mirka Topolánka sestavením vlády.

Jak by pro svůj kabinet chtěl získat hlasy v pravozelené části politického spektra, nechtěl říci. "Pokud budu pověřen jednáním o sestavení vlády, tak se to určitě dozvíte," dodal.

Výsledek voleb přeje Klausovi
Vítězství ODS může mít také vliv na prezidentskou volbu v roce 2008.

Pro Klausovo znovuzvolení je důležité, aby strany, pro něž je současný prezident přijatelným kandidátem (ODS a KDU-ČSL) měly v obou komorách Sněmovny více alespoň 141 poslanců a senátorů. A to uvedené strany s naprostým přehledem mají.

Převaha mandátů by ve třetím kole volby prezidenta, kdy už se hlasy poslanců a senátorů sčítají, mohla Klausovi zajistit další pětileté prezidentování.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video