Miroslav Macek

Miroslav Macek | foto: Michal Růžička, MAFRA

ODS zcela vyčistí jen vzpoura zezdola, říká bývalý místopředseda Macek

  • 71
Bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek kritizuje Mirka Topolánka a celou stranu za to, že chtěli jen moc pro moc. S Petrem Nečasem se podle něj otevřely dveře k změnám. To si myslí i o rýsující se vládě. "Bude poměrně silná, a proto se dají udělat zásadní reformní kroky. I kdyby pak zvítězila opět levice, tak ty kroky už nikdo úplně nezruší," míní.

Před pár dny jste kvůli relaxaci pásl u česko-slovenské hranice ovce. Tak končí bývalý místopředseda vlády a ODS a úspěšný podnikatel?
Rozhodl jsem se už nepracovat, mám na to věk. Skončil jsem asi před rokem. Dnes jsem v přeneseném slova smyslu zahradníkem na plný úvazek a starám se o svůj dům tady v Zábřehu na Moravě.

Proč jste skončil s prací?
Před časem mi během jediného týdne zemřeli zde v ulici tři moji kamarádi z mládí. Najednou jsem si uvědomil, že je to jakési varování.

Ale co ty ovce? O čem jste při pasení přemýšlel?
O ničem. Úplně jsem vypnul.

Z každodenních komentářů na vašich internetových stránkách je cítit, že jste byl velkým kritikem poměrů v ODS, straně, kde jste kdysi sám byl místopředsedou. Změnilo se to s příchodem Petra Nečase do čela občanských demokratů?
Od doby, kdy nastoupil jako předseda ODS Mirek Topolánek, tak se mi forma i obsah působení této strany líbily čím dál méně. Měl jsem dojem, že to směřuje k politice "moci pro moc". Že šlo jen o to, mít funkce a mít vliv. Zcela se vytrácel cíl: proč vlastně tu moc mít a k čemu směřovat.

To je ale problém takřka všech politických stran v Česku, nemyslíte?
Jenže mně se nelíbí vládnutí pro vládnutí. Jen přežít další měsíc, další rok. Hrozně mi v ODS chybělo celkové směřování. Občanští demokraté zapomněli na svá tradiční témata - výkonný, ale slabý stát, jednoduché daně, málo úředníků. Navíc Topolánkova vládní politika byla pod silným tlakem zelených a Martina Bursíka. To už se mi pranic nelíbilo.

Přišel s Petrem Nečasem skutečně obrat? ODS je obviňována, že se až příliš spolčila s byznysem a na ideologii zapomněla. Teď se to podle vás změní?
Nedá se ještě mluvit o změně. Pouze se otevřely dveře k změnám. Je to na začátku. Avšak Petra Nečase jsem vždy preferoval proti Topolánkovi. Nečasovi se podařilo stát se novým mužem, i když nový není. I místopředsedové ODS vypadají opticky lépe, ale zatím samozřejmě nelze hovořit o žádných jejich výsledcích.

Ovšem občanští demokraté vypadají oslabení. Stalo se tak ve prospěch také pravicové TOP 09? Není to pro vaši bývalou stranu další problém?
Rivalita mezi TOP 09 a ODS bude velmi prospěšná, protože obě strany bojují o stejné voliče, množiny jejich elektorátu se protínají. Mohou se předhánět, kdo bude pro pravicové voliče zajímavější, příjemnější a přívětivější.

Miroslav Macek (65 let)

Vystudoval stomatologii na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Byl poslancem Federálního shromáždění (1990 až 92) a v té době i místopředsedou vlády. Byl také místopředsedou ODS. Po aféře s privatizací Knižního velkoobchodu se stáhl z vysoké politiky. Z politiky pak definitivně odešel v roce 2001. Následně se věnoval poradenství, zejména pro zahraniční firmy.

Dnes píše komentáře na svém webu, fotografuje, zahradničí či překládá z angličtiny.

Je otázka, jaká množina voličů u ODS nakonec zůstane. Čím může ODS posílit?
Koaliční vláda bude poměrně silná, a proto se dají udělat zásadní reformní kroky. I kdyby pak v dalším volebním období zvítězila opět levice, tak ty kroky už nikdo úplně nezruší. Myslím tím důchodovou reformu, změny ve zdravotnictví, jednodušší daňovou soustavu. Tím vším může u svých příznivců ODS opět posílit. Na druhou stranu ta vláda určitě nebude dělat všechno tak, jak by se mi líbilo.

Co konkrétně?
Například odložené školné vytvoří zbytečný byrokratický systém. Kdo bude hlídat, kdo má platit a kdo ne? Jak se do toho započte inflace? A existují i další vážné otázky. Je to nesmysl. Placení je jako trest, má přijít okamžitě, ne odloženě. Čím později přichází, tím méně je účinný. Další ptákovinou jsou diskuse o jedné zdravotní pojišťovně. Nejlepší systém jsou konkurující si pojišťovny. Ne v základním balíku povinného pojištění, ale ve všem ostatním. Představa, že stát určí, zda má být jedna, pět či sedm zdravotních pojišťoven, je scestná.

Vypadá to, že místní organizace ODS jsou zapouzdřené, až sektářské. Jak se dá podobná organizace otevřít?
Obávám se, že to je největší problém pro nové vedení. Asi se podaří na nejvyšší úrovni očesat cesty k nejrůznějším penězovodům a státním zakázkám. Jenže udělat totéž rychle na krajích i ve velkých a menších městech jen tak nepůjde. Neumím si představit, že se to povede bez určité vzpoury zezdola, kdy se členská základna vzepře a začne ty nitky přetrhávat.

Jak dlouho musí taková snaha trvat, aby se to podařilo?
Určitě je to úkol dlouhodobý. Na dva až tři roky. Navíc se ODS musí více otevřít, přijmout nové lidi. A v tom vidím vůbec největší problém pro Petra Nečase a jeho nové vedení.

Mladí lidé se však do ODS nijak nehrnou a mezi prvovoliči vyhrála TOP 09.
Prokletím českých politických stran je, že jsou v nich často takzvaní spolkaři. Berou je jako spolek, ne jako otevřenou stranu, kde se pracuje zcela jinak. Jednak je to v české mentalitě a také už došlo na místní úrovni k propojení s podnikateli. Proto existují někde tendence nepustit do ODS nikoho nového, kdo by jim to rozboural.

Co říkáte pojmu kmotrové, se kterým přišel Mirek Topolánek a Nečas se proti němu marně vyhraňuje? Kmotrové, to zavání mafií, že?
Nemyslím si, že existuje nějaká důmyslná síť vztahů a vazeb mezi politiky a podnikateli. Pochybuji, že by podnikatelé rozhodovali o tom, kdo bude ministrem a náměstkem. Tomu nevěřím. Nikde to tak na světě nechodí. Ale že zde působí různí šíbři, je jasné. Nerozumím tomu, že mnozí lidé postrádají základní instinkty. Když přece někoho vidíte, tak někdy hned od pohledu víte, že to je gauner. Stačí se podívat na jejich auta s černými skly a značky aut třeba s čísly 007. Proboha, je to něco šíleného.

O vás také někteří lidé hovořili jako o gaunerovi, například kvůli privatizaci Knižního velkoobchodu v 90. letech.
Pokud mě tak někdo pořád vidí, tak prosím. Jsou to nesmysly, už jsem to vysvětlovat tisíckrát.

Už za vašich dob měla ODS problémy, například s financováním a falešnými sponzory. Jako by se na stranu tyto problémy lepily. Nepřitahuje je dokonce sama?
Na každou stranu, která byla u moci, se lepí různí lobbisté a lidé toužící uzmout si něco z veřejných peněz.

Znáte dobře Václava Klause. Jak byl imunní vůči lobbistům, když byl za ODS premiérem?
Nedovedu si představit, že by si někteří lobbisté vůbec dovolili přijít rovnou za Václavem Klausem. On má na většinu věcí jasné názory, nezměnil by je pod vlivem podobných lidí.

Ani přes vás to na něj nikdo nezkoušel?
Ne.

Byl jste na obou stranách barikády - léta v politice a léta jste měl jako poradce a konzultant blízko k různým firmám a společnostem. Jak silné může být propojení politiky a byznysu?
Bylo by zcela absurdní, aby politici nejednali třeba s kapitány průmyslu či bankami. Když se například vytváří nová energetická koncepce státu, není možné si představit, že někdo nebude říkat, že se mají prolomit těžební limity na uhlí, druhý, že ne, třetí bude chtít potlačit jadernou energii, další posílit. Za každým názorem budou stát jiní podnikatelé, jiný byznys. Já lobbingu v tomto případě rozumím, každý hraje na sebe, dá se to chápat jako výměna informací. Ale stát a politici nesmějí být v rukou těchto lidí. Podívejte se na do nebe volající nehoráznosti kolem aktivit bývalého ministra dopravy Řebíčka a jeho firem. Navíc systém výběrových řízení u nás i ve světě je strašlivě složitý právě proto, aby byla voda kalná a nikdo do ní neviděl.

Sám jste byl přece v konfliktu zájmů, a pořádně velkém, když jste jako politik privatizoval ten Knižní velkoobchod. Při poslechu vašich slov pak předešlá vyjádření znějí podivně.
Tehdy to nebyl konflikt zájmů. Bylo to všechno jinak, ale mýtů o tom se už nezbavím. Privatizovali jsme ten podnik v době, kdy jsem nevěděl, zda budu vůbec pokračovat v politice. Ta firma byla neskutečně zadlužená. Měla 460 milionů dluhů.

Tehdy o některých věcech neexistovaly zákony, ani veřejnost to tak nebrala. Uznáváte, že dnes by to nebylo možné?
Představme si, že končící poslanec si podá privatizační projekt, pokud by se něco privatizovalo. Když chce podnikat, tak ať podniká. Nechápu, proč by to nemohl udělat.

Využil jste vy sám ve své práci poradce a konzultanta informace z politiky? Někomu jste něco slíbil, například že můžete někde zatlačit, získat dokumenty?
Jaké dokumenty a informace? Většina je veřejná. U podobné práce využívá každý veškeré své životní znalosti a zkušenosti.

Radil jste rakouské společnosti, která byla poradenskou firmou Erste Bank. Ta pak koupila Českou spořitelnu. Dostal jste za to 10 milionů a kvůli tomu musel v září 2001 opustit post místopředsedy ODS. Využil jste u toho poradenství informace získané v politice?
To je směšné! Krásná představa. Vždyť tehdy vládl Miloš Zeman, a že by mi šel on a jeho lidé na ruku? Fakt směšné. Pracoval jsem většinou pro zahraniční firmy. V podstatě jsem je vodil za ručičku po zemi a seznamoval je s prostředím. Místopředseda ODS byla funkce neplacená, dobrovolná. Živil jsem se jako soukromník.

Už jsme trochu o prezidentovi mluvili. On ODS spoluzakládal, léta vedl, pak se s ní dramaticky rozloučil a teď poslal kongresu poměrně smířlivý pozdrav. Změní se opět vztah ODS a Klause?
Možnost tady je. Bude záležet na tom, jak se Václavu Klausovi bude jevit fungování vlády a celé ODS. Základním problémem byl rozpor mezi prezidentem a ODS v postoji k Evropské unii. Ten načas pominul, protože Unie má dnes tak obrovské problémy sama se sebou, že další Lisabony momentálně nehrozí.

Čím by vlastně mohl Václav Klaus pomoci?
Tím, že mezi ODS a prezidentem bude normální komunikace. Už to je změna. V případě vlády ale může nastat jeden zajímavý moment. Pokud bude ministrem financí Miroslav Kalousek a bude úspěšně krotit rozpočty, tak v případě, že Václav Klaus za to pochválí kabinet, bude to spíše výhodné pro TOP 09 než pro ODS. Mě osobně víc zajímá, zda nová vláda udělá kroky proti schodkům a deficitům. Je mi jedno, jaká strana to dělá víc či méně.

Jak se díváte na úřednickou vládu Jana Fischera, která včera podala demisi? Její předseda byl hodně populární, ale odborníci ji kritizují za malé odhodlání říznout více do některých problémů.
Nejvíce mě na ní fascinovalo to, jak se pořád a dokola hovořilo o mnoha úsporných balíčcích a nějakých Janotových opatřeních, ale přitom neustále narůstal dluh. Vláda něco říkala, ovšem výsledek její práce byl velmi dramaticky rozdílný. Podobnému kabinetu by muselo být naprosto lhostejno, jak se na něj dívá veřejnost, kdyby dělal razantní kroky. Ale to nebyl tento případ.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video