Petr Nečas na sebe vzal roli předkladatele nepopulárního návrhu, žádal Sněmovnu o jednání o gripenech.

Petr Nečas na sebe vzal roli předkladatele nepopulárního návrhu, žádal Sněmovnu o jednání o gripenech. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

ODS zabránila hlasování o mateřské diskusí o stíhačkách Gripen

  • 1404
ODS se opět podařilo odvrátit schválení vyšší mateřské i hlasování o nemocenské. Schůzi poslanců zdržela požadavkem, aby přednostně projednali zprávu o vyšetřování korupce kolem stíhaček Gripen. Jednalo se sice až do půl desáté večer, ale definitivně schvalovat zákony nebylo možné už po čtrnácté hodině. ČSSD proto už požádala o mimořádnou schůzi, kde zkusí prosadit své návrhy.

Když ručička hodin doběhla na půl jednou a místopředseda Sněmovny Jan Kasal přerušil vystoupení místopředsedy ODS Petra Nečase k nemocenské, ozval se z pravé části sálu potlesk. Na hlasování o mateřské ani ve středu nedošlo.

ODS a gripeny

Petr Nečas žádal zprávu ministra vnitra, ministryně spravedlnosti, policejního prezidenta a nejvyšší státní zástupkyně o vyšetřování podezření z korupce při nákupu stíhaček JAS-39 Gripen.

ČR nejdřív uvažovala o nákupu, nakonec si stíhačky v roce 2004 na deset let pronajala za 19,65 miliardy korun. Kauzou údajných úplatků se dvakrát zabývala protikorupční policie. Ani v jednom případě nepadlo obvinění a obě šetření skončila odložením případu. Naposledy se tak stalo loni koncem roku.

Nečas argumentuje, že v kauze gripenů nejde o drb či pomluvu. Připomněl, že britský protikorupční úřad obžaloval bývalého agenta britského zbrojařského koncernu BAE Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, zatímco česká policie za ministra vnitra Martina Peciny, jehož nominovala ČSSD, případ odložila. Nyní kauzu kontrolují státní zástupci z Nejvyššího státního zastupitelství.

"Kauza gripeny nás poškozuje a musíme se zasadit, aby byla vyšetřena," míní i předseda ODS Mirek Topolánek.

ČSSD ústy poslance Jaromíra Tejce opáčila, že ODS mohla podnítit vyšetřování v letech 2006-2009, kdy kontrolovala ministerstva vnitra a spravedlnosti.

"Premiér neurčuje, které případy a jak se mají vyšetřovat," reagoval na to šéf ODS Topolánek.

Občanští demokraté dokázali velkou část středečního dopoledne, které je spolu s pátkem vymezeno na hlasováno o zákonech, diskusí o programu.

Podle Nečasova návrhu měli poslanci přednostně vyslechnout zprávu o tom, proč česká protikorupční policie odložila vyšetřování údajného podplácení při pořizování gripenů právě v době, kdy ve Velké Británii začala padat obvinění.

Než se Sněmovna vůbec dostala k prvnímu bodu programu - tedy právě mateřské a nemocenské -bylo už skoro poledne. Pak už si ODS dalším dlouhým vystoupením Nečase ohlídala, aby se do polední pauzy o mateřské nehlasovalo.

Jednání o tomto bodu bylo potom přerušeno. "Já to zcela akceptuji, vzhledem k tomu, že jsem ve čtvrtině svého vystoupení," vtipkoval Nečas.

"Podívejte se na pokrytce!"

Sociální demokraty tak poslanci ODS znovu totálně znechutili. "Podívejte se na ty pokrytce!" volal směrem k nim šéf poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Minulý týden prohlašovali, jak budou spěchat třeba na projednání vládních dluhopisů. Místo toho se snaží, aby se neprojednalo nic," dodal Sobotka.

"Připadá mi to jako kouřová clona, ODS se v rámci svého obstrukčního jednání snaží předřadit gripeny," přidal se také předseda klubu KSČM Pavel Kováčik..

"Odpovědnost proti destrukci, tak se má nazývat to, co se děje v Poslanecké sněmovně. Je to jednoznačně obrana proti dalšímu zadlužování země," namítl šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek vyzval zelené, lidovce a TOP 09, aby se k obstrukci v parlamentu přidali. "Zelení se na žádných obstrukcích podílet nebudou," reagoval předseda zelených Ondřej Liška.

ČSSD kvůli obstrukcím požádala o svolání mimořádné schůze, která bude v úterý. Na ní se nemůže měnit program, čímž by mohli oranžoví zdržování politických soupeřů částečně eliminovat. - čtěte ČSSD má plán proti zdržování, chce mimořádnou schůzi. Do noci

Na mimořádné schůzi zkusí podle Sobotky sociální demokraté prosadit vyšší mateřskou a projednat i své některé další hity - rušení poplatků u lékaře či mimořádný důchod ve výši 2400 korun pro seniory. Projednávat se na ní bude ale i například vládní protikorupční balíček.

Strany o peníze nepřijdou, poslanci (možná) ano

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ve středu neuspěl se svým tématem, aby stát kvůli krizi dočasně snížil příspěvky politickým stranám. - čtěte také Kalousek: Šetřit by v krizi měly i strany

Poslanci naopak možná o část peněz přijdou. Znovu se totiž bude hlasovat o zdanění náhrad, které dostávají poslanci a senátoři k základnímu platu. Zdanit náhrady se nedávno pokoušel ministr financí Eduard Janota, teď to zkoušejí komunisté. Jejich návrh pustili ve středu večer poslanci do výborů. - čtěte Poslanci si opět zkoušejí zdanit náhrady. Nikdo proti tomu ani nemukl

Do dalšího projednávání poslanci ve středu také pustili zákon o loteriích, který navrhli sociální demokraté a komunisté. Podle něj by obce mohly svými vyhláškami rozhodovat o tom, zda povolí veškeré typy heren - i ty s videoloterijními terminály, které teď schvaluje ministerstvo financí.

Již minulý týden do dalšího projednávání prošel jiný, poněkud tvrdší návrh lidovců, který by zakázal i internetové sázení. - čtěte Návrh levice na regulaci hazardu dostal šanci

Považujete sáhodlouhé projevy a jiné obstrukce ve Sněmovně za přijatelný politický nástroj?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 28. února 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 5509
NE
NE 2921
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video