Na jednání o vládě se sešli zástupci ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených bez svých předsedů

Na jednání o vládě se sešli zástupci ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených bez svých předsedů | foto: David Port, MF DNES

ODS vymyslí vládě „cestovní mapu“ reforem

  • 790
V jednání o nové vládě nastal posun. Vyjednavači ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených se dohodli, že ODS do středy připraví návrh dohody těchto stran o provedení hlubokých reforem. Vyjednavači zatím nemluvili o tom, které strany by v nové vládě seděly.

"Po devadesáti minutách jednání jsme se dohodli o vydefinování sedmi základních oblastí, o kterých budeme následně diskutovat o hlubokých reformách v České republice," řekl místopředseda ODS Pavel Bém.

Jako zástupce předsedy ODS a premiéra Mirka Topolánka byl nejvýše postaveným vyjednavačem mezi účastníky schůzky. Předsedové stran chyběli. První výsledky ukazují, že to bylo zřejmě ku prospěchu, všichni účastníci optimisticky tvrdili, že schůzka byla více o dohodách než nedohodách.

"Dnešní schůzka ukázala, že by tady mohla vzniknout silná proreformní vláda," pravil například exposlanec Josef Janeček, který s Miroslavem Kalouskem zastupoval KDU-ČSL.

Mluví se o reformách, o vládě řeč není
Stále ale není jasné, jakou vládu vlastně země bude mít. Ani možná dohoda o reformách mezi čtyřmi demokratickými stranami neznamená, že právě ony vytvoří kabinet.

"Nehledáme koaliční dohodu o vládě, ale dohodu o reformách," upozornil například Bém. Stejně mluvil i reprezentant ČSSD Bohuslav Sobotka. Z jeho slov plyne, že ČSSD může být ve vládě, ale také nemusí.

"My nebudeme součástí čtyřkoaliční vlády, pro nás je přijatelná vláda ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Třeba bude Strana zelených v opozici," poznamenal Sobotka. "Osobně preferuji, aby se ČSSD nemusela podílet na vládě, ale uvidíme, jak se budou vyvíjet další jednání," dodal první zástupce Jiřího Paroubka.

Školné ne, důchodová reforma ano
Politici se hodlají zaměřit na následujících sedm oblastí:

1. Daně
2. Sociální oblast, penzijní systém
3. Zdravotnictví
4. Podnikatelské prostředí, pracovní trh
5. Bezpečnostní oblast, policie, boj proti korupci
6. Zásahy státu do života občanů
7. Evropské předsednictví EU

Zda se strany, "rozkročené" od prava do leva, na nějakých reformách skutečně dohodnou, nelze zatím předvídat. Po jednání zástupci stran naznačovali, že prý ano. Už nyní je ale pravděpodobné, že případná koaliční vláda nezavede školné ani nebude svůj program opírat o rovnou daň.

Strany jsou naopak ochotny přistoupit například k důchodové reformě (do důchodu by se odcházelo až v 65 letech) i ke snížení schodků státního rozpočtu.

Do Mikuláše vláda nebude
V následujících dnech se odehraje řada dílčích jednání. Vyjednavači se totiž dohodli na vzniku pěti expertních skupin, které budou o reformách debatovat. Kromě toho se budou potkávat zástupci jednotlivých stran, takže lze ze všeho nejvíce očekávat mnoho a mnoho slov.

Teprve pak se uskuteční rozhodující schůzky - už za účasti "generálů", tedy samotných předsedů stran. Ti vydají rozkaz, s kým do vlády ano a s kým už ne.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že Mikuláš nám vládu ještě nenadělí. Prezidentovo očekávání, které se upíralo právě k tomuto termínu, tak zřejmě nebude naplněno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video