ODS prostě zažila "povinné vítězství", které jí už dlouhé měsíce signalizovaly všechny průzkumy.
Nicméně: důležité vítězství to pro občanské demokraty samozřejmě je. Poprvé od roku 1996 totiž ODS znovu při "celostátních" volbách porazila sociální demokraty, navíc poprvé s novým "postklausovským" vedením v čele s Mirkem Topolánkem.
ODS si poprvé vyzkoušela úspěch své opoziční taktiky "nulové tolerance", kterou vyhlásila Špidlově vládě po čtyřech letech opozičněsmluvního soužití s ČSSD z let 1998-2002.
To ji podle názoru nemála straníků připravilo o vítězství v parlamentních volbách před dvěma lety. "Pojali jsme tyto volby jako referendum o této vládě a podle očekávání jsme zvítězili," prohlásil Topolánek už v sobotu.
A teď předčasné volby?
Hned v sobotu začali také lídři ODS mluvit o možných předčasných volbách, k nimž by mohla dospět po dohodě rozhodující část politického spektra.
Sami lídři ODS však dobře vědí, že to není příliš pravděpodobná možnost - mimochodem, když se o vlivu eurovoleb na domácí politiku krátce mluvilo ve středu v nejužším vedení občanských demokratů, mezi přítomnými špičkami strany podle informací MF DNES převládl názor, že Špidlova vláda přes všechny problémy vydrží do roku 2006.
ODS by pro ústavní zákon, zkracující řádné volební období, potřebovala sehnat ústavní většinu 120 hlasů ve sněmovně. A to by předpokládalo dohodu s částí vládní koalice. To se však nezdá reálné.
Mirek Topolánek také dobře ví, že zřejmě jediný možný termín pro předčasné volby je jaro 2005 - dříve je to časově nemožné a pozdější termín by se už zase blížil datu řádných voleb v červnu 2006.
ODS tak bude zřejmě i v příštích měsících pokračovat v úspěšné taktice a chystat se na volby, v nichž chce převzít moc. Po víkendu je zase o něco jistější, že stranu do nich i po kongresu letos v zimě povede Topolánek.
Vítězství v eurovolbách je však pouze prvním ze tří, kterých musí letos dosáhnout klíčový pro něj bude výsledek ODS v podzimních krajských volbách.
Topolánek: My volby chceme, oni zatím ne Jan Zahradil říká: Do roka a do dne mohou být předčasné volby. Co pro to může udělat ODS s pouhými 57 poslanci? Pokud s ním přijdou, my se nebudeme bránit. My navíc budeme stojedničku testovat při každém dalším hlasování, abychom ukázali, že neexistuje. Pokud ale vláda v této konstelaci přežije krajské volby, nestane se vůbec nic, protože už nebude čas. Rozhodnutí musí padnout do podzimu. Opravdu myslíte, že by oslabené vládní strany měly zájem na předčasných volbách? Je možné, že byste třeba v přechodné vládě, která by zemi k předčasným volbám vedla, převzali i vládní odpovědnost? Vaši lidé, třeba už citovaný Jan Zahradil, tvrdí, že za vámi chodí poslanci Unie svobody a chtějí spolupracovat. Kolik jich je a kdo to je? Předpokládám, že teď mohou po neúspěchu unie jednání akcelerovat, ale nechci nic předjímat. Kolik procent dáváte možnosti, že předčasné volby opravdu budou? |