ODS: Vláda nás připravila o suverenitu

  • 104
Zatímco český kabinet považuje euroústavu za průlomový dokument, opozice i prezident ji odmítají jako škodlivou. Před vládou tak stojí těžký úkol: přesvědčit spíše euroskeptické Čechy, že mají hlasovat pro přijetí v pátek podepsané evropské ústavy.

Historická listina, na jejímž znění politici pracovali dva roky, mimo jiné poněkud omezí suverenitu Česka - některá rozhodnutí mu ostatní státy mohou teoreticky vnutit.

Dokument podepsal i český předseda vlády Stanislav Gross. Ústava zavádí řadu novinek, například evropského prezidenta a ministra zahraničí. - více zde

Evropskou ústava čeká schvalování ve všech členských zemích, a to buď parlamenty, či občany v referendech. Pokud jediná země řekne ústavě ne, nemůže platit.

Referendum v Česku by se mohlo podle Grosse konat v roce 2006. Podle červencového šetření Eurobarometru se pro evropskou ústavu vyslovilo jen 48 procent Čechů.

Buttiglione komisařem nebude
Evropští politici se při slavnostním obědě museli zabývat i osudem nové Evropské komise. V pátek v noci italský premiér Silvio Berlusconi oznámil, že Ital Rocco Buttiglione komisařem zřejmě nebude a zůstane ministrem v italské vládě.

Sám Buttiglione už tým eurokomisařů nového předsedy komise EU Josého Barrosa neohrozí. "Nabízím svou demisi, abych podpořil úspěch komise," prohlásil Buttiglione na tiskové konferenci v Římě. Evropský parlament popudil svými výroky o ženách a homosexuálech. - více zde

Česko čeká další kampaň
Na Čechy se brzy povalí další evropská kampaň za státní peníze. Tentokrát bude vysvětlovat, proč je třeba přijmout evropskou ústavu. "Je to zlomový okamžik," prohlásil Gross.

Zcela opačného názoru je opoziční ODS. Vydala oficiální prohlášení, v němž vládě vytýká, že podepsala dokument, který zásadně omezuje vliv Česka v Evropské unii. "Vláda tak definitivně přistupuje na další omezení státní suverenity a zhoršení našeho postavení v EU," uvádí se v prohlášení ODS.

Gross si to nenechal líbit. Vyčetl ODS, že "dělá dvojí politiku" - jednu doma, jinou v Bruselu. Občanští demokraté totiž svým lidoveckým partnerům v Evropském parlamentu přislíbili, že nebudou bránit přijetí ústavy v Česku, pokud se bude její schvalování v ostatních zemích dařit.

Kvůli ústavě to jiskří i mezi Grossem a Hradem. Klaus, který euroústavu odmítá, totiž obvinil vládu, že diskusi o ní zjednodušuje. Gross to odmítl. "Tato kritika je přece úplně nesmyslná. Vždyť každý ví, že se na této ústavní smlouvě prakticky rok pracovalo a všechny relevantní politické síly o ní měly možnost debatovat," prohlásil v Římě Gross.

Vláda nicméně hodlá pod tlakem opozice uspořádat k ústavě referendum. Gross zopakoval, že za vhodný považuje stejný termín jako řádné parlamentní volby v roce 2006, a to především z úsporných důvodů. Podle premiéra se tak ušetří až čtyři sta milionů korun.

I tady narazil u opozice i prezidenta. Klaus vládě vyčítá, že spojení voleb by odsunulo evropská témata do pozadí a lidé by nevěděli, o čem hlasují.

Premiér Stanislav Gross a ministr zahraničí Cyril Svoboda podepsali v Římě evropskou ústavu. (29. října 2004)


Video