Martin Kuba na zasedání výkonné rady ODS (27. června 2013)

Martin Kuba na zasedání výkonné rady ODS (27. června 2013) | foto: Michal Kamaryt, ČTK

ODS čeká na šanci pro Němcovou, až neprojde vláda Zemanových přátel

  • 490
Na druhý pokus o sestavení vlády si chtějí počkat občanští demokraté. Jsou si jisti tím, že vláda Jiřího Rusnoka nezíská důvěru a předpokládají, že prezident Miloš Zeman už potom bude respektovat, že ve Sněmovně existuje většina 101 hlasů ochotná podpořit premiérku Miroslavu Němcovou.

"ODS je přesvědčena, že je třeba této vládě vyslovit nedůvěru a počkat na druhý pokus prezidenta jmenovat nového premiéra. Jsme přesvědčeni, že v tom druhém pokusu už bude mnohem více respektovat rozložení parlamentních sil v Poslanecké sněmovně," řekl ještě před začátkem výkonné rady strany úřadující šéf strany Martin Kuba. Strana proto zatím nemluví o předčasných volbách.

A na této strategii se výkonná rada skutečně dohodla. Kroky nového premiéra označila za nestandardní. "V parlamentní demokracii by prezident měl být spíše moderátorem politické diskuse a ne silovým hráčem prosazujícím vlastní řešení proti vůli Poslanecké sněmovny," citoval z usnesení výkonné rady šéf senátorů ODS Jaroslav Kubera. Strana se domluvila, že nepodpoří vládu vysloužilých politiků a přátel Miloše Zemana.

ODS vyzvala Zemana, aby se vrátil ke standardním krokům při řešení politické krize analogicky ke krokům Václava Klause při výměně premiérů vlád ČSSD v letech 2004 a 2005. Klaus tehdy respektoval těsnou většinu, kterou měli sociální demokraté, lidovci a Unie svobody a kývl na to, aby Vladimíra Špidlu vystřídal Stanislav Gross a Grosse potom Jiří Paroubek.

ČSSD sází na hlasování o rozpuštění Sněmovny

Sociální demokracie se nevzdává toho, že se jí podaří prosadit předčasné volby, a hodlá o tom nechat ve Sněmovně hlasovat ještě do poloviny července. Pokud by se jí podařilo sehnat 120 hlasů, Zeman by musel Sněmovnu rozpustit a volby by se konaly do dvou měsíců, tedy zřejmě v září. Bez hlasů ODS nebo TOP 09 však sociální demokracie předčasné volby neprosadí, i kdyby pro ně byla celá opozice.

Němcová odmítla, že by to, co Rusnok sestavuje, bylo "vládou odborníků", jak ji tituluje prezident Zeman. "Nemyslím si, že je to vláda odborníků. Ukazuje se to na Marii Benešové, která je členkou ČSSD, i Jiřím Rusnokovi, který kandidoval ze Stranu práv občanů Zemanovci v komunálních volbách," řekla Němcová.

Sociální demokraté přišli s nápadem, že by parlament mohl změnit ústavu, aby se upřesnila pravidla pro sestavování vlády.

"Ústava vyžaduje na některých místech upřesnění. ČSSD byla jedinou stranou, která v souvislosti s přímou volbou prezidenta navrhovala, aby se některá ustanovení naší ústavy zpřesnila. Pokud jde o volbu premiéra, v tomto případě bych se vůbec nebránil německému modelu. Nejprve tedy kandidáta na premiéra určí většina ve Sněmovně, poté ho jmenuje prezident. Tím by se ta diskuse jistě zjednodušila," řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

Podle končícího ministra spravedlnosti a místopředsedy ODS Pavla Blažka by si ústava zasloužila komplexní změnu, ale ne jen kvůli tomu, co se nyní děje. "Na každou politickou krizi reagovat tím, že předložíme novelu ústavy, je krátkozraké," řekl šéf poslanců ODS Marek Benda.

Nabídku premiéra Rusnoka, aby šli do vlády, přijali zatím Martin Pecina na post ministra vnitra, Marie Benešová na ministryni spravedlnosti a šéf Potravinářské komory Miroslav Toman do čela resortu zemědělství. Nabídku na ministra zdravotnictví zvažuje Martin Holcát z pražské motolské nemocnice, na ministra obrany Vlastimil Picek a na ministra zahraničí Jan Kohout (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video