Libor Lukáš zažil coby lídr ODS ve Zlínském kraji drtivou porážku.

Libor Lukáš zažil coby lídr ODS ve Zlínském kraji drtivou porážku. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

ODS ztratila zlínskou podnikatelskou baštu. Po debaklu řeší, kudy dál

  • 77
Bývalo to pravidlo: když se ODS ve volbách nedařilo, tak ji podržel Zlín. O něm se mluví jako o městě podnikatelů, tedy pravicových voličů. Občanští demokraté tady ale v krajských volbách zcela propadli a řeší, co dál. Lídr Libor Lukáš by však považoval svou rezignaci jen za prázdné gesto.

To, že ODS v krajských volbách neuspěje, se dalo tak trochu očekávat. Ale že ji ve Zlíně, kde bývala tradičně hodně silná, porazí i Zemanovci a celkem pohodlně přejedou také komunisti, to muselo otřást každým občanským demokratem.

Od posledních voleb v krajském městě ztratili modří ve volebním koláči neuvěřitelných 18 procent hlasů.

Hlasy pro ODS ve Zlíně

Krajské volby

2000 - 25,76 %

2004 - 36,13 %

2008 - 26,80 %

2012 - 9,20 %

Parlamentní volby

1996 - 33,01 %

1998 - 32,51 %

2002 -27,95 %

2006 - 41,00 %

2010 - 24,16 %

Komunální volby

1994 - 33,98 %

1998 - 25,50 %

2002 - 25,92 %

2006 - 37,18 %

2010 - 12,97 %

Zdroj: www.volby.cz.

"Do velké míry je to daň za velkou koalici, protože to znamenalo nečitelný program," hledá příčiny debaklu krajské ODS zlínský politolog Karel Kouba, který přednáší v Hradci Králové.

Daň za velkou koalici

Poslední čtyři roky kraji vládla ODS, ČSSD a KDU-ČSL, přičemž lidovci velkým stranám dělali stafáž. I někteří členové ODS připouštějí, že jim to ve volbách odebralo hodně hlasů.

"Vždy jsem zastával názor, ať ODS s ČSSD pokud možno není v koalici," říká šéf zlínského sdružení ODS-město Petr Šubík.

Velká koalice však oslabila občanské demokraty rovnoměrně po celém kraji. To tedy zlínský propadák úplně nevysvětluje. Jednu z příčin, podanou bez servítek, nabídl čtenář serveru iDNES.cz v reakci na článek o výsledcích voleb.

"Většina pravicových voličů je zhnusena touto ODS. Proto nešli k volbám," píše. A za největšího viníka této situace označuje krajského lídra ODS Libora Lukáše.

Podle politologa ale této teorii neodpovídají volební výsledky. Kdyby byli lidé Lukášem "zhnuseni", těžko by ho kroužkovali.

"Získal 19 procent preferenčních hlasů, což je téměř nejvíc ze zvolených zastupitelů. Můžeme ho proto chápat jako oblíbeného politika," naznačil Kouba.

Šenkýř: Optimisté z devadesátých let jsou zklamaní

Najít příčiny zlínského fiaska je hlavně na ODS. Pokud tedy má pud sebezáchovy.

"Před dvěma lety při volbách ve Zlíně vygradovala nespokojenost lidí s dvacetiletým vládnutím ODS. A ta se dál prohlubuje," myslí si místopředseda regionální rady ve Zlínském kraji a zlínský zastupitel Miroslav Hladík. "Důvodů je víc, může za to i celostátní politika," dodal.

"Generace lidí, kteří vstupovali do 90. let s optimismem, je zklamaná. Jejich naděje se nenaplnily," uvažuje dlouholetý zlínský zastupitel Miroslav Šenkýř. "A proč to tak je? To je na vnitrostranickou diskusi."

Pravicových voličů ve Zlíně ovšem moc neubylo. Přetáhly je však jiné strany, hlavně lidovci a TOP 09/STAN. Starostové si polepšili v krajském městě o sedm procent asi i díky svému primátorovi Miroslavu Adámkovi, který se stal krajským zastupitelem.

Co teď čeká ODS? Nikdo z jejích členů, které MF DNES oslovila, neřekl, že by měl Lukáš rezignovat. Pouze místopředseda regionálního sdružení Josef Slovák pro ČTK naznačil, že v krajském vedení nastanou i personální změny.

"Voliči ODS nám vystavili vysvědčení, musíme se z toho poučit," sdělil Slovák.

Příkladem však nešel. Naopak Šubík řekl, že složí funkci šéfa místního sdružení ODS. "Dám prostor jiným," slíbil. "Jsme dospělí lidé, měli bychom mít nějakou sebereflexi," dodal Šubík. Najdou se jeho následovníci?

Moje rezignace? To by bylo jenom prázdné gesto, brání se Lukáš

Lídr ODS v kraji a náměstek hejtmana Libor Lukáš zažívá ve své dosud úspěšné politické kariéře nejhorší období.

Voliči občanským demokratům pod jeho vedením dali jasně najevo, že už je v krajské vládě nechtějí. Přesto Lukáš coby lídr krajské ODS končit nehodlá. "Bylo by to jenom prázdné gesto," tvrdí.

Ale ve fotbale či v hokeji trenér po několika špatných výsledcích končí. A vám se nepovedly už druhé krajské volby v řadě.
Nevidím důvod, proč bych měl rezignovat. Pokud ale budu cítit odpor vůči své osobě od lidí v ODS, tak to určitě rozpoznám a zachovám se podle toho. Ale něco zabalit, to není můj styl práce.

Nicméně voliči by to mohli vnímat pozitivně, jako snahu strany něco změnit, nemyslíte?
Pokud bude poptávka po změně, jsem připravený ji udělat. Ale je to spíše na vnitrostranické diskusi než na rozhovor s redaktorem jednoho deníku. Nenechám se vašimi otázkami dostrkat tam, kam chcete.

Co tedy chcete udělat pro to, abyste příště uspěli?
Je to pro mě výzva, budu pracovat ještě intenzivněji. Volební výprask je pro mě frustrující. Nedělám z toho ale žádnou tragédii. Musíme voliče přesvědčit, že jsme jim prospěšní, ne nebezpeční. Obávám se, že levicová koalice bude brzdit rozvoj kraje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video