ODS ve sněmovně zabodovala

  • 35
Seriál voleb do funkcí ve sněmovně končí. Poslanci se zbavili nedodělků, když na pátý pokus zvolili Miroslavu Němcovou z ODS na poslední, šestý místopředsednický post. Největší opoziční strana bodovala ještě jednou. To když se hlasovalo o šéfech všech třinácti výborů. Očekávalo se, že Jan Vidím z ODS, kterého sněmovna měla potvrdit ve funkci šéfa výboru pro obranu a bezpečnost, neprojde. Ale prošel.

Pro kandidátku ODS tentokrát hlasovalo 132 poslanců. Při čtyřech předchozích pokusech získala kolem šedesáti hlasů.

Křížová cesta Němcové
Před volbou panoval v parlamentních kuloárech optimismus. Zástupci různých stran, včetně ODS a ČSSD, dávali najevo, že tentokrát už Němcová zvolena bude. Předchozí zdráhání bylo přičítáno politickému soupeření o křesla ve vedení sněmovny. Někteří poslanci navíc tvrdili, že problémy se zvolením Němcové pramení ze snahy některých zástupců vládních stran demonstrovat před ODS sílu.

Němcová ihned po zvolení zaujala místo v čele jednacího sálu, které je vyhrazeno pro předsedu sněmovny a jeho zástupce. Spolu s ní se tam posadil i další místopředseda za ODS Ivan Langer. Byl zvolen sice už v úterý, avšak mezi místopředsedy si nechtěl sednout do chvíle, než bude zvolena i Němcová. 

V čele sněmovního jednacího sálu tak teď sedí předseda dolní komory Lubomír Zaorálek (ČSSD). Po jeho levici usedá Jitka Kupčová z ČSSD a po její levici komunista Vojtěch Filip. Zbývající čtyři místopředsedové sedí po Zaorálkově pravici - nejblíže lidovec Jan Kasal, vpravo od něj unionistka Hana Marvanová, vedle ní Němcová a na konci Langer.

DÁLE ČTĚTE

Vedení sněmovny
kdo je kdo v čele poslanců

Němcová před zvolením žádnou vysokou parlamentní funkci nezastávala. Ve sněmovně pracovala už v předchozích čtyřech letech, kdy se věnovala hlavně rozpočtovým a kulturním záležitostem. V bývalé stínové vládě ODS byla ministryní kultury.

Stejně jako ostatní místopředsedové dolní komory bude mít i Němcová nárok na parlamentní služební auto s řidičem a další služební vůz, který bude moci řídit sama. Bude mít vlastní kancelář. Její pracovní náplní bude mimo jiné řízení sněmovních schůzí. Podrobně o volbách místopředsedů a předsedy čtěte ZDE.

Předsedové výborů prošli hladce
Poslanci nečekaně hladce potvrdili ve funkci všechny předsedy sněmovních odborných výborů. Problémy se čekaly hlavně při hlasování o předsedovi klíčového branného a bezpečnostního výboru Janu Vidímovi z ODS. Do čela výboru se totiž dostal až na počtvrté a vůbec nejtěsnějším poměrem hlasů.

Proti Vidímovi se ve výboru postavili hlavně poslanci za ČSSD a komunisté, kteří mají ve dvousetčlenné dolní komoře převahu 111 hlasů - podrobně jsme o tom psali ZDE.

Předsedové výborů sněmovny

Organizační automaticky předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD)
Výbor pro veřejnou správu, regonální rozvoj a životní prostředí Radko Martínek (ČSSD)
Hospodářský Josef Hojdar (ČSSD)
Zemědělský Ladislav Skopal (ČSSD)
Zahraniční Valdimír Laštůvka (ČSSD)
Sociální politika a zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD)
Volební Miroslav Beneš (ODS)
Školský a kulturní Walter Bartoš (ODS)
Mandátový a imunitní Eva Dundáčková (ODS)
Branný a bezpečnostní Jan Vidím (ODS)
Rozpočtový Miroslav Kalousek (KDU-ČSL)
Ústavně-právní Miloslav Výborný (KDU-ČSL)
Pro evropskou integraci Pavel Svoboda (Unie svobody)

Petiční

Zuzka Rujbrová (KSČM)

Na čtvrtý pokus, ale přece se stala Hana Marvanová z US-DEU pátou místopředsedkyní sněmovny. Ve druhém kole druhých voleb vedení poslanců dostala 102 hlasy. Její kolegyně z ODS Miroslava Němcová jako jediná ze šesti kandidátů na šest místopředsednických postů neuspěla. Dostala jen 61 hlasů, 16. července 2002.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video