Elita ODS na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. Zleva stojí ekonomický expert Martin Kocourek, místopředseda Petr Nečas, předseda strany Mirek Topolánek, šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř a místopředseda Ivan Langer. (21. října 2009)

Elita ODS na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. Zleva stojí ekonomický expert Martin Kocourek, místopředseda Petr Nečas, předseda strany Mirek Topolánek, šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř a místopředseda Ivan Langer. (21. října 2009) | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

ODS už Topolánka nechce, jenže nikdo lepší není

  • 850
ODS pláče nad svým osudem. Stále víc členů strany už má dost předsedy Mirka Topolánka a bojí se, že je s ním čeká porážka v červnových volbách. Stěžují si už i jeho nedávní spojenci.

Už je okoukaný, po sedmi letech v čele partaje by to chtělo změnu. Kritici však jedním dechem paradoxně dodávají - nikoho lepšího nemáme, takže Topolánek zajisté zůstane předsedou i po listopadovém kongresu. Což je u party s třiceti tisíci členy docela překvapivé.

"Lidé mají pocit, že se vůbec nevyznají v tom, co ODS říká ústy svých představitelů, nerozumějí některým krokům," míní místopředsedkyně Sněmovny za ODS Miroslava Němcová. Ta nevylučuje, že by se o post šéfky strany ucházela. Listopadový kongres je sice zatím plánovaný jako nevolební, ale několik nespokojených regionů už navrhuje, aby se volilo nové vedení.

Potřebuje ODS změnit šéfa?

Miroslava Němcová bude odpovídat na dotazy čtenářů iDNES.cz dnes od 14 hodin

Čím Topolánek najednou tolik vadí? Konzervativci přesně nevědí, jestli je po odchodu ze Sněmovny politikou znechucený, nebo chce dál bojovat. Jestli chce vážně prosazovat pravicovou politiku, nebo naříkat nad ztrátou obecního bytu s výhodným regulovaným nájemným. Zda hodlá upřímně odstřihávat lobbisty, nebo s nimi jezdit do Toskánska na jachty.

"V demokratické straně nikdy není na škodu, když někdo má protikandidáta. Mirek Topolánek sám řekl, že chce mít silnější mandát, což nelze získat jinak než hlasováním," říká šéf plzeňské ODS Jiří Pospíšil. Předseda Topolánek dobře ví, v čem je jeho síla - oponenti nejsou schopni se shodnout na jednom jménu: "Dovedu si představit, že budu kdykoli vystřídán, ale musel bych vidět tu alternativu."

Má to být Miroslava Němcová nebo Petr Nečas, kteří neumějí nebo nechtějí umět obchodovat s hlasy? Nebo se snad z klidného Bruselu vrátí do rozbouřené české politiky europoslanci Jan Zahradil či Evžen Tošenovský?

Třetí možnou cestu - vytáhnout nahoru úspěšného komunálního politika - občanští demokraté riskovat nechtějí. Příklady starosty Prahy 13 Davida Vodrážky v ODS nebo vsetínského exstarosty Jiřího Čunka v KDU-ČSL ukazují, že ne každý zvládne skok o tři úrovně výš.

Topolánek si tak v klidu může chystat režii listopadového kongresu. Dvacet let po pádu totality se bude hodně řečnit o svobodě, antikomunistické hrázi a na pódiu budou hosté jako šéfka Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová.

Šéf ODS také chystá na kongresu představit Vizi 2020 - plán, jak si představuje za deset let Českou republiku. Vzdal se poslaneckého mandátu a tváří se jako vizionář, reformátor, pomalu jako český Barack Obama přinášející změnu.

Jde o to, jestli mu to lze věřit po sedmi letech v čele ODS a třech letech v čele vlády. Vládnutí spojil s americkým radarem a snižováním daní. První mu zrušil Obama, druhé naboural Eduard Janota. Zůstaly nepopulární poplatky u lékaře. A voliči odcházejí k TOP 09.

"Není to nic osobního, ale chce to změnu, nové tváře. Jenže všichni o tom jen špitají, bojí se mluvit nahlas. Každý kritický hlas je označen za rebela, zrádce," říká jihomoravská členka partaje Michaela Cibulková. ODS se nezbavila sarajevského syndromu, takže první pravidlo zní: Na vedení se veřejně neútočí!

Proti Topolánkovi zatím vystartovali ve třech krajích - Jihočeském, Plzeňském a Ústeckém. Mluví sice o idejích, ale nabízí se i jiná motivace, proč to dělají. Šéf ODS se chce na kongresu pokusit omezit moc takzvaných "regionálních kmotrů". Tedy neformálních šéfů, kteří svůj vliv vybudovali nabíráním černých duší - a nejvíc se jim to podvedlo právě ve třech zmíněných krajích.

Prospělo by ODS, kdyby si místo Topolánka zvolila jiného předsedu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 12. listopadu 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 15848
NE
NE 3696

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video