ODS uškodily spory a opoziční smlouva

  • 165
Spory mezi pravicovými stranami a hodnocení opoziční smlouvy s ČSSD mezi veřejností patří podle vnitrostranické analýzy ODS k hlavním důvodům, které vedly k jejímu neúspěchu ve volbách. Další příčiny autoři vidí v nejasně definované politice ODS pro následující volební období a v nepřesvědčivém závěru její volební kampaně.

ODS musí naslouchat především hlasu svých voličů, jasně a srozumitelně vymezit svou pozici v novém povolebním politickém uspořádání a naplnit ji odpovídající činností, doporučuje podle informací ČTK materiál, který má v pondělí projednat Výkonná rada ODS.

Velkou roli v neúspěchu ODS sehrála podle analýzy i celková atmosféra v zemi, mimo jiné značný posun veřejného mínění doleva v roce 1996. V současnosti je sociálnědemokratické uvažování hlavním proudem, zatímco jiné druhy ideologické orientace jsou v defenzívě, tvrdí.

"Důvody tohoto stavu jsou jednak dopady hospodářské transformace na široké vrstvy veřejnosti, jednak nepřátelské naladění médií vůči ODS a tradiční levicová inklinace české společnosti," uvádí analýza.

Na dlouholetý údajně nepřátelský vztah médií k ODS poukazují autoři textu několikrát. Předpovídají, že situace se zhorší. "ODS proto musí usilovat o vlastní mediální zajištění," doporučují.

Nezdar ODS i její jednotlivé chybné kroky poměřuje analýza úspěchem a obratností levice, především ČSSD. Příznivé hodnocení vlády sociálních demokratů, jejich volební strategie a výsledků kampaně, ale i jejích jednotlivých politiků, zabírá významnou část materiálu.

Už výchozí situace byla podle analýzy lepší pro levici, která vystupovala velmi jednotně a důvěryhodně, zatímco ODS a Koalice byly ve "válečném stavu".

Kritizován je otevřený boj ODS na třech frontách. "Bojovali jsme s KSČM (z principu), s ČSSD (hlavní protivník) i s Koalicí (boj o dominanci na pravici). Krom toho jsme navíc měli otevřenou frontu s panem prezidentem," uvádí.

Koaliční smlouva přinesla velký prospěch ČSSD a jen velmi omezený ODS, soudí autoři. Proti smlouvě se postavila média a ostře ji kritizovali nejen protivníci, ale i členové a voliči ODS, uvádějí. Upozorňují i na to, že ČSSD má v čele žebříčku popularity několik politiků, kdežto ODS téměř nikoho.

Podstatným problém volebního programu ODS je podle rozboru přílišná otevřenost v nepopulárních otázkách, například v důchodové reformě či potřebě redukovat administrativu. Politici ODS podle něj neuměli srozumitelně předkládat alternativy k nabídkám ČSSD, ODS se také nepodařilo výstižně zformulovat svou představu o budoucnosti země do jednoduchého sloganu.

Kritice neušla obě ústřední volební hesla "Vstříc novému osudu" a "Zastavte socialisty, národ volí Klause". První zřetelně přivodilo pokles preferencí, druhé označovali za nepovedené i sami členové ODS a odmítali je vylepovat. Výsledný efekt telefonické kampaně autoři materiálu hodnotit nechtějí.

Tým pro vypracování analýzy volebního neúspěchu ustavilo vedení ODS krátce po červnových volbách. Jeho členy jsou místopředseda ODS Miroslav Beneš, bývalý pražský primátor Jan Koukal a poslanci Hynek Fajmon, Václav Mencl a Martin Říman.

Předseda ODS Václav Klaus svolal na prosinec mimořádný kongres, na němž stranické vedení rezignuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video