Mirek Topolánek oznamuje konec jednání s ČSSD

Mirek Topolánek oznamuje konec jednání s ČSSD - Mirek Topolánek oznamuje konec jednání s ČSSD. (13. prosince 2006) | foto: Michal Doležal, ČTK

ODS ukončila jednání o vládě s ČSSD

  • 3168
Jednání o nové vládě jsou opět na mrtvém bodě. Výkonná rada ODS totiž rozhodla, že strana ukončí jednání o vládě s ČSSD. Varianta vlády ODS, ČSSD a KDU-ČSL padla. Z informací iDNES.cz vyplývá, že zástupci zbylých dvou stran jsou rozhodnutím ODS nepříjemně překvapeni.

Napjatě očekávané rozhodnutí ODS přišlo pozdě, několik minut před devátou večer.

"Po diskusi, která trvala možná o něco déle, než je u jednoho bodu obvyklé, nakonec Výkonná rada ODS rozhodla nepokračovat v jednání o vládě se sociální demokracií," oznámil předseda ODS a staronový premiér Mirek Topolánek.

Nic víc říci nechtěl, po tomto oznámení odešel od mikrofonu a opustil tiskovou konferenci. Podle informací ze zákulisí ale právě Topolánek prosazoval jiný výsledek.

"Nevím, co tím sledují," řekl v první reakci iDNES.cz vůdce opozice, předseda ČSSD Jiří Paroubek.

I z dalších reakcí, které iDNES.cz získal, vyplývá, že rozhodnutí ODS zapůsobilo přinejmenším překvapivě.

Paroubek: Milimetry od dohody
Nejostřeji zareagoval podle očekávání právě Paroubek, který dal ihned najevo svou nespokojenost. "Myslel jsem, že všichni máme zájem na řešení politické krize a chceme ji co nejrychleji ukončit. ODS svým rozhodnutím přebírá odpovědnost za další nestabilní vývoj."

Právě on patřil mezi nejpečlivější posluchače Topolánkova oznámení. Po kroku ODS je ale jisté, že naděje, které vkládal do vlády s ODS, jsou mrtvé. "Jsem přesvědčen, že jsme byli jen několik milimetrů od dohody," tvrdil.

Několik milimetrů ovšem bylo z pohledu zástupců ODS spíše několik kilometrů. Když reportér iDNES.cz mluvil během dne v kuloárech Sněmovny s poslanci ODS, dávali najevo, že s ČSSD vládnout nechtějí.

"Nejlepší a jedinou variantou je projekt s KDU-ČSL a Stranou zelených," říkal otevřeně například Petr Tluchoř, předseda klubu ODS a jeden z vyjednavačů.

Bursík: Topolánek nemá ODS pod kontrolou
Předseda Strany zelených Martin Bursík si "přeložil" verdikt Výkonné rady tak, že Topolánek nemá situaci pevně v rukou.

"Pan Topolánek nemá kontrolu nad svou stranou. To je pro mě vážná informace," řekl iDNES.cz pozdě večer. Vychází z toho, že Topolánek do poslední chvíle usiloval o dohodu s ČSSD a KDU-ČSL, o čemž svědčí i středeční schůzka předsedů těchto stran. - více zde

"Proto si myslím, že Mirek Topolánek tuto variantu prosazoval i na Výkonné radě ODS. Pokud prosazoval něco jiného, a přitom do poslední chvíle jednal s ČSSD, pak je to na to, aby vzal papír a napsal svou demisi," sdělil Bursík.

Pokud jde o další vyjednávání, Bursík se mu nevyhýbá, ale má pochybnosti. "My jsme samozřejmě připraveni jednat, cítíme odpovědnost za tuto zemi. Jenže já vůbec nedokáži říci, s kým máme nyní jednat," řekl.

Otazník totiž vidí nejen nad chováním Topolánka a ODS, ale i lidovců. "KDU-ČSL se vyprofilovala jako strana, která jedná na základě předcházejících dohod s ČSSD. Jak chce nyní ODS s lidovou stranou spolupracovat, zvláště, když ta nechce stavět na přeběhlících?" ptal se šéf zelených.

Šéfové stran už měli dohodu o křeslech
Předsedové lidovců a sociálních demokratů ale museli být výsledkem jednání Výkonné rady ODS skutečně překvapeni.

Podle informací reportéra MF DNES se totiž jen několik hodin před zasedáním Výkonné rady dohodli na rozdělení ministerských křesel. Podle důvěrných informací měla mít ODS 8 křesel, ČSSD 6 a KDU-ČSL 2.

ČSSD měla mít resorty zahraničních věcí, spravedlnosti, školství, průmyslu, zemědělství a místního rozvoje.

Dokonce už existoval i téměř hotový seznam všech členů vlády. Těch, kteří by pochodovali na Hrad pro své jmenování. A ještě jednu věc šéfové tří stran dohodli. MF DNES zjistila, že si předsedové "plácli" na to, aby existovaly tři sazby daní. To vše samozřejmě nyní padlo.

Lidovci takový výrok ODS nečekali
Také z tábora lidovců nezaznívají nijak nadšené ohlasy. Důvěryhodné zdroje iDNES.cz sdělily, že špičky lidovců věřily v dohodu ODS, ČSSD a KDU-ČSL.

"Mysleli jsme, že vláda bude panem prezidentem brzy jmenována. Vcelku jsme tomuto projektu věřili," řekl jeden z představitelů lidové strany, který si nepřál být jmenován.

První místopředseda strany Roman Línek reagoval opatrněji, ale i on přiznal určité zklamání. "Výsledek jednání ODS nás překvapil, nicméně ho respektujeme. Je to legitimní názor politické strany, která vyhrála volby," řekl iDNES.cz poněkud diplomatičtějším jazykem. "Musíme nyní počkat, jak dál bude ODS postupovat," podotkl.

Línek zároveň zopakoval, že jeho strana nechce být ve vládě, která by se opírala o několik přeběhlíků. "Jsme přesvědčeni, že musí vzniknout vláda postavená na dohodě politických stran. Tato vláda navíc musí mít reformní kurs, to považuji osobně za velmi důležité."

Melčák je řízený Šloufem, říká Paroubek
Rozhodnutí Výkonné rady ODS bude zřejmě kromě jiného znamenat obnovení ostřejšího slovníku mezi dvěma nejsilnějšími stranami.

V době, kdy jejich zástupci jednali, se totiž vyjadřovali o svých protivnících - a zároveň možných spojencích - značně opatrně.

Paroubek už iDNES.cz naznačil, že podle něj hrál v rozhodování špiček ODS velkou roli sociálně demokratický uprchlík Miloš Melčák.

"Buď nastane dobrodružný pokus ODS a poslance Melčáka řízeného Mirkem Šloufem, nebo budou další jednání," uvedl šéf ČSSD.

O Šloufovi - velkém kamarádovi svého bývalého "kamaráda" Miloše Zemana - se Paroubek zmínil tento týden už jednou. I tehdy naznačil, že uprchlíky či přeběhlíky v ČSSD může "ovlivňovat" právě Šlouf.

"Uprchlíci" dostanou hlavní role
Ovšem záleží na úhlu pohledu. Představitelé ODS totiž začali používat pro poslance typu Melčáka jiný název - podle nich jsou to "konstruktivní poslanci". A budou mít důležitou roli při rozhodování o vládě.

"Určitě budeme hledat konstruktivní poslance," svěřil se ve středu večer po jednání výkonné rady 1. místopředseda strany Pavel Bém.

Jeho další slova potvrdila domněnky, že občanští demokraté zkusí opět vzkřísit spolupráci s lidovci a zelenými, i když není jisté, že všechny tři strany budou ve vládě.

"Budeme se snažit o znovuoživení trojkoaličního projektu," potvrdil Bém. Jednání ovšem musí probíhat velmi rychle. Topolánek už dříve oznámil, že chce v pátek odnést prezidentovi seznam ministrů příští vlády. Přitom ještě večer odletěl do Bruselu na summit EU.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video