Poslanec ODS Boris Šťastný

Poslanec ODS Boris Šťastný | foto: Michal Šula, MAFRA

Poslanci ODS trpí kvůli vyšším daním a Kalouskovi, ale vládu teď podrží

  • 821
V ODS je skupina poslanců, jimž zásadně vadí vyšší daně, pro něž přitom zvedli ruku. "Mám dlouhodobě výhrady k zavedení milionářské daně a k dalším zvěrstvům, která nám vnutil Kalousek, ale vládu samozřejmě při hlasování o nedůvěře podpořím," řekl poslanec ODS Boris Šťastný. Další poslanec ODS iDNES.cz řekl, že větší daně jsou "schíza", ale vláda vydrží.

"Ve středu nepodpořím návrh ČSSD na vyslovení nedůvěry vládě. Jestli mě něco trápí, tak to, že odborná, programová diskuse o daních kolabuje. A když o tom poslanci ODS začnou mluvit, tak v tom premiér Petr Nečas vidí útok na něj osobně," svěřil se občanský demokrat Marek Šnajdr.

Zvyšování daní, na které v pátek kývla Sněmovna (více o tom najdete zde), je podle něj v rozporu s tím, co ODS slibovala voličům. "To si myslím nejen já, ale i celá řada dalších lidí. ODS má 29 tisíc členů, významná část z nich s tím má problém. ODS není jen výkonná rada a poslanecký klub," uvedl v pondělí Šnajdr.

Sněmovna kývla na zvýšení DPH na 15 a 21 procent, vyšší daně z příjmu pro lidi, kteří měsíčně vydělají více než čtyřnásobek průměrné mzdy (tedy zhruba 100 tisíc korun měsíčně a víc), či na to, že živnostníci, kteří uplatňují paušály, přijdou o možnost uplatnit slevu na dani na manželku či manžela a na děti.

Hned ve Sněmovně se proti tomu ozval bývalý šéf poslanců ODS Petr Tluchoř a řekl, že to podpoří jen proto, že ODS zavázala své poslance, že musí zvednout ruku pro. Po hlasování pak iDNES.cz řekl, že ještě není rozhodnut, jak bude hlasovat, až se vrátí návrh ze Senátu, který ovládá ČSSD.

Tluchoř očekává, že se v ODS povede přes léto zásadní debata. I další poslanec ODS potvrdil v pondělí iDNES.cz, že je "předčasná otázka", zda návrh zvýšit daně podpoří, až se vrátí ze Senátu. Šťastný se od nespokojených kolegů odlišil tím, když řekl, že on pro vyšší daně i znovu bude, když už pro ně jednou zvedl ruku. Má ale jinou ambici. "Budu kandidovat do vedení ODS," řekl iDNES.cz Šťastný. Zajímá ho prý post místopředsedy.

ČSSD nesežene hlasy pro pád vlády. Stačí jí, že každý poslanec poví, zda Nečasův kabinet podporuje

Postoj nespokojených poslanců ODS ale zároveň znamená, že opoziční ČSSD tento týden neuspěje při hlasování o nedůvěře vládě, které se rozhodla vyvolat. Sociální demokraté se na tom, že se bude o vládě znovu hlasovat, domluvili v pátek odpoledne, tedy poté, co prošly vyšší daně a ještě před jednáním a hlasováním o církevních restitucích, které pak v noci také prošly.

K sociálním demokratům se při hlasování o nedůvěře vládě přidají jen komunisté a Věci veřejné, to ale ke svržení vlády nestačí. Na straně Nečasova kabinetu budou poslanci ODS, TOP 09 a osm poslanců ze strany Lidem, kteří se odtrhli od VV.

"Podstatné je, že každý poslanec bude muset sám za sebe jasně říci, zda podporuje vládu, nebo je proti ní," řekl iDNES.cz šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Sociální demokraté podle něj počítají i s tím, že svrhnout vládu se nemusí podařit. "Ale my jsme neměli už jinou možnost než to hlasování vyvolat," uvedl Tejc.

Sociální demokraté hlasování o nedůvěře vládě zdůvodňují tím, že není možné, aby ve vládě v demokratické zemi zůstával ministr financí Miroslav Kalousek. Ten telefonoval Jiřímu Mazánkovi, vyšetřovateli případu nákupu letounu CASA a exministryně obrany Vlasty Parkanové, která je Kalouskova stranická kolegyně z TOP 09 a dříve také v lidové straně, odkud spolu odešli.

Jen den před tím, než ČSSD oznámila úmysl hlasovat o nedůvěře vládě, oznámil policejní prezident Petr Lessy, že i jemu Kalousek třikrát volal kvůli vyšetřování případu Parkanové. A Lessy tvrdí, že mu při té příležitosti Kalousek řekl, že budou "odstíháni" všichni, kteří mají s vyšetřováním Parkanové něco společného, a že to nebude dlouho trvat (více o slovech Lessyho najdete zde).

Kalousek to kategoricky popírá. Nahrávku Lessy nemá a Kalousek říká, že má dva svědky, že s ním do telefonu mluvil o policejních passatech. Obrátil se na Generální inspekci bezpečnostních sborů, aby prošetřila, jak unikla do médií informace o jeho telefonátu s vyšetřovatelem Mazánkem. Ministr vnitra Jan Kubice zase od inspekce chce, aby zjistila okolnosti telefonátu Lessyho s Kalouskem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video