Mirek Topolánek chce prezidentovi přinést seznam ministrů ještě před Štědrým dnem

Mirek Topolánek chce prezidentovi přinést seznam ministrů ještě před Štědrým dnem | foto: Jan Zátorský, MF DNES

ODS slíbila menším stranám polovinu ministerstev

  • 2149
Občanští demokraté by v připravované trojkoaliční vládě měli obsadit polovinu křesel. O druhou se podělí lidovci a zelení. To je jeden z hlavních závěrů odpolední utajované schůzky šéfů ODS, KDU-ČSL a zelených. Expertní skupiny nyní budou slaďovat rozdílné představy stran o programu.

Jednat budou o čtyřech programových okruzích. "Jedna skupina jsou ekonomická témata včetně reformy sociální, zdravotní a ekologické. Druhá zahrnuje energetiku a ochranu klimatu. Třetí skupina je doprava a čtvrtá jsou lidská práva, prvky přímé demokracie, volební systém," řekl po schůzce předseda zelených Martin Bursík.

"Důležité je, aby se v tom projektu všichni cítili komfortně," komentoval Bursík rozdělení vládních funkcí. Ocenil proto, že ODS "nabídla základní paritu".

"Programových shod jsme našli hodně, protože část programu již je odpracovaná. Pojmenovali jsme programové nevyjasněnosti a bude se o nich diskutovat. Je to určitá část energetiky, určitá část dopravy, určitá část lidských práv," doplnil lídr lidovců Jiří Čunek.

Programové prohlášení bude podle Topolánka velmi konkrétní a bude obsahovat reformní zákony i termíny jejich předložení. Nebude údajně totožné s letní programovou dohodou trojkoalice.

Seznam ministrů do Vánoc
Dnešní schůzka se konala na utajovaném místě. "Přece jenom se nám zdá, že bychom měli chvíli sedět sami," vysvětloval to Čunek. Mirek Topolánek byl přímočařejší. "Nemám pocit, že občany před Vánocemi zajímají tyhle věci," prohlásil šéf ODS.

O personálním složení vlády lídři trojkoalice podle Čunka nejednali, mluvili však o rozdělení ministerstev. "Ale není nic uzavřeno," uvedl Čunek. Potvrdil dřívější informace o tom, že by ODS neměla mít v budoucí vládě většinu.

Nejčastěji se hovořilo o devíti křeslech pro ODS, šesti pro KDU-ČSL a třech pro zelené. "Ano, mělo by to být v nějakém modelu parity," řekl k tomu Čunek.

Předsedové stran se znovu sejdou už v pondělí, podle Čunka se budou asi scházet i několikrát denně. "Určitě to teď musí být každý den," uvedl Čunek. I když by byl pro to, aby premiér Topolánek zašel se seznamem ministrů za prezidentem až příští týden, možná se tak stane ještě před Štědrým dnem.

"Pan premiér by to chtěl," řekl Čunek k termínu dokončení jednání o sestavení trojkoaliční vlády. Podle Topolánka by jednání měla být hotova do čtvrtka.

Lidovci chtějí mluvit s ČSSD o podpoře
Topolánek a Bursík už dříve řekli, že se politici dohodli na exkluzivitě, kdy během jednání trojkoalice nebude žádná ze stran vyjednávat s ČSSD. "Strany si tak nebudou hledat zadní vrátka a nebudou třeba vyjednávat o úřednické vládě, nebo modifikaci velké koalice," vysvětlil Bursík.

Čunek však uvedl, že požadavek na exkluzivitu jednání jeho strana nedostala a on by na něj ani nepřistoupil. Čunek chce s ČSSD jednat o podpoře kabinetu, Topolánek také, ale až po případném sestavení nové vlády.


Mohou být ve vládě

Počítá se s tím, že počet křesel ODS ve vládě bude stejný jako součet křesel pro KDU-ČSL a Stranu zelených.

Kdyby vláda měla 18 členů, poměr by byl 9 ODS, 6 lidovci, 3 zelení. Pokud bude ve vládě jen 16 míst, o jedno křeslo méně získá ODS a jedno by se škrtlo lidovcům či zeleným.

KANDIDÁTI DO PŘÍŠTÍ VLÁDY:

premiér: Mirek Topolánek (ODS)
vicepremiér, ministr bez portfeje: Jiří Čunek* (KDU-ČSL)
vicepremiér a ministr pro životní prostředí: Martin Bursík (SZ)
vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí: Petr Nečas (ODS) nebo Jiří Čunek (KDU-ČSL)
vicepremiér pro ekonomiku: Miroslav Kalousek (KDU-ČSL)
finance: Martin Říman (ODS) či Miroslav Kalousek (KDU-ČSL)
vnitro: Ivan Langer (ODS)
spravedlnost: Jiří Pospíšil (ODS)
zahraničí: Cyril Svoboda (KDU-ČSL) či Alexandr Vondra (ODS)
obrana: Vlasta Parkanová (KDU-ČSL)
zdravotnictví: Tomáš Julínek (ODS)
místní rozvoj: Petr Gandalovič (ODS) či Roman Línek (KDU-ČSL)
školství: Dana Kuchtová (SZ)
kultura: Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), Jaromír Talíř (KDU-ČSL) či Martin Štěpánek (ODS)
doprava: Aleš Řebíček (ODS)
průmysl: Jaromír Drábek (nestraník za KDU-ČSL), Martin Říman (ODS)
zemědělství: někdo z KDU-ČSL, Miroslav Kalousek či Karel Tureček

*ODS nechce zatím Čunkovi přenechat křesla, ve kterých sedí místopředsedové Nečas a Gandalovič. Kalousek má získat jeden z ekonomických resortů.

kop, MF DNES

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video